Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Experti: Haška o návrat do NHL připravila výluka

Sport

  13:54
PRAHA - Logickým vyústěním současné situace v zámořské NHL je podle hokejových expertů a velkých postav českého hokeje definitivní konec kariéry Dominika Haška. Legendární gólman toužil naskočit ještě znovu do slavné soutěže a na případný návrat se pečlivě připravoval, ale přetrvávající výluka a malý zájem ze strany klubů ho o tuto vidinu připravily. Končí potřetí a tentokrát prý definitivně.

Legendrání brankář Dominik Hašek foto: ČTK

"Podle mého byla právě výluka NHL tím rozhodujícím faktorem," uvedl jiný bývalý vynikající brankář Jiří Králík, mistr světa z roku 1985. "Jsme spolu v návrhové komisi pro Síň slávy českého hokeje a sám mi říkal, že se na to, aby se dokázal vrátit do NHL, bude připravovat. Teď však nikdo neví, jak se to v NHL bude všechno vyvíjet a zda se vůbec začne hrát," doplnil Králík.

K TÉMATU

O možnosti, že by Hašek nastoupil do branky třeba v extraligových Pardubicích, se však nebavili. "Dominik jen říkal, že pokud mu bude sloužit zdraví, tak by chtěl chytat," uvedl Králík. Rovněž Jiří Holeček, další z řady velkých postav českého hokeje, které kralovaly brankovišti, považuje neustále se odkládající začátek NHL za důvod, který Haška donutil přehodnotit původní plány. "Myslím, že stávka NHL má na to rozhodnutí největší vliv. Nikdo pořádně neví, co se bude dít," podotkl Holeček.

Trojnásobný mistr světa a držitel stříbra a bronzu z olympijských her se domnívá, že jakmile Haškovi nevyšel záměr o návratu do NHL, nemá již zapotřebí slevit a chytat českou extraligu nebo jinou soutěž. "Myslím, že už si zaslouží odpočinout. Končí v 47 letech, vždyť já končil v sedmatřiceti," smál se Holeček.

Tentokrát bude podle jeho názoru Haškův konec již definitivní. "Myslím, že ten věk napovídá tomu, že může skončit a být spokojený, co dokázal během své kariéry. Nikomu už nic dokazovat nemusí," prohlásil Holeček. Stejně tak vidí současný Haškův odchod ze scény i uznávaný dlouholetý trenér brankářů Josef Bruk, který s Haškem mnoho let spolupracoval.

V Česku by Hašek neměl problém sehnat angažmá

"Myslím, že je to jednoduché - jednou to zkrátka přijít muselo. Podle mého je to určitě definitivní, ale je to určitě škoda; bylo to s Dominikem nádherných 13 sezon práce. A musím mu za vše jen poděkovat," řekl Bruk. "Pokud vím, měl v zámoří něco rozjednaného a na plný pecky se připravoval, tak jako vždycky. Ale ta situace sehrála rozhodující roli. On chtěl hrát NHL, nechtěl nic jiného. Ani KHL, ani extraligu, prostě věřil, že stále má na NHL, a o ničem jiném proto nepřemýšlel," doplnil Bruk.

Nebylo by však lepší, kdyby Hašek přece jen končil na ledě? "Tady o něj zájem určitě je, i my v Chomutově jsme měli hodně velký zájem, a kdyby se rozhodl tady chytat, neměl by asi problém sehnat angažmá. Ale lákala ho NHL," poznamenal kouč brankářů v týmu extraligového nováčka. Podle Bruka je pravděpodobné, že by Hašek dokázal v NHL uspět.

 "Chtěl se původně připravovat tady s námi v Chomutově, ale my byli zrovna ve Finsku, tak začal v Litoměřicích. Jak mám zprávy od Petra Přikryla, tak vypadal velice dobře a vyhrál tam mezi gólmany i nějakou soutěž. A i teď od Dušana Salfického z Pardubic mám stejné poznatky. Hašan vypadal prý ve výborné formě," přiblížil Bruk.

Autor:

Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!
Nutrilon mléko pro maminky, které porodily císařským řezem? Přečtěte si!

3 maminky, které porodily císařským řezem, vyzkoušely kojenecké mléko Nutrilon Profutura CESARBIOTIK™ 2. Co nabízí oproti standardnímu mléku? A jak...