29. listopadu 2012 10:19 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Forbes: Hodnota Toronta z NHL dosáhla miliardy dolarů

Hokejista Toronta Phil Kessel skóruje do brány Calgary Flames | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hokejista Toronta Phil Kessel skóruje do brány Calgary Flames | foto: Reuters

NEW YORK Toronto Maple Leafs je prvním hokejovým klubem NHL, jehož hodnota dosáhla v tradičním přehledu časopisu Forbes hranice miliardy dolarů. Kanadský klub vévodí žebříčku už sedmý rok za sebou, přestože už od roku 2004 marně čeká na postup do play off NHL.

Na druhém místě figurují New York Rangers (750 milionů), třetí jsou Montreal Canadiens (575 milionů). Elitní pětici doplňují vítězové Stanleyova poháru z let 2010 a 2011 Chicago Blackhawks (350 milionů) a Boston Bruins (348 milionů). Úřadující šampioni Los Angeles Kings uzavírají první desítku s hodnotou 276 milionů dolarů, poslední je St. Louis Blues (130 milionů).

Dnes zveřejněný přehled potvrdil dramatický rozdíl mezi nejbohatšími a nejchudšími kluby NHL. Hodnota Maple Leafs je více než trojnásobná oproti průměru celé ligy, který činí 282 milionů dolarů. Pětice nejvýše postavených klubů na žebříčku má průměrnou hodnotu 605 milionů dolarů, zatímco pět nejhorších týmů 145 milionů.

Oproti loňskému roku vzrostla průměrná hodnota třicítky klubů NHL o 17,5 procenta. Podle Forbesu se o to zasloužilo zvýšení cen vstupenek, zvýšení návštěvnosti zápasů a příliv nových lukrativních sponzorů či prodloužení smluv se stávajícími. Největší dílem se na ziscích ligy podílejí kluby nejsilnější trojky Toronto, New York Rangers a Montreal, které vydělají 83 procent příjmu NHL.

Forbes svůj žebříček zveřejnil v době, kdy liga kvůli neúspěšnému vyjednávání majitelů klubů a hráčských odborů o nové kolektivní smlouvě stojí. Představitelé NHL už kvůli výluce zrušili třetinu zápasů základní části a naděje na brzký start sezony nejsou příliš velké.

Žebříček 10 nejhodnotnějších klubů NHL (podle časopisu Forbes):

1. Toronto Maple Leafs (1 miliarda dolarů)

2. New York Rangers (750 milionů)

3. Montreal Canadiens (575 milionů)

4. Chicago Blackhawks (350 milionů)

5. Boston Bruins (348 milionů)

6. Detroit Red Wings (346 milionů)

7. Vancouver Canucks (342 milionů)

8. Philadelphia Flyers (336 milionů)

9. Pittsburgh Penguins (288 milionů)

10. Los Angeles Kings (276 milionů).

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.