Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokejová Sparta poctila největší legendy historie

Sport

  18:57
PRAHA - Vedení hokejové Sparty před dnešním utkáním s Litvínovem uvedlo do nově založeného Klubu Legend HCS největší postavy historie slavného pražského klubu. Z celkem 19 osobností, mezi nimiž nechybí například Vladimír Zábrodský, Karel Gut, Jiří Holeček nebo in memoriam František Tikal, jich osobně dorazilo do Tipsport areny čtrnáct, z dosud žijící šestnáctky chyběli jen Luděk Bukač a Pavel Wohl.

Při slavnostním uvedení bývalých hokejistů do klubu legend HC Sparta Praha. foto: ČTK

Každá z osobností klubové historie Sparty byla během slavnostního ceremoniálu postupně představena na ledové ploše a uvedena do vybrané společnosti. Klub Legend bude postupně sdružovat nejvýznamnější hráče, trenéry a funkcionáře.

VÍCE ZDE:

"Je dobře, že u nás se tohle probouzí. Přiznávám, že mi tady něco takového chybělo, protože v některých vyspělejších zemích věnují těm starším generacím určitou pozornost, nestraní se jich, zvou je na různé akce a je to naopak podle mého oživení, když před diváky přijdou ty staré legendy, na které si spousta diváků pamatuje," řekl ČTK Holeček.

Pro Holečka to byl zážitek

Bývalý vynikající gólman byl rád i za setkání s ostatními velkými postavami sparťanské historie. "Pro mě je velkým zážitkem setkat se tu osobně s panem Zábrodským. Na toho jsem se chodil dívat, když mi bylo čtrnáct patnáct let," vzpomínal Holeček. "Je jen škoda, že nedorazili pan Bukač s mým kamarádem Pavlem Wohlem, který mě vlastně přivedl do hokejové branky," doplnil Holeček.

"Kromě pana Zábrodského a pana Guta jsem tady se všemi vyznamenanými hrál. Prošel jsem třemi generacemi, protože jsem hrál ve Spartě od 18 do 31 let. Všechny tedy znám, ale je to velmi příjemný pocit a je moc dobře, že vedení Sparty tento klub založilo. Je vidět, jakou to pro ty hráče má váhu, když přijel i pan Zábrodský ze Švédska," uvedl bývalý forvard a také trenér Pavel Richter.

Vladimír Zábrodský žije ve Švédsku

Zábrodský, který za dva týdny oslaví již 89. narozeniny, prý nemusel nijak dlouho přemýšlet, zda na ceremoniál dorazí. "Na začátku února jsem byl ve Stockholmu na utkání Švédsko - Česko a potom jsem se rozhodl, že přiletím sem. Pozvání mě moc potěšilo, vždyť jsem se nedaleko Holešovic narodil a vždy mám z návštěvy Prahy radost," ujistil Zábrodský, který dlouhodobě žije právě ve Švédsku.

Vstup do klubu sparťanských legend ho velmi potěšil, ale bral ho s nadhledem. "Beru to jako takovou definitivu. Můj dres už u stropu haly visel. Ještě jsme nebyl legenda, ale už se asi se mnou tak nějak počítalo," doplnil s úsměvem Zábrodský.

"Klub Legend zakládáme proto, že více jak stoletou historii Sparty pomáhalo tvořit mnoho výrazných osobností. Rádi bychom tímto jejich přínos ocenili, poděkovali jim a ukázali, že klub, pro který toho tolik odvedli, si jich stále váží a respektuje je," uvedl výkonný ředitel Zbyněk Černý.

Ve čtvrtečních Lidových novinách si přečtěte exkluzivní rozhovor s Vladimírem Zábrodským.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!