Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hráči dřív víc poslouchali

Sport

  16:02
OTTAWA - Český mládežnický hokej za světovou elitou ztrácí. Známý fakt jen podtrhla prohra národního týmu 1:8 s Kanadou na aktuálním mistrovství světa světa dvacetiletých. Jenže byla doba, kdy čeští reprezentanti jezdili na šampionáty v rolích favoritů a vraceli se zpět s medailemi.

Český gólman inkasuje z hole Američana. foto: ČTK

Nejúspěšnější roky zažila česká „dvacítka“ v letech 2000 a 2001, kdy svěřenci kouče Jaroslava Holíka dokázali dvakrát za sebou získat zlato.

„Mám na oba šampionáty krásné vzpomínky,“ říká Václav Nedorost, který si spolu s dalším forvardem Michalem Sivekem a brankářem Tomášem Dubou byl u obou triumfů. „Teď už na to tolik nemyslím, ale jak se začne šampionát blížit vždycky si vzpomenu,“ dodává liberecký útočník.

Obhajoba je vždycky těžší Trenér Holík je na dvojnásobný úspěch hrdý, zvláště proto, že on jako jediný v historii československého a českého hokeje dokázal dovést juniory ke zlatu. „Větší radost jsem měl v Rusku, protože obhájit zlato je vždycky těžší, než ho získat poprvé,“ vysvětluje Holík.

I Nedorostovi se turnaj v Moskvě zamlouval víc než o rok dříve ve Švédku. „V Rusku jsme byli suverénní, všechno jsme vyhráli,“ poznamenává šestadvacetiletý hráč, který vstřelil ve finále proti Finsku oba české góly, ale připsali mu jen vítěznou trefu,

Po šampionátu ve Švédsku v roce 2000 byl ale český kouč zámořskými médii kritizován, že jeho svěřenci hráli moc defenzivně. Český tým ve finále proti Rusku vyhrál zápas 1:0 na samostatné nájezdy, Kanada si tenkrát odvezla bronz.

„Nic jiného nám nezbývalo,“ připomíná Nedorost. „Kdybychom třeba ve finále s Ruskem hráli nahoru dolu, tak jsme prohráli 0:5. Asi to z naší strany byla hrozná holomajzna, ale na to už si teď nikdo nevzpomene. Zlato je zlato,“ culí se hokejista, který si v NHL zahrál za Colorado a Floridu.

Z výběru z roku 2000 se z českých hokejistů do NHL nastálo prosadil jen Martin Havlát, o rok později hrály pod Holíkem nynější opory týmů NHL jako Rostislav Klesla, Martin Erat a Tomáš Plekanec. Zajímavé je, že o rok později na mistrovství světa v Pardubicích, kde Češi skončili až sedmí, hrálo šest pozdějších hráčů NHL v čele s Alešem Hemským.

Holík: Nevidím to s našima mladýma příliš růžově Čím to, že se pouze trenéru Holíkovi podařilo dovést české mladíky ke zlatu? „První rok s námi nikdo nepočítal, měli jsme i hodně štěstí. Trenér Holík odvedl výbornou práci a oba roky měl skvělé asistenty, ať už pana Rulíka, nebo pana Hynka. Druhý rok jsme hráli hodně dobře,“ říká Nedorost.

Podle Holíka byla důležitá především vůle po vítězství. „Hráči dřív víc poslouchali, byli sebevědomí a hlavně chtěli šampionát vyhrát.“ Současné „dvacítce“ ale moc šancí na úspěch nedává. „Marku Sýkorovi bych to přál, ale nevidím to s našima mladýma příliš růžově,“ kroutí hlavou Holík.

Boj o medaile svedou dnes ve čtvrtfinále proti Rusku, zápas startuje ve 21:30 SEČ.