Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Srážku s rozhodčím odnesl 55 stehy, Havlát už chce ale znovu hrát

Sport

  15:29
NEW JERSEY/PRAHA - Hokejový útočník Martin Havlát je tvrďák, který se ze všech sil pere o místo v NHL. Jak jinak si vysvětlit, že pár dní po ošklivém zranění, při kterém mu z tváře visel utržený horní ret, chce už hrát.

Martin Havlát odnesl zranění 55 stehy. foto: Twitter

Když si člověk prohlíží opakované záběry z utkání ve Washingtonu a vidí Havláta, jak mu z utrženého rtu crčí krev, není mu dobře po těle.

Havlát sice pořád pořád vypadá jako boxer po těžkém K.O. (logicky, protože k úrazu přišel v noci ze čtvrtka na pátek), ale už o dva dny později absolvoval předzápasové rozbruslení a uvažoval, že nastoupí. Nakonec si to sice rozmyslel, ale tentokrát je připraven definitivně.

Za všechno může rozhodčí

Kdyby rozhodčí nezacláněl, nejspíš by byl Havlát v pohodě a nic se mu nestalo. „Pomohlo by to. Ale nedá se nic dělat, byl tam. Ani pro něj to nebyla jednoduchá situace a je přirozené, že se před nárazem bránil loktem, do kterého jsem narazil,“ říká Havlát, jenž se na kritický moment zpětně několikrát díval.

„Víděl jsem to jednou nebo dvakrát. Asi to nemohlo dopadnout jinak. Chimera mi napsal textovku a omluvil se, ale nemyslím si, že to byla jeho chyba. I tak bylo hezké, že se ozval,“ ocenil útočník. Kdo se ovšem neozval, byl rozhodčí...

Havlát nakonec z hrozivě vypadajícího zranění vyvázl poměrně dobře. Až mu ret sroste, čeká ho pouze kosmetická operace. „Tohle není nic proti mým předchozím zraněním,“ mávne nad tím rukou a před blížícím se svátkem Halloween přidává: „Aspoň nepotřebuju žádnou masku.“

„Už se cítím dobře, tak uvidíme. Rád bych hrál,“ řekl den před soubojem s New Yorkem Rangers.

Je to obdivuhodné, jelikož má v obličeji 55 stehů! Čerstvých a bolestivých. „Na druhou stranu to není nic, co bych nezvládl. Už můžu i jíst. Podstatné je, že jsem si při nárazu nic nezlomil. I zuby jsou úplně v pořádku,“ pochvaluje si.

Sami si inkriminovaný moment můžete prohlédnout v přiloženém videu. Je na něm vidět, jak Havlát svádí souboj o puk u zadního mantinelu, do kterého se nechtěně připletl rozhodčí: Jason Chimera ho namáčkl zrovna ve chvíli, kdy se k němu blížil. Následoval náraz do atrbitrova loktu a následně nejspíš i do mantinelu.

Havlát k tomu momentu ovšem říká: „Za všechno nejspíš může plexi na helmě, které mi při nárazu ret utrhlo. Ale těžko říct, bylo to ve velké rychlosti, fakt nevím.“

Věčný smolař na zranění měl zkrátka smůlu i tentokrát. Po nárazu se okamžitě sesunul k ledu a poměrně dost krvácel. „Hned jsem si všimnul, že mi ret visí. To nebyl dobrý pocit. Ale teď už vypadám dobře, ne?“ usmál se v rozhovoru se zámořskými novináři.

Ti pak ve svých článcích žertovně napsali: „Havlát je momentálně asi jediným hráčem New Jersey, který nepotřebuje povolení na strniště.“ Šlo o narážku na přísná pravidla generálního manažera Lou Lamoriella, který v Jersey vyžaduje krátce střižené vlasy a hladké oholení jako na vojně.

Zraněný Martin Havlát opouští za podpory spoluhráčů led.
Útočník Martin Havlát (uprostřed) přijímá gratulaci od spoluhráčů z New Jersey...
Brankář Steve Mason přikryl kotouč před Martinem Havlátem z New Jersey.
Česko - Slovensko (Martin Havlát).

„Snad mě teď Lou nechá,“ culil se mladoboleslavský rodák a už vážněji dodal:„Na holení musím počkat do chvíle, než mi vyndají stehy.“

Na návrat na led tak dlouho ovšem čekat nechce, rozhodující slovo však bude mít trenér. „Marty vypadá a hlavně se cítí dobře. Tak uvidíme, jak na tom bude před zápasem. Podle toho se rozhodneme,“ pravil Peter DeBoer.

Jisté je, že Havlát bude muset nastoupit s celoobličejovým chráničem, což je pro něj trochu komplikace - nemá ho rád, jelikož mu ztěžuje orientaci na ledu. „Ale nic jiného mi nezbývá. Pokud chci hrát, budu se s tím muset vypořádat.“

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...