Hemský řídil výhru proti Phoenixu

10:02
NEW YORK - Český hokejista Aleš Hemský byl strůjcem vítězství Edmontonu 3:1 v pondělním utkání NHL na ledě Phoenixu. Útočník Oilers si připsal gól a asistenci a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Hemský nejprve v 36. minutě trefou v přesilové hře otevřel skóre, v 46. minutě pak přihrál na vítězný druhý gól, který vstřelil Sheldon Souray.

Aleš Hemský se raduje z branky. foto: ČTK

Phoenix si připsal devátou prohru z posledních deseti zápasů, přičemž během této neúspěšné série klesl ve vyrovnané tabulce Západní konference z páté až na třináctou pozici. Naopak Edmonton se díky třetí výhře v řadě posunul do elitní osmičky, když poskočil z devátého na šesté místo. Oba celky dělí sedm bodů.

"Všechny zápasy jsou nyní ohromně důležité. Potřebujeme každý bod," konstatoval Hemský, který patří mezi tahouny Oilers - v posledních čtyřech zápasech dal dva góly a na čtyři přihrál a s osmnácti brankami je nejlépe střílejícím hráčem mužstva.

Trenér Kojotů Wayne Gretzky neskrýval zklamání z prohry v dalším vyrovnaném duelu, jeho tým podlehl potřetí v řadě rozdílem jednoho nebo dvou gólů. "Musíme začít střílet víc branek. V této fázi sezony se rozhoduje o všem a nám se bohužel nedaří dávat klíčové góly," řekl Gretzky.

V krizi se topí také hokejisté New Yorku Rangers, kteří podlehli 1:2 na ledě St. Louis a zaznamenali osmou porážku z uplynulých devíti utkání. Vítězný druhý gól vstřelil pět minut před koncem třetí třetiny B. J. Crombeen.

Jezdce rovněž trápí chabá produktivita, ve všech osmi prohraných duelech vstřelili maximálně dva góly. Podle brankáře Henrika Lundqvista trpí jeho mužstvo ztrátou sebevědomí. "Dneska jsme to viděli, když jsme inkasovali gól na 1:2. Absolutně se nám rozpadl herní systém, začali jsme zmatkovat. Nedokážeme teď hrát v klidu," posteskl si Lundqvist.

Soupeř měl po většinu zápasu navrch, zejména pak v třetí třetině, kdy přestřílel Rangers v poměru 14:4. "Myslím, že v druhé polovině zápasu jsme jasně dominovali," prohlásil gólman Chris Mason. "K ničemu jsme je nepustili." Blues se díky vítězství opět o něco přiblížili příčkám zaručujícím účast v play off, na osmé místo ztrácejí momentálně už jen šest bodů.

První zápas pod vedením nového trenéra sehráli Tučňáci z Pittsburghu. Dan Bylsma, který nahradil odvolaného Michela Theriena, však neprožil vítěznou premiéru - Penguins prohráli 2:3 po samostatných nájezdech s New Yorkem Islanders. "Zatím jsme neměli s hráči moc času se poznat, ale jak zápas plynul, myslím, že jsme se přibližovali k výkonu, jaký bych si představoval," uvedl Bylsma.

Penaltový rozstřel vyhráli Ostrované 2:1, když se trefili Frans Nielsen a Jeff Tambellini. Na druhé straně uspěl pouze Petr Sýkora, největší ofenzivní hvězdy Jevgenije Malkina a Sidneyho Crosbyho brankář Joey MacDonald vychytal.

Rošáda na střídačce Penguins se odehrála velice rychle. Therrien byl odvolán v neděli, Bylsma byl dosazen na jeho post během necelých 24 hodin. A v pondělí už vedl tým v prvním utkání. "Poprvé jsme se viděli na schůzce dnes ráno. Výměna mě trochu překvapila, ale když se mužstvu nedaří, takové věci se mohou stát," uvedl kapitán Pittsburghu Crosby.

DNEŠNÍ VÝSLEDKY:
NY Islanders - Pittsburgh 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 12. Campoli, 34. Nielsen, rozhodující sam. nájezd Tambellini - 19. Malkin, 38. Ryan Whitney. Střely na branku: 30:37. Diváci: 16.234.

Columbus - Dallas 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0) Branky: 27. a 28. Umberger (na první Voráček) - 1. B. Richards, 33. Eriksson, rozhodující sam. nájezd Neal. Střely na branku: 43:22. Diváci: 15.006.

Nashville - Ottawa 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
Branky: 6. Foligno, 14. Heatley. Střely na branku: 24:24. Diváci: 14.681.

Phoenix - Edmonton 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 40. Jovanovski - 36. Hemský, 46. Souray (Hemský), 60. Horcoff. Střely na branku: 29:29. Diváci: 14.547.

St. Louis - New York Rangers 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Branky: 31. Colaiacovo, 55. Crombeen - 37. Korpikoski. Střely na branku: 33:20. Diváci: 16.341.

Los Angeles - Atlanta 6:7 po sam. nájezdech (2:4, 1:1, 3:1 - 0:0)
Branky: 48. a 60. Kopitar, 15. Johnson, 18. Stoll, 26. Frolov, 51. Gauthier - 6. a 44. Kovalčuk, 2. Little, 8. White, 16. Reasoner, 40. Stuart, rozhodující sam. nájezd Christensen. Střely na branku: 45:27. Diváci: 18.118.