Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hadamczik vyhlíží posily ze zámoří pro MS

Sport

  14:16
PRAHA - Po nedělním konci základní části NHL vyhlíží trenér českého národního týmu Alois Hadamczik posily pro mistrovství světa na Slovensku. Jistá je účast gólmana Tomáše Vokouna z Floridy, jemuž končí smlouva a nemusí ani absolvovat výstupní kontrolu. Reprezentační kouč počítá i s útočníky Patrikem Eliášem z New Jersey či Martinem Havlátem a bekem Markem Židlickým z Minnesoty.

Alois Hadamczik na srazu nároďáku. foto: ČTK

Naopak určitě se nezúčastní šampionátu obránce Roman Polák ze St. Louis. "Má nějaké potíže s rukou a manažer mu účast na turnaji nedoporučil. Je to jeho věc. Jinak zatím všichni chtějí reprezentovat," řekl Hadamczik Hospodářským novinám. Počítat nemůže ani s obráncem Ladislavem Šmídem z Edmontonu kvůli problémům po operaci obratlů. Naopak u Eliáše, útočníka Milana Michálka z Ottawy a beka Radka Martínka z New Yorku Islanders už má start na turnaji potvrzený.

Definitivně jasno bude mít o posilách pro turnaj až po zdravotních prohlídkách v klubech. Čeká na vývoj situace u Havláta i Židlického. "V jejich případě bude záviset na lékařské prohlídce. Pokud je klubový doktor pustí, můžu s oběma počítat pro mistrovství. Zásadní pro mě je, že hodně moc chtějí hrát za reprezentaci. Předpokládají, že by měli dostat zelenou. Pevně věří, že projdou. Já doufám v to samé. Ale pořád tam cítím určitou nejistotu. U jejich doktorů nikdy nevíte," řekl Hadamczik pro deník Sport.

Alois Hadamczik.

Na šampionátu by měl sestavit stejnou brankářskou trojici jako jeho předchůdce u národního týmu Vladimír Růžička na loňském zlatém šampionátu v Německu. Z Atlanty chce Ondřeje Pavelce a v týmu už má Jakuba Štěpánka z Petrohradu. V defenzivě jsou volní po skončení základní části vedle Martínka a Židlického také Jan Hejda z Columbusu a Filip Kuba z Ottawy, jenž má ale problémy po operaci ploténky.

"Bude záležet na tom, jak se bude cítit. Říkal, že v každém zápase je to jiné. Někdy hraje bez problémů, jindy ho to bolí," řekl Hadamczik. Klubová sezona skončila i pro útočníka Milana Hejduka z Colorada, který má ale dlouholeté problémy s kolenem a odmítl už start na loňských olympijských hrách ve Vancouveru. Po otřesu mozku nehrál v závěru sezony další útočník Radek Dvořák z Atlanty, o jehož služby ale Hadamczik stojí. Nic by nemělo bránit startu Jakuba Voráčka z Columbusu, který byl na loňském šampionátu jedinou ofenzivní posilou z NHL.

Patrik Eliáš se raduje z gólu

O mladíky Vladimíra Sobotku ze St. Louis, Jiřího Tlustého z Caroliny, Michala Řepíka z Floridy či Tomáše Vincoura z Dallasu nemá Hadamczik podle všeho zájem. Dlouhodobě mimo hru jsou se zdravotními potížemi Aleš Hemský z Edmontonu, Tomáš Fleischmann z Colorada a Rostislav Olesz z Floridy Čekat může před startem mistrovství světa Hadamczik na hráče z prvního kola Stanleyova poháru.

"Ve hře máme minimálně Krejčího, Kaberleho, Plekance. S klukama z Bostonu se chystám mluvit, Tomáš Plekanec už mi dal předběžný souhlas. Zájem mám i o Vencu Prospala, jeho Rangers proti Washingtonu nejsou favorité. Pittsburgh nemusí stačit na Tampu, v tom případě bych moc rád získal do obrany Zbyňka Michálka. Ve hře je i Frolík z Chicaga," řekl Hadamczik.

Autor: