Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hokejové kluby trápí televizní kolize. Proč má fotbal přednost?

Sport

  8:30
PRAHA - Když se v sobotu v televizním programu křížil fotbal s hokejem, přednost dostal – fotbal. Když se potom o dva dny později celá situace opakovala, přednost dostal – znovu fotbal. Dokud v extralize neskončí hokejové play off, zvykejte si na jasné priority. U České televize je totiž Gambrinus liga na prvním místě...

Smutní hráči Vítkovic foto: ČTK

Jenže třeba v pondělí došlo k paradoxní situaci, která naprosto vystihovala problém ČT. Přímý přenos fotbalové dohrávky mezi Hradcem Králové a Příbramí končil současně s hokejovým semifinále, které Třinec se Slavií. Fanoušci tak dostali hned po zápase možnost shlédnout záznam. Přitom mnozí z nich výsledek hokejové bitvy už dávno znali.

Česká televize na narůstající stížnosti fanouškù zareagovala prohlášením, že nemá na výběr. A nabídla kompromis, který by střídavě posouval jeden či druhý sport na pozdější hodinu. Zatímco fotbalové kluby přistoupily na míň výhodné vysílací časy, ty hokejové to odmítly. "Takové požadavky od České televize jsou vrchol. Je to postavené na hlavu," řekl LN třeba Petr Husička, generální manažer Vítkovic.

Veřejnoprávní televize totiž navrhla hrací časy na 19.30 nebo 19.00. Hokejové kluby ještě přistupují na 18.10, první dva případy však zavrhují. "Vítkovice a Třinec to odmítly, takže nám nezbývá než vysílat záznam," vrátil se k problému minulých dní Jiří Ponikelský, výkonný ředitel ČT4. "Nepřijdeme o své fanoušky," brání se kluby.

Liberec - Slavia (fanoušci domácích)

Manažerům se kvůli tomu ježí chlupy. Důvod je zřejmý a mají ho všichni semifinalisté – Třinec, Slavia, Vítkovice i Pardubice. "Copak si dovedete představit, že zápas skončí v deset večer?" pronesl Jan Kratochvíl z marketingu Slavie. "Celou sezonu se v neděli snažíme hrát kvůli rodinám s dětmi od tří odpoledne. A teď bychom se jen zbavili určité skupiny lidí."

Husička se ptá: "V čem je fotbal lepší? Navíc se hraje jen jednou za týden, my pořád..." "Fanoušci chodí brzy ráno do práce," říká Marek Chmiel, obchodní ředitel v Třinci. "Dost jich taky dojíždí z okolí, přece se nevrátí domů o půlnoci."

Česká televize ovšem argumentuje sledovaností a tím, že fotbal je pro diváky atraktivnìjší. Příklad z minulého víkendu: v sobotu od 18.00 sledovalo fotbalový duel mezi Spartou a Brnem 231 tisíc lidí. V neděli ve stejný čas vidělo hokej Vítkovic a Pardubic zhruba o osmdesát tisíc diváků méně.

ČT navíc dokládá statistiku z minulých let. Třeba loni při třetím finále Vítkovic s Pardubicemi, které tehdy startovalo v 19.00, navštívilo zápas 9146 divákù, den nato bylo od 18.00 vyprodáno znovu. Jenže extraligové kluby mají jasno, přestože tím vlastnì přicházejí o možnost prezentovat se před celou zemí. V Třinci mimoto ukazují také na sportovní stránku. "Hráči jsou zvyklí na určitý biorytmus, nebylo by to dobré," říká Chmiel. "Navíc to přináší zmatek mezi lidi," přidává se Zbyněk Kusý, manažer Pardubic.

"Dejte mi v 19.30 přímý přenos na kanále ČT1, a já na ty vaše podmínky přistoupím," vzkazuje televizi. "Chápu, že ČT dělá přenosy pro celou republiku, dají se pochopit obě hlediska. Ale my jim už vyšli vstříc s nedělním časem, který jsme přeložili na 18.10. Přitom už máme dobře ověřeno, že start utkání v pět lidem vyhovuje daleko víc." S kluby nikdo z televize přímo nevyjednává, prostě jim vše vzkáže přes marketingovou agenturu BPA, která je partnerem hokeje.

"Možná by taky někdy mohli lidé z ČT dorazit na valnou hromadu Asociace profesionálních klubù a debatovat," rýpl si Kusý. Přesto se během včerejška alespoň jeden kompromis našel: fotbalové derby mezi Spartou a Slavií se v pondělí 11. dubna odehraje od 20 hodin. Původní přenos měl proběhnout o dva dny dříve. ale byl přesunut pro kolizi s hokejovým finále.

Televize tak pokryje obě akce.