12. srpna 2010 9:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejisté ve velkém počtu mizí za moře. Navíc zadarmo

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: ČTK

PRAHA Od malička si ho piplaly a­ doufaly, že jednou bude jejich tahounem. Nyní však Českým Budějovicím hrozí, že talentovaný útočník Roman Horák zmizí do zámoří, a jim zbydou jen oči pro pláč. Na vině je absence smlouvy mezi NHL a Českým svazem ledního hokeje (ČSLH).

"Pokud se neuzavře nová smlouva do příštího roku, odejde Roman bez náhrady. Už teď hraje v americké juniorce, a ­my nic nedostáváme. Přitom jsme do jeho rozvoje investovali okolo milionu korun," líčí LN generální manažer Českých Budějovic František Joun.

Předchozí kontrakt vypršel před dvěma lety. A ­ten právě řešil finanční vypořádání mezi zámořím a­kluby, které z ­Evropy pouštěly hráče do některé z lig. "Všechny strany měly právo smlouvu neprodloužit. To udělali Švédové, hned po nich jsme se přidali my. Měli jsme zprávy, že by i­NHL kontrakt neprodloužila," vysvětluje generální manažer Sparty, jeden z českých vyjednavačů.

Tehdejší smlouva byla jednotná pro celou Evropu a platilo, že ji buď uzavřou všichni, nebo nikdo.

"Minulé léto probíhala jednání v­ Curychu, kde se vyjasnilo, že se vzájemná dohoda nepodepíše. Proto vznikla smlouva mezi NHL, KHL, Mezinárodní hokejovou federací IIHF a národními federacemi o ­vzájemném uznávání kontraktů. NHL totiž nespadá pod jurisdikci IIHF, a tak by teoreticky mohla ,krást‘ hráče pod smlouvou," líčí Bříza.

Jaromír Látal (uprostřed) podepisuje smlouvu - vlevo Viliam Sivek, po pravici Petr Bříza.

Vyjednávací pozice není silná
Jako první pak uzavřeli separátní smlouvu s NHL Finové, poté se přidali Švédové a nakonec Němci se Slováky. Seveřané dostanou jako odstupné cca 225 tisíc dolarů.

Švédové mají navíc smlouvou vymíněno, že když hráči do 22 let nezískají místo v prvních týmech NHL, mohou ročník dokončit v Elitserien místo toho, aby putovali na farmu. Jenže český problém je jiný.

Od roku 1997 odešlo z Evropy do zámořských juniorských soutěží 650 hokejistů, přitom 450 jich bylo z­českých klubů. Podle minulé smlouvy s NHL dostávaly kluby za tyhle odchody peníze z­podpůrného fondu IIHF. Ten byl tvořen z­pokut, které NHL platila za hráče, kteří se nedostali na soupisku NHL na nejméně 30 duelů a končili na farmě. Peníze pak byly spravovány a přerozdělovány IIHF se souhlasem národních federací.

"Z toho se vypláceli hokejisté, kteří odešli do zámoří do juniorského týmu a pak byli do dvou let draftováni. Kompenzace byla maximálně 150 000 dolarů, záleželo však na tom, kolik peněz se každý rok sešlo," vysvětluje Bříza.

V nových smlouvách Švédska, Finska a spol. však náhrady za odchody do juniorek chybí. Češi vědí, že jejich vyjednávací pozice není nejsilnější, českých talentů pro NHL ubývá. Proto diskutují o jakémsi kompromisu – odstupné by nebylo 225 000 dolarů, ale méně. Ze zbytku by se mohl opět vytvořit podpůrný fond, který by řešil odchody do juniorských lig.

Jasněji bude už koncem srpna, kdy se v Torontu uskuteční akce World Hockey Summit, na které by chtěli čeští zástupci znovu otevřít jednání s NHL.

Frka nezadržel ani kontrakt. Utekl do Kanady

Karlovy Vary o jeho talentu dobře věděly. Proto si šestnáctiletého forvarda Martina Frka pojistily profesionální smlouvou, která vyprší až 30. dubna 2013. Přesto se talentovaný hráč sebral a odletěl za moře. Příští sezonu by totiž chtěl odehrát v­juniorském týmu Halifax Mooseheads.

Jenže o tom nechce jeho mateřský klub ani slyšet. Ačkoliv je Frk věkem dorostenec, už hraje juniorku a Karlovy Vary ho plánovaly od příštího roku zapracovat do "A" týmu. "Zadrželi jsme mu transferkartu a požadujeme, aby se hráč okamžitě vrátil," líčil LN generální manažer Západočechů Miroslav Vaněk.

"Psali jsme dopisy na Mezinárodní hokejovou federaci IIHF i­na kanadský svaz, který je členem IIHF. Jestliže má Frk s naším klubem kontrakt, musí ho dodržet," zuřil Vaněk. "Co si Kanaďané dovolili, to je drzost!"

Frk se ukázal v dobrém světle na letošním mistrovství světa hráčů do 18 let. A toho si nemohly nevšimnout kluby v zámoří, ale i­v ruské KHL. Podle Vaňkových slov Frk podlehl vábení svých agentů. ,,Obchodníci s lidským masem Walsh a Machala mu nakukali, že bude hrát za dva roky NHL. Zblbli ho vidinou milionů. Sami přitom za jeho ukradení inkasují od Halifaxu statisíce," kroutil Vaněk hlavou.

Josef Machala se však hájí zájmy hráče. "V Karlových Varech nevidí Martin žádnou perspektivu. Smlouvu s klubem podepsal pod nátlakem, pan Vaněk mu řekl, že když nepodepíše, v klubu končí," řekl Machala serveru hokej.cz.

"Pro mě to je jasné. S panem Machalou Karlovy Vary skončily. Do naší arény má zakázaný vstup," řekl Vaněk. Případ nyní řeší IIHF, které Vary poslaly všechny smlouvy.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz