Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Slzy v NHL. Gólmanský nováček Toronta vychytal nulu a zapsal se do dějin

Sport

  9:30
TORONTO/PRAHA - Z bídného zápasu dvou mizerných týmů NHL vzešel nevšední a vpravdě dojemný příběh. Jeho hrdinou se stal hubený čahoun, jehož příjmení znali jen skutečně zasvěcení hokejoví fanoušci. Garret Sparks.

Garret Sparks při premiéře zazářil. foto: ČTK/AP

Jako 95. muž nastoupil v brance slavných Toronto Maple Leafs, coby první z nich v premiéře vychytal nulu a přispěl k vítězství 3:0 nad Edmontonem. „Všechno šlo podle plánu,“ žertoval 22letý zelenáč v­ obklíčení reportérů v kabině.

To už mu kapku otrnulo. Už s­ ním necloumaly emoce, jež ho přemohly při rozhovoru s blonďatou konferenciérkou hned poté, co jej vyhlásili hlavní hvězdou večera.

Jak se cítíte? „Ani to nedokážu popsat... Ani to nedokážu popsat.“

Kdo je Garret Sparks?

  • Jako 25. brankář v dějinách vychytal ve své premiéře v NHL nulu.
  • Nedokázal to před ním žádný z gólmanů Toronto Maple Leafs.
  • Poslední čtyři gólmani, kterým se to povedlo, byli Američani.
  • Sparkse si Toronto vybralo až v posledním, sedmém kole draftu 2011 (jako číslo 190).
  • Leafs ho povolali z farmy Toronto Marlies, kde patřil ke hvězdám AHL. Může hrát i ve středu ve Winnipegu.

Víte, že se v historii Leafs ještě nikomu nepovedlo, co jste zvládl vy? Je to skvělé! „Děkuju. Děkuju!“

Víc ze sebe za hromového řevu diváků v Air Canada Centre nevysoukal. Užasle kroutil hlavou, zvedal obočí, sklonil hlavu, schoval rudnoucí tvář a rozmazal si po ní slzy.

Půlminutka rozbouřených vášní přitáhla zejména v zámoří velkou pozornost. Stejně bezprostředně zapůsobil při podobném interview u­ledu před dvěma lety Tomáš Hertl, útočník San Jose.

„Tohle je sen. Sen, ne skutečnost. Jsem šťastný. Bláznivý. Nevím. Velký zápas. Je to sen. Žádná realita,“ říkal do mikrofonu lámanou angličtinou po fantastickém čtyřgólovém představení proti NY Rangers.

Nevěřícně se usmíval. Mával mamince a přítelkyni na tribunu a volal na ně česky: „Ahoj!“

Rodiče měl předevčírem v hale taky Sparks. Chlapík z předměstí Chicaga jim je nesmírně vděčný za veškerou podporu. Ač anglicky přirozeně umí, v daném okamžiku se nezmohl na kloudnou odpověď.

Není divu. Vždyť přesně před rokem se potloukal v ECHL, až třetí nejvyšší zámořské hokejové soutěži, z níž je do nóbl NHL proklatě daleko.

Na přelomu listopadu a prosince 2014 se prokousával úmorným turné, během něhož s mužstvem Orlando Solar Bears (Sluneční medvědi z Orlanda) putoval autobusem, přespával v levných motelech a měsíc se nepodíval domů.

Nyní mu osud nabídl přepychovou příležitost. Při zranění jednoho kolegy (Reimera) a zoufalé výkonnosti druhého brankáře (Berniera) byl coby hvězda farmářské ligy AHL povolán do Toronta.

Debut zvládl znamenitě. Jistě, dvě střely soupeřů z Edmontonu břinkly o tyčku. Z dalších 24 ran ovšem nepustil ani jedinou. Odborníci jeho styl považují za nevybroušený, on však v pondělí na jasně ozářené scéně vypadal klidně.

Sparks se neubránil slzám:

Příznivcům klasického klubu, založeného 26. listopadu 1917, připravil výjimečný zážitek. Leafs je totiž v poslední době týrají sériemi trapných porážek.

V uplynulých deseti sezonách se jen jednou protlačili do play off a hned vypadli v­ 1.­kole. Na Stanley Cup čekají od jara 1967.

A tak se radují i z maličkostí. Třeba z toho, jak se Sparks zapsal do dějin. „Hokej tu hrají dost dlouho, takže je to fakt pecka,“ prohlásil.

Novinář James Mirtle z listu Globe and Mail napsal v pondělí večer na Twitter: „Do sportbaru vedle arény právě přišel týpek v dresu Garreta Sparkse. Koupil si ho po zápase.“

Toronto vřele přivítalo spasitele z­prostých poměrů. I kdyby pro Maple Leafs zachránil jen jedno utkání, stálo to za to.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!