Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jágr: Když vejdu do kostela, hlava mi hoří

Jaromír Jágr (uprostřed) na lavičce hokejistů Philadelphie Flyers | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr (uprostřed) na lavičce hokejistů Philadelphie Flyers | foto: ČTK

NEW YORK Hokejový útočník Jaromír Jágr si myslí, že díky víře bude moci hrát i v padesáti. Hráč týmu Philadelphia Flyers, který na začátku roku oslavil čtyřicítku, to řekl v rozhovoru pro deník Philadelphia Inquirer. Víra je podle něj důvodem jeho hokejových úspěchů včetně vydařeného návratu do elitní zámořské soutěže NHL po několikaleté absenci i toho, že je v pokročilém sportovním věku stále zdravý.

"Všechno v životě je energie," řekl Jágr. "Když jdu do kostela, mám hlavu v jednom ohni. Hoří. Mám pocit, jako kdyby byla zapojená do elektřiny. Cítím to v hlavě, hned jakmile vejdu dovnitř," dodal hokejista, který podle listu málokdy opouští domov bez náboženských relikvií, na svých hokejkách má namalované kříže a do kostela chodí prakticky každý den.

Jágr se svěřil, že přístup k takové energii je dlouhodobý proces, který trvá deset nebo 20 let, rozhodně ne přes noc. "Musíte naslouchat svému tělu. Tu energii můžete využít ve svém životě. Myslím, že nestárnu tak rychle. Člověk dostane pro svůj život veškerou energii, pokud o ni stojí. Je to důvod, proč si myslím, že budu moci hrát do padesáti," řekl Jágr.

Připomněl, že v Česku za komunistického režimu byli věřící lidé pronásledování, a že možná i proto dnes v jeho vlasti není mnoho věřících. Otevřenější o svém vztahu k náboženství tak začal být až v Rusku, kde poprvé hrál během výluky NHL v roce 2004. "Když jsem byl v Rusku, naučil jsem se neskrývat to a nestydět se za to," řekl.

Víra mu pomohla překonat smrt Čerepanova

Dodal, že víra mu pomohla překonat těžké okamžiky, jako když byl v Omsku svědkem smrti svého devatenáctiletého spoluhráče Alexeje Čerepanova po zástavě srdce. Anebo když loni při tragické havárii letadla s hokejisty Lokomotivu Jaroslavl zemřelo mnoho jeho kamarádů.

Jágr v rozhovoru také řekl, že kdyby nebyl profesionálním hokejistou, dovede si představit, že by byl knězem. Podobnost obou povolání vidí v zasvěcení svého života práci a pomáhání ostatním. Kněžský úřad se ostatně příliš neliší od jeho života, byť český hráč má i své neřesti, podotýká Philadelphia Inquirer. "Ale nepije alkohol a málokdy se chodí bavit ven," dodal deník.

Zároveň připomenul, že Jágr není ženatý, i když má trvalou známost. Nyní je ale na prvním místě hokej. Kdyby prý měl manželku anebo děti, nebyl by schopný odjíždět večer z domova na samostatné noční tréninky, jimiž ve Filadelfii proslul.

Jágr má pocit, že kdyby měl rodinu, šidil by buď ji, anebo hokej. "Raději jsem na kluzišti, než abych seděl doma a koukal na televizi. K čemu je to dobré? Vím, že kdybych byl ženatý, nedokázal bych tam odjet. Nebylo by to fér," řekl.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...