Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hokejové Budějovice se staly magnetem na problémy

Sport

  6:59
PRAHA - Svým líbivým pojetím hry si umějí získat srdce fanouška – snad byste jim i prominuli loňský výsledkový propadák. Poslední rok v hokejových Budějovicích však nebyl pouze tvrdým pádem na zem. Byl to i rok sporů ve vlastním moři problémů.

Po třech inkasovaných gólech opouští českobudějovickou branku Roman Turek (vpravo), střídá jej Jakub Kovář. foto: ČTK

Neskončil, pokračuje dál. Tak tedy vězte o tom čerstvém, jenž na jih Čech vrhá další temný stín – znovu s výraznou postavou. Tentokrát má jméno Tomáš Kůrka. Útočník širší reprezentace odmítl snížení svého platu, po čemž byl přeřazen do prvoligového Tábora. Jenže v úvodu týdne se na tréninku farmářského klubu nehlásil, místo toho poslal jen zdravotní neschopenku. "Ta není od klubového lékaře," tvrdí Jaroslav Jágr, sportovní manažer Budějovic. "Takže pro nás ztrácí hodnotu."

Začíná se přiostřovat. Tak, že zprvu nenápadná kauza nakonec může skončit u právníků. Kůrka se svým agentem Jaromírem Henyšem na dnešek svolává tiskovou konferenci, kde vydá světu svoje stanovisko. Už pro deník Sport se ale nechal slyšet: "Nechápu, jak jsem se do téhle situace dostal. Svůj kontrakt jsem plnil, tak by ho měla plnit také druhá strana."

S kým se již na jihu Čech dostali do sporu

Marek Posmyk, Jan Chábera
Obránce s brankářem si na hostování půjčila Mladá Boleslav, platbu 1,6 milionu korun však uhradila až v lednu, s tříměsíčním zpožděním a pár hodin po vypovězení smlouvy ze strany Budějovic. Případ došel ke smírčí komisi, která rozhodla o anulování kontraktu o hostování.
Posmyk poté na jihu Čech dohrál sezonu, zato Chábera sklubem dodatečně smlouvu vypověděl - prý měl původně odejít zadarmo, místo toho kluby uzavřely odstupné. Před koncem přestupového období
ho nakonec získala pražská Sparta a poslala dochytat loňský ročník do Plzně.

Radek Duda
Kontroverzní útočník dostal po uplynulém ročníku ze strany vedení výpověď, ačkoliv měl smlouvu platnou ještě na jeden rok. Budějovice se hájí tím, že rebel Duda, který se během sezony například popral na tréninku se spoluhráčem Gulašem, hrubě porušoval podmínky kontraktu. Hráč zase tvrdí, že mu klub dluží čtyři výplaty, tedy přes milion korun. Případ znovu došel ke smírčí komisi, která dosud verdikt nezveřejnila s tím, že tak učiní až na veřejném zasedání v nejbližší době.

Tomáš Kůrka
Jihočeši v posledních dnech přeřadili svého elitního útočníka do prvoligového farmářského klubu v Táboře. Hráč prý nechtěl přistoupit na snížení platů, které se týkalo celého mužstva, a svůj postoj dle prohlášení klubu veřejně prezentoval před zbytkem kabiny. Kůrka se však v úvodu týdne na trénink v Táboře nedostavil, místo toho dnes připravuje se svým agentem tiskovou konferenci.

Ohrazuje se tím, že ho klub bezdůvodně poslal na farmu, navíc mu prý dluží poslední výplatu. "Částka, která hráči náleží, byla uhrazena," píše se naopak v klubovém prohlášení. "Jen se prostřednictvím agenta snaží v současné době všemožně napadnout platnost smlouvy."

Za poslední rok není sám
Vzpomínáte? Platnost své smlouvy takto napadal už známý rebel Radek Duda, který je ve válce s Budějovicemi také. Teď čeká na verdikt smírčí komise, jež má rozhodnout, zda mu klub dluží přes milion korun. Ne, Duda s Kůrkou nejsou jediní, kteří se za poslední měsíce do křížku s tímhle ambiciózním klubem dostali.

V lednu se České Budějovice kvůli opožděným splátkám hádaly s Mladou Boleslaví. Když tehdy zpět získaly z hostování beka Marka Posmyka s brankářem Janem Cháberou, gólmanův agent Henyš osočil klub z nedodržení dohody. I v kauze Kůrka má hráčův zástupce hlasité slovo: "Chápu ekonomické problémy, to se momentálně stává ve více klubech. Jde spíš o to, že se mnou nikdo z vedení nejednal a jen něco oznámil mému klientovi," říká.

"Když mým hráčům chtěli snížit platy v Litvínově, manažer Hořejší se ozval a seriózně jsme se dohodli," pokračuje Henyš. "V Budějovicích takovéto jednání nepovažuji za seriózní!" Jenže v Budějovicích si stojí za svým, a hráče navíc obviňují z demoralizace mužstva.

Přesto manažer Jágr Kůrku definitivně nezavrhnul. "Když změní svůj postoj a vystupování... O Dudovi se ví, že je problémový. Ale o Kůrku máme pořád zájem." Problémový... To slovo se s jihem Čech skloňuje poněkud často. A čert aby se vyznal, zda se více týká hráčů, nebo samotného klubu. Klubu, jenž od září touží smazat vzpomínky na loňské 11. místo.

Autoři: