21. listopadu 2017 11:45 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Gudas posledním zločinem vyrovnal Jágrův rekord. Jací byli další čeští hříšníci?

Radko Gudas připomněl svým zákrokem Jágrův blikanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radko Gudas připomněl svým zákrokem Jágrův blikanec. | foto: Reuters

PRAHA Deset zápasů nesmí hokejista Radko Gudas hrát za seknutí protihráče do krku. Drsný bek Philadelphia Flyers se tak nyní vyhoupl na dělené první místo v tabulce nejdelších českých trestů v NHL.

Jasným číslem 1 na seznamu českých lotrů byl dosud... Jaromír Jágr! Od jeho provinění z 26. ledna 1992 utekla spousta času. 

Proto by nyní málokdo tipoval, že právě útočné eso, jež je mnohem častěji obětí faulů, než je samo páchá, tak dlouho kralovalo tabulce českých hokejových kriminálníků.

Ostatně ani další památní odsouzenci se do dějin nezapsali v první řadě jako výtržníci a lumpové - třeba božsky šikovný forvard Martin Havlát nebo brankářský revolucionář Dominik Hašek.

Od nedělního verdiktu disciplinárky NHL však není pochyb, kdo má rejstřík sankcí nejpestřejší.

Muž na hraně zákona

Gudasův zákrok z minulého týdne se leckomu mohl zdát hrůzostrašný. Jako by si chtěl zkusit roli popravčího, ťal čepelí hole do zátylku Mathieua Perreaulta z Winnipegu.

Jeho zavilým kritikům v mozku okamžitě bliklo: Už zase. Magor!

Kdo situaci zhlédl pozorněji, spatřil v jeho jednání o dost větší dávku nešťastné náhody než zlého úmyslu. Podobně k jeho činu přistoupili členové kázeňského oddělení NHL.

Po předchozím ostrém souboji v rohu hledal rovnováhu. Pokud soka skutečně chtěl praštit holí, nejspíš nemířil na krk. 

Atak Radka Gudase na Mathieua Perreaulta.
Radko Gudas inkasuje tvrdý úder od Kevina Bieksy.

Jenže hráč je vždy zodpovědný za své náčiní a podobná máchnutí jsou zatraceně nebezpečná. Navíc Gudasovi, v civilu vlídnému a vtipnému chlapíkovi, přitížila temná minulost.

Už dvakrát dostal distanc za hrubé chování mezi mantinely a coby recidivistovi mu náleží tvrdší trest. Hájil se a omluvil, přesto si muž bojující na hraně zákona ještě víc pokazil pověst. 

Do sestavy Flyers se může vrátit nejprve 12. prosince v mači s Torontem. A na ušlé výplatě ztratí 408 tisíc dolarů čili asi devět milionů korun hrubého.

Stal se malér

Dům Jágrových v Kladně halila černočerná tma. Zvonil telefon, sluchátko zvedl Jaromír starší a uslyšel vyděšený synův hlas: „Táto, stal se malér. Stal se hroznej malér!“

Jak hřešili Češi

Radko Gudas

V neděli jej NHL odsoudila už ke třetímu zákazu činnosti, tentokrát na deset
mačů za seknutí soka do krku. Předloni stál tři zápasy za hit do hlavy, loni šest utkání za vražení na hrazení. Celkem ztratil na platu 670 tisíc dolarů.

Jaromír Jágr

V devatenácti musel pittsburský útočník deset zápasů pauzírovat za sražení rozhodčího Hoggartha. Jinak patří mezi nejfaulovanější hráče v dějinách NHL. Jak prohlásil jeho někdejší spoluhráč Brendan Shanahan, tisíce nečistých zákroků na
něj sudí neodpískali, protože po nich neupadl na led.

Martin Havlát

Neskutečně nadané křídlo schytalo spousty ran. Nehodlal ovšem protivníkům dělat otloukánka a občas sám zaútočil. Havlát byl třikrát trestaný, naposled zmeškal pět zápasů za kopnutí zadáka Gilla z Bostonu.

Dominik Hašek

Zápasy brankářského akrobata často pohlcovaly. Vytočil se a hrubě zbil rivala při téměř bezvýznamném mači v in-line hokeji v Pardubicích. Jeho nejznámější aféra v NHL pochází z jara 1997, kdy se během play-off na chodbě u šatny pohádal s reportérem, chytil ho pod krkem a připravil ho o pár knoflíčků u košile. Vyfasoval distanc na tři utkání.

Jaromír junior si při psaní knihy z Kladna do Ameriky znovu vybavil, že byl jako v transu. Zatímco Jágr senior se zprvu lekl, že jeho potomek někoho srazil autem, provinilec mu začal líčit scénku z utkání Washington - Pittsburgh.

Rozhodčí Ron Hoggarth v závěru za stavu 5:4 odpustil domácím dva fauly na Jágra a Maria Lemieuxe.

Capitals z protiútoku dali na 6:4 a zatímco obecenstvo křepčilo nadšením, obhájci poháru Penguins běsnili. Kanonýr Kevin Stevens sudímu několikrát rázně odrecitoval slůvko „fuck“. Kouč Scotty Bowman na střídačce zíral a Jágr...

... nakvašený Jágr setrvačností projížděl za vlastní brankou, kde stál Hoggarth.

„Viděl jsem ho na poslední chvíli, ale přiznávám, že kdybych chtěl, mohl jsem se mu ještě vyhnout,“ líčil v životopisu. 

„Jenže neměl jsem na to nejmenší náladu. Připletl se mi pod nohy, tak jsem do něj strčil. Pořád jsem měl docela slušnou rychlost, což Hoggarth pocítil. Zavrávoral a spadl na mantinel.“

Nejsem idiot!

Bublal v něm vztek, neuvědomil si, co právě způsobil: „V opačném případě bych mu pomohl na nohy.“

Z dnešního pohledu je takřka nepochopitelné, že Hoggarth nevyloučil washingtonské borce za jasná hákování a podražení. Už tehdy se namíchnutý Lemieux o NHL vyjádřil jako o „garážové lize“.

Jágr vysvětloval novinářům, že soudce v pruhovaném dresu nezboural záměrně: „Nejsem idiot!“

Vedení soutěže ovšem nemohlo tolerovat tělesná napadení strážců pořádku, a tak český mladík vyfasoval pořádný „flastr“. Deset utkání.

„Cítil jsem se příšerně, předtím jsem nechyběl ani jednou a teď jsem najednou nemohl hrát.“

Nesměl dokonce ani trénovat s týmem, a tak dřel sám. Ve volných chvílích se věnoval vedlejšímu pracovnímu poměru v místním rádiu, v němž četl předpověď počasí.

„Hlásil jsem, jestli bude polojasno nebo zataženo, podle toho, co mi napsali na papírek,“ stojí v jeho knize. „Byla to legrace a aspoň jsem přišel na jiné myšlenky.“

Pozoruhodné je, že se z Jágra a Hoggartha časem stali přátelé. Číslo 68 po jedné partii ve Winnipegu pozvalo „zebru“, jak se sudím říká v zámoří, v baru na pivo. 

Na Utkání hvězd v Montrealu v únoru 1993 pak Hoggarth představil výtržníka z Kladna své paní: „Tak to je on!“

Co dál s kariérou?

Češi se v NHL proslavili troufalými kličkami a nápaditými přihrávkami. Jediným ryzím bitkařem, který v ní našel trvalejší zaměstnání díky síle, odvaze rvát se za čest svou a svého mužstva či pro bohapusté pobavení davů, byl David Kočí.

I Gudas se umí poprat. Pro jeho styl je ovšem typičtější důsledné až výbojné bránění a hřmotné srážky. 

Soupeři v jeho péči postrádají místo, čas a klid na své útočné rejdy. Teď má český chasník pár týdnů na přemýšlení o kariéře. Jistě se z něj nestane kavalír ledových jevišť. Ale dalším trestům by se rád vyhnul.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.