Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Formu před MS mám šílenou, smál se Jágr

Sport

  12:50
PRAHA - Dvanáct dní před startem hokejového mistrovství světa přiletěla do Prahy hlavní hvězda české reprezentace Jaromír Jágr. Elitní útočník národního týmu se v minulých týdnech připravoval individuálně v Omsku, v pondělí se v Brně připojí k národnímu týmu a před šampionátem odehraje tři přípravné zápasy.

Jaromír Jágr baví novináře foto: ČTK

"Čtrnáct dní jsem odpočíval. Po náročné sezoně to je potřeba," popsal Jágr novinářům svůj program posledních dnů. Byla to ale nadsázka. Stejně jako před rokem na Sibiři trénoval. "Minulý rok to bylo jednodušší, neboť regule soutěže byly jiné. Hráči museli zůstat do 30. dubna v klubu a my jsme trénovali společně. Letos si po play off hráči stejně jako v Americe zabalili věci a já jsem tam zůstal sám," uvedl devětatřicetiletý hokejista, který se ale první týden po skončení klubové sezony připravoval společně s krajanem Petrem Vampolou.

Díky omezeným možnostem se prý Jágr zaměřil hlavně na fyzičku a sílu. "Herní situace tam nikdy nenacvičíš. Jde o to, abych měl sílu a neztratil rychlost. A pak musíš doufat, že v přípravných zápasech se do toho dostanu," pousmál se Jágr, který svou současnou formu označil s úsměvem jako šílenou.

"Uvidíme, jestli se s tím dá něco dělat," pokračoval v dobré náladě. Před šampionátem na Slovensku by měl nastoupit by měl nastoupit příští týden ve čtvrtek proti Finsku, v sobotu proti Rusku a v generálce proti Kanadě ve středu 27. dubna v Praze. I ze Sibiře Jágr sledoval, jak se tvoří národní tým a jaké hráče bude mít kouč Alois Hadamczik k dispozici.

"Určitě bude více hráčů z NHL než loni. Poslední informace ale nebyla moc příznivá pro český hokej, protože Voky nejede," poukázal na omluvenku plánované brankářské jedničky Tomáše Vokouna. "Bude to určitě těžké, všichni víme, že bez něj bychom minulý rok zlato nevyhráli. Na druhou stranu je to šance pro další brankáře," řekl Jágr.

Dvojnásobný mistr světa a olympijský vítěz z Nagana by v reprezentaci měl v útoku stejně jako v Omsku spolupracovat s Romanem Červenkou. "Uvidíme, jaké bude složení pětek. Červus hrál letos výborně a musím říci, že je to vyloženě střelec. Jde jen o to dát mu v pravý čas puk. Šance, že dá gól je vysoká," ocenil Jágr nejlepšího střelce základní části Kontinentální liga.

Ani jejich spolupráce ale v play off nepomohla Omsku k úspěchu. Avangard sice vyhrál základní část KHL, ve vyřazovací části ale hned ve druhém pole vypadl s Magnitogorskem. To už ale slavného kladenského odchovance přebolelo.

"Play off už nebylo takové jako základní část. Asi byl větší tlak. Hned první zápas jsme prohráli, s čímž nikdo nepočítal. Možná proto se začaly dít věci, které někdo nečekal," uvedl Jágr. Ruský i český tisk hodně psal o konfliktech hráčů s finským trenérem Raimem Summanenem, který extrémní tlak v Rusku neustál. "S něčím podobným jsem se nesetkal a doufám, že už nesetkám. Je to ale daleko horší pro mladé hráče, kteří se s tím setkali na začátku kariéry ne na konci," řekl.

V průběhu sezony si přitom Jágr náročného finského kouče chválil. "Co se týká hokeje, tak to má v hlavě hodně srovnané. Díky tomu jsme hráli v základní části výborně. Play off je o něčem jiném a jak se k tomu přidá tlak nejen od fanoušků, ale i sponzorů a gubernátora, tak může dojít k situacím, které nikdo nikdy neviděl," podotkl. Podle ruského tisku se chtěl Summenen jednou dokonce s českou hvězdou prát. "Utekl jsem," smál se Jágr.

Dvojnásobnému vítězi Stanleyova poháru po sezoně skončila v Omsku smlouva, kde bude hrát momentálně netuší. Přiznal však, že by rád pokračoval v Rusku. "Líbí se mi tam a hraje se tam kvalitní hokej. Pokud bude šance, tak bych rád ještě sezonu v Rusku zůstal," uvedl Jágr, jenž ale prý momentálně s nikým nejedná. Nervózní z nejistoty příštího angažmá ale není. "V pohodě. Dříve to bylo horší," uvedl.

Prakticky vyloučené tak je, že by se v létě vrátil do mateřského Kladna. Středočeskému klubu navíc hrozí, že se v něm extraliga vůbec hrát nebude, neboť Jágrův otec připustil, že možná licenci na nejvyšší soutěž prodá. "I pro mě jsou některé informace, které se teď objevují, nové. Párkrát jsem se o tom s otcem bavil a ještě to probereme, i když na to moc času teď nebude. Myslím si, že vím, jaký má názor a já mu řeknu svůj," podotkl Jágr.

Jeho otec z pozice prezidenta zachraňuje klub již několik let a prý ho to už nebaví. "A já se mu nedivím. Když to nikam nevede a jsi každý rok v mínusu... Všichni, i já, by to už zabalili dávno. On vydržel dost dlouho. Jak ho slyším po telefonu, tak už mu došla trpělivost," přiznal. Přesto se zřejmě pokusí klubu sám pomoct. "Bylo to vždy moje přání ukončit tam kariéru. Nikdo ale nečekal, že se situace dostane tak daleko, že je šance že na Kladně hokej nebude," řekl.

"Víme, že je to o penězích, o sponzorech a o divácích. A všechny tři věci na Kladně schází," podotkl Jágr, který ale potvrdil, že pokud extraliga na Kladně zůstane, postaví se do čela klubu místo svého otce. Okamžitý návrat do sestavy mateřského klubu by prý nic nevyřešil. "Pomohlo by to možná prvních deset zápasů. Doufám, že město pomůže nějakým způsobem. Pomáhá už teď, ale možná by bylo potřeba teď na začátku pomoct více," dodal Jágr.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!