15. srpna 2018 14:15 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Fasel hrozí olympijskému výboru. Hry můžou být bez hokeje a nebo jen s hráči do 23 let

Hokej a olympijské hry? To může být podle Reného Fasela (uprostřed) minulost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokej a olympijské hry? To může být podle Reného Fasela (uprostřed) minulost. | foto: Reuters

edmonton Hokejové Česko se může těšit, že bude za šest let hostit další mistrovství světa. Řekl to šéf Mezinárodní hokejové federace (IIHF) René Fasel. „Zatím to není definitivní, o všem se teprve rozhodne, ale jde o velmi pravděpodobnou variantu,“ uvedl.

Rozdělení pořadatelství jednotlivých šampionátů má v gesci kongres IIHF, který se bude konat během nadcházejícího mistrovství na Slovensku. 

Ve skutečnosti však půjde jen o formální posvěcení jednání, která už dávno probíhají.

„Předpokládá se, že mistrovství v roce 2023 bude hostit Rusko, o rok později Česko a v další sezoně Švédsko,“ řekl Fasel. 

Momentálně je jasné, že turnaje v letech 2019 až 2022 postupně zorganizují Slovensko, Švýcarsko, Bělorusko společně s Lotyšskem a Finsko.

René Fasel, Vjačeslav Bykov a Vladimír Putin.

René Fasel, Vjačeslav Bykov a Vladimír Putin.

Rusové i zástupci českého hokeje potvrdili, že mají o pořadatelství zájem a vzhledem k tomu, že se dohodli na rozdělení, nebude podle Fasela nic bránit realizaci. 

Česko by tak šampionát hostilo po devíti letech, předtím na přidělení čekalo o dva roky déle.

Šéf hokejové federace kromě toho během diskuze v Edmontonu, kde se konal juniorský turnaj Hlinka Gretzky Cup, promluvil také o nejbližší olympiádě v Pekingu. 

A pohrozil, že by se mohla konat i bez hokeje. Podle Fasela je to jedna ze čtyř možností.

Tou první a ideální je pochopitelně olympijský turnaj s účastí hráčů z NHL, druhou bez nich podobně jako naposledy v únoru na akci v Koreji a třetí je podle Fasela možnost, že by na olympiádě směli nastoupit jen hráči do 23 let.

„Ano, skutečně jsou ve hře všechny tyto varianty. Ta bez hokeje je jednoznačně nejhorší a věřím, že na ni nedojde,“ pravil Fasel.

Švédsko - Finsko (Mikko Koivu přebírá pohár pro mistra světa od Fasela).

Mikko Koivu přebírá pohár pro mistra světa od Fasela.

Olympiáda bez hokeje, to by byl skandál a je zřejmé, že jde spíše o politické prohlášení, které má pomoci prolomit ledy a podnítit zámořskou NHL k jasnému vyjádření. 

Tedy že se po jedné výjimce vrátí k modelu, který odstartoval v Naganu 1998.

Ruští hokejisté slaví vítězství na letošní olympiádě v Pchjongčchangu

„Rád bych v této souvislosti připomněl, že hokej je jediným sportem, který se během olympiády hraje každý den a zisk ze vstupného převyšuje všechny ostatní sporty,“ poznamenal Fasel s tím, že se IIHF bude v září na svém kongresu na Maltě olympiádou zabývat. 

„Nicméně konečný verdikt stejně leží na olympijském výboru a my nemáme šanci ho ovlivnit.“

NHL naposledy zakázala svým hráčům účast na OH především kvůli ekonomickému hledisku a raději sama uspořádala Světový pohár, který jí generoval zisky. Situaci však mění fakt, že se tentokrát bude olympiáda konat v Číně, v níž vedení ligy vidí potenciál.

Cam Atkinson střílí na korejského brankáře Matta Daltona.
Cam Atkinson střílí osmý gól USA v zápase proti Koreji.

Svědčí o tom mimo jiné angažovanost legendárního Wayna Gretzkého, jenž se stal ambasadorem Kunlunu, účastníka KHL. 

Právě on by měl v Číně vzbudit masovější zájem o hokej. Optimismus budí především jedno číslo: loňské rozhodující finále Stanley Cupu sledovalo ve třetí největší zemi na světě 36 milionů lidí.

Opačný zájem má však ruská federace, která preferuje současný model. 

Důvod je nasnadě: Rusové jsou bez hráčů z NHL suverénně největšími favority olympiád, což se ukázalo i letos v Koreji, kde získali zlato, byť se ve finále s Německem nadřeli.

Najdete na Lidovky.cz