Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Sport

Chceme od Jágra vysvětlení, ne vtípky. Fanoušci Kladna pokračují v protestu

Vzkaz fanoušků vedení kladenského klubu. foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Na hokeji v Kladně bude ticho jako v kostele, dokud hrající majitel klubu Jaromír Jágr neodpoví na příval otázek od protestujících vlajkonošů. Požadavky sepsali na svůj web a zveřejnili je po pondělní extraligové dohrávce s Vítkovicemi, která přinesla šestnáctou porážku v řadě. Už během zápasu bojkot zahájili, byť netradičně. Karnevalem místo fandění.
  8:14

„Dlouhodobý stav, ve kterém se klub nachází, nás jako fanoušky vede k přerušení aktivního fandění na kladenských tribunách,“ napsali v prohlášení. „Náš postoj se nezmění do té doby, dokud vedení Kladna, respektive Jaromír Jágr, veřejně nevysvětlí okolnosti momentální situace v klubu.“ Výjimku udělají v případné baráži, v ní kladenský tým podpoří.

Legendární osmašedesátka se s kladenskými příznivci schází, naposledy se jim zpovídala v prosinci minulého roku. „Právě na náš nedostatek informací Jaromír Jágr pravidelně poukazoval při předchozích setkáních. Tentokrát chceme slyšet odpovědi na naše otázky. Ne vtípky nebo odbíhání od meritu věci.“

Důvody bojkotu? Výsledkově mizerná poslední dekáda, v níž Rytíři strávili šest sezon v první lize. A čtyři extraligové ročníky vyústily buď v sestup, nebo v barážovou záchranu. I nyní je tým trenéra Otakara Vejvody mladšího v úzkých, na posledním místě tabulky je znovu hlavním kandidátem na prolínací soutěž.

„Situace v kladenské mládeži je ještě děsivější. Juniorka se krčí na spodku tabulky ve druhé lize za týmy jako Třemošná nebo Havlíčkův Brod. Dorostenci ve své skupině ELD A jsou suverénně poslední,“ vypočítávají aktivní fanoušci, co jim vadí. „To vše na základě cyklicky se opakujících chyb, kterých se dopouští vedení klubu. Chybnost a neprofesionalita je zcela zřejmá a nelze ji do nekonečna omlouvat.“

Pod prohlášení se podepsaly fanouškovské frakce Fanklub Poldi Kladno, Haldaři, Kladno Boys a podFUCKáři. „Je třeba okamžitě změnit směřování klubu a to, jak je veden,“ apelují.

Jágra se třeba ptají, jaká je koncepce klubu, kdo je sportovní manažer, kdo zodpovídá za skauting, A-tým, mládež, kdo za finance a marketing. A také, jak se klub staví k současné situaci a kdo za ní nese zodpovědnost.

Transparent fanoušků Kladna při lednovém zápase s Olomoucí, při němž kotel držel v úvodu pět minut ticha. | foto: kladenaci.info

V dalších klíčových otázkách chtějí znát cenu klubu, Jágrovu reflexi na jeho kritiku návštěvnosti v kontrastu s dlouhodobými tristními výsledky, důvody pro vypnutí komentářů na sociálních sítích nebo vysvětlení instagramových příspěvků Jágra kolem kontroverzního angažování brankáře Júliuse Hudáčka.

Rytíři po solidním vstupu do sezony odpadli a jsou nejhorší s dvanáctibodovým odstupem na přímou záchranu. Z posledních 31 utkání vyhráli jen dvě, v novém roce ukořistili pouhé dva body. Ve zbývajících osmi kolech základní části extraligy nastoupí šestkrát doma, už ve středu hostí Liberec.

V pondělním utkání s Vítkovicemi se fanouškovský kotel místo podpory oblékl jako na karneval a bavil se po svém, třeba hraním badmintonu či karet. Navíc nad svůj sektor vyvěsil transparent: Jaromíre, fandíme tak, jak ty vedeš klub.

Dokument

Některé klíčové otázky aktivních fanoušků Kladna

A) Je pravda, že v nedávné době došlo k nabídce odkupu klubu ze strany dvou bývalých kladenských hráčů, která byla odmítnuta? Nebyl jeden z argumentů Jaromíra Jágra ten, že klub vede z toho důvodu, že nikdo jiný o něj nemá zájem?

B) Jakou cenu má momentálně kladenský hokejový klub? Na základě čeho je jeho cena určena a jakou hodnotu mají jednotlivé „části klubu“?

C) Jakou cenu a hodnotu klubu očekává majitel/majitelé klubu za rok?

D) Je klub spokojen se svou komunikací směrem ven k širší fanouškovské veřejnosti? Považuje svou komunikaci za upřímnou a transparentní?

E) V návaznosti na předchozí otázku, jak se klub staví zpětně k následujícím výrokům a gestům vůči fanouškům a veřejnosti: kritika fanoušků a návštěvnosti z úst Jaromíra Jágra v kontrastu s dlouhodobými tristními výsledky klubu, angažmá J. Hudáčka a komunikace klubu směrem ven + následné instagramové příspěvky na osobním profilu Jaromíra Jágra? Vypnutí komentářů na sociálních sítích bez vysvětlení?

F) Ze strany Jaromíra Jágra zazněla ta informace, že příští rok zde mládež a klub nemusí být. Má už mládež zajištěn dostatek peněz na svůj chod i v případě sestupu do první ligy? Řešili se případně sponzoři jednotlivých mládežnických kategorií?

G) Podle jakých kritérií je každoročně poskládán tým na příští sezonu? Běžnému fanouškovi se každoroční postup kladenského klubu může zdát neprofesionální a chybný. Tým každoročně opustí vysoké procento hráčů bez smlouvy, včetně opor (viz A. Kubík loni). Letní přípravu pak tým většinou absolvuje v nekompletní sestavě, která se ustálí většinou až z kraje sezony.

Zdroj: kladenaci.info

Autor: