Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejová Sparta je skoro na odpis. Tým se topí v hluboké krizi

Sport

  11:23
PRAHA - Pozítří to bude rok. Přesně rok od doby, kdy trenéři Miloš Holaň a David Volek vystřídali u kormidla hokejové Sparty tandem Hynek-Výborný. Teď oběma vážně hrozí, že se tohoto výročí vlastně ani nedočkají. Sparta v neděli podlehla 1:3 poslednímu Kladnu, před kterým už hájí jen hubený náskok tří bodů.

Sparťanské trenérské duo - David Volek (vlevo) a Miloš Holaň. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Je předposlední, v extralize takřka všem ostatním k posměškům. "SKladnem to bylo už vyvrcholení všech s***ek, které tady jsou," prohlásil včera dokonce Holaň. V holešovickém šeru pochmurné atmosféry je nervozita snad patrná na každém metru. Generální manažer Petr Bříza přiznává: "Tohle je má nejtěžší situace od doby, co jsem ve své funkci."

Trenérské rošády

1998/99 – Július Šupler a František Výborný, v sezoně odvolán Šupler, jehož vystřídal Pavel Richter
1999/00 – Pavel Richter a František Výborný, v sezoně odvolán Richter, pak tým vedli Výborný a Pavel Hynek
2000/01 – František Výborný a Pavel Hynek, v listopadu hlavní trenér Miloš Říha, jehož asistenty zůstali Výborný s Hynkem, později opět návrat dvojice Výborný a Hynek 2001/02 – Václav Sýkora a Pavel Hynek
2002/04 – Alois Hadamczik a Kamil Konečný
2004/05 – Slavomír Lener, Leo Gudas a Marian Jelínek
2005/06 – Jaromír Šindel, Jiří Doležal a David Volek, v listopadu odvoláni, nahradila je dvojice Výborný a Jelínek
2006/2009 – František Výborný a Marian Jelínek
2009/2010 – Pavel Hynek, František Výborný, v říjnu je nahradili Miloš Holaň a David Volek

On sám ani nikdo další však neumí hádat, kdy že doopravdy skončí. Tým se brodí krizí, jež je pro něj na podzim už tradičně typická. Jenže tentokrát je vážnější a trvá déle.

Třeba sportovní psycholog Marian Jelínek, současný trenér Plzně, nabízí svůj pohled: "Propastný rozdíl mezi očekáváním a realitou tvoří napětí. Sparta každý rok čeká, že bude ve finále, jenže čím je v tabulce níž, tím napětí vzrůstá. Pak už není spokojená ani s bronzem," rýpl si muž, jenž předloni s Františkem Výborným dovedl sparťany na medailové pozice jako poslední.

Mimochodem alespoň ve střídání trenérů Sparta suverénně vládne. Za 12 let jich protočila rovných patnáct a číslo se může brzy navýšit.

Kouč Holaň: Dost už bylo keců
Ne, mužstvo nedrží strašidelnou sérii porážek, ale na druhou stranu nedokáže vybojovat ani několik vítězství v řadě. "Je to křeč, máme to v hlavách," tvrdí jeden z nejzkušenějších hráčů Petr Ton. "Hrajeme prostě hrozně, nedostáváme se ani do šancí."

Jen pro připomenutí: Sparta v 15 zápasech získala jen šestnáct bodů a triumfu za tři body se naposledy dočkala před více než měsícem. Na zdařilý výkon čeká jako na spásu. Proto se už nějaký čas mluví stále hlasitěji o trenérské výměně. Vedení má pohovory s hráči, Bříza používá slova "nepříčetnost", "tragédie". "Pracujeme na tom, abychom otočili loď jinam, než jede," praví.

Konkrétní větě o změně v kádru či realizačním týmu se však nadále vyhýbá. Přesto po nedávném vyhazovu Hlinky, Hlaváče či Ručinského může teď opravdu dojít i na ohrožené trenéry. Vždyť Bříza měl už během minulého týdne vytipovaná jména jako Josef Paleček, Radim Rulík, Miloslav Hořava. Nebo dokonce Slavomír Lener, šéftrenér reprezentace.

"Keců bylo už dost, teď jsou na řadě činy, a to si musí dát hráči do hlavy," snaží se burcovat Holaň.  Sparta dnes předehrává 33. kolo v Mladé Boleslavi. Dočká-li se pro ten zápas dál důvěry současné duo na střídačce, je pravděpodobné, že to asi bude jejich poslední šance.

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...