20. prosince 2014 11:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

NHL ničí nečekaný problém: hvězdy trápí zákeřné příušnice

Hvězda Pittsburghu Penguins Sidney Crosby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvězda Pittsburghu Penguins Sidney Crosby | foto: Reuters

NEW YORK/PRAHA To slovo padá při tiskových konferencích klubů NHL v posledních dnech čím dál častěji. Mumps, v češtině příušnice. Nejlepší hokejová liga čelí problému, který je ve světě amerického profesionálního sportu naprosto výjimečný.

Onemocnělo už kolem dvaceti hráčů. Infekční choroba postihující především děti byla nalezena též u dvou rozhodčích. Tři zápasy kvůli příušnicím vynechal i jeden z nejlepších hokejistů světa Sidney Crosby, který se vrátil na led až v noci na čtvrtek.

„Tohle je věc, kterou jsme nečekali a nad kterou nemáme plnou kontrolu,“ přiznal zástupce komisionáře NHL Bill Daly. „Pro kluby je to samozřejmě problém, ale snažíme se riziko nákazy minimalizovat.“

NHL proto v úterý doporučila týmům, aby při zápasech venku zajistily všem hráčům samostatné pokoje. Podle kolektivní smlouvy na něj mají nárok všichni hokejisté, kteří v lize podepsali druhý kontrakt. Nyní mají mít pokoj pro sebe i nováčci.

Od 70. let minulého století jsou děti v USA i Kanadě očkovány, drtivá většina týmů svým hráčům navíc při začátku epidemie podala vakcínu či posilňující injekci proti příušnicím. Přesto se nákaza šíří dál. U zhruba 12 procent populace totiž očkování neúčinkuje.

Naposledy hlásili nemoc ve čtvrtek New York Rangers. V prvním týmu onemocněl už třetí útočník Lee Stempniak, navíc na jejich farmě v Hartfordu izolovali útočníka Joeyho Crabba a trenéra Kena Gernandera.

Už týden přitom Rangers postrádají kvůli příušnicím centra Dericka Brassarda. Povolat za Stempniaka náhradu z farmy ale pro Newyorčany představuje riziko, že do týmu přijde další nakažený.

Podobné problémy řešili i v Pittsburghu, St. Louis, Anaheimu, Minnesotě a New Jersey. Epidemie příušnic není neobvyklá na studentských kolejích či vojenských základnách. V NHL ale doslova cestuje po kontinentu.

Nemoc, která má podobné příznaky i způsob přenosu jako chřipka, způsobuje navíc i jednu nepříjemnost. „Je potřeba si uvědomit, že více než příušní žlázy, s nimiž je spojen otok na obličeji, bývají u dospělých mužů postižená převážně varlata, s čímž se hokej hraje opravdu těžko. Klasickými příznaky jsou pak samozřejmě bolest hlavy a závratě,“ vysvětlil LN lékař libereckých hokejistů Dušan Morman.

Občas se příušnice vyskytnou i v českých extraligových týmech. Právě v Liberci s nimi mají své zkušenosti. „Tři čtyři hráči na ně u nás před dvěma lety trpěli. Jde o infekční onemocnění, bohužel stačí hrozně málo a nakazí se i ostatní. Třeba jen kýchnutí v kabině.“

Po týdnu zpět na ledě

Tehdy však příušnice „nepřeskočily“ na ostatní týmy jako nyní v Americe. Než bylo zavedeno plošné očkování, bylo v USA každý rok 186 000 případů příušnic. Za rok 2013 to bylo 438 případů, letos však odborníci napočítali do konce listopadu už 1075 nakažených.

Nemoc má inkubační dobu 12–25 dnů a není na ni jiný lék než klid. Doktoři teď po zjištění příušnic hráče NHL izolují na pět dnů, po týdnu je většina z nich už zase na ledě. V ojedinělých případech ale způsobuje u mužů neplodnost či může závažně poškodit mozek.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!