Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Experti: Haška o návrat do NHL připravila výluka

Legendrání brankář Dominik Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legendrání brankář Dominik Hašek | foto: ČTK

PRAHA Logickým vyústěním současné situace v zámořské NHL je podle hokejových expertů a velkých postav českého hokeje definitivní konec kariéry Dominika Haška. Legendární gólman toužil naskočit ještě znovu do slavné soutěže a na případný návrat se pečlivě připravoval, ale přetrvávající výluka a malý zájem ze strany klubů ho o tuto vidinu připravily. Končí potřetí a tentokrát prý definitivně.

"Podle mého byla právě výluka NHL tím rozhodujícím faktorem," uvedl jiný bývalý vynikající brankář Jiří Králík, mistr světa z roku 1985. "Jsme spolu v návrhové komisi pro Síň slávy českého hokeje a sám mi říkal, že se na to, aby se dokázal vrátit do NHL, bude připravovat. Teď však nikdo neví, jak se to v NHL bude všechno vyvíjet a zda se vůbec začne hrát," doplnil Králík.

K TÉMATU

O možnosti, že by Hašek nastoupil do branky třeba v extraligových Pardubicích, se však nebavili. "Dominik jen říkal, že pokud mu bude sloužit zdraví, tak by chtěl chytat," uvedl Králík. Rovněž Jiří Holeček, další z řady velkých postav českého hokeje, které kralovaly brankovišti, považuje neustále se odkládající začátek NHL za důvod, který Haška donutil přehodnotit původní plány. "Myslím, že stávka NHL má na to rozhodnutí největší vliv. Nikdo pořádně neví, co se bude dít," podotkl Holeček.

Trojnásobný mistr světa a držitel stříbra a bronzu z olympijských her se domnívá, že jakmile Haškovi nevyšel záměr o návratu do NHL, nemá již zapotřebí slevit a chytat českou extraligu nebo jinou soutěž. "Myslím, že už si zaslouží odpočinout. Končí v 47 letech, vždyť já končil v sedmatřiceti," smál se Holeček.

Tentokrát bude podle jeho názoru Haškův konec již definitivní. "Myslím, že ten věk napovídá tomu, že může skončit a být spokojený, co dokázal během své kariéry. Nikomu už nic dokazovat nemusí," prohlásil Holeček. Stejně tak vidí současný Haškův odchod ze scény i uznávaný dlouholetý trenér brankářů Josef Bruk, který s Haškem mnoho let spolupracoval.

V Česku by Hašek neměl problém sehnat angažmá

"Myslím, že je to jednoduché - jednou to zkrátka přijít muselo. Podle mého je to určitě definitivní, ale je to určitě škoda; bylo to s Dominikem nádherných 13 sezon práce. A musím mu za vše jen poděkovat," řekl Bruk. "Pokud vím, měl v zámoří něco rozjednaného a na plný pecky se připravoval, tak jako vždycky. Ale ta situace sehrála rozhodující roli. On chtěl hrát NHL, nechtěl nic jiného. Ani KHL, ani extraligu, prostě věřil, že stále má na NHL, a o ničem jiném proto nepřemýšlel," doplnil Bruk.

Nebylo by však lepší, kdyby Hašek přece jen končil na ledě? "Tady o něj zájem určitě je, i my v Chomutově jsme měli hodně velký zájem, a kdyby se rozhodl tady chytat, neměl by asi problém sehnat angažmá. Ale lákala ho NHL," poznamenal kouč brankářů v týmu extraligového nováčka. Podle Bruka je pravděpodobné, že by Hašek dokázal v NHL uspět.

 "Chtěl se původně připravovat tady s námi v Chomutově, ale my byli zrovna ve Finsku, tak začal v Litoměřicích. Jak mám zprávy od Petra Přikryla, tak vypadal velice dobře a vyhrál tam mezi gólmany i nějakou soutěž. A i teď od Dušana Salfického z Pardubic mám stejné poznatky. Hašan vypadal prý ve výborné formě," přiblížil Bruk.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...