Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hroutí se projekt KHL? Dvanáct klubů v soutěži dluží hráčům přes 420 milionů korun

Sport

  20:35
PRAHA - Hokejová KHL, která měla být evropským protipólem slavnější NHL, má stále větší problémy. Vedení soutěže přiznalo dluhy dvanácti klubů atakující v součtu hranici miliardy rublů (cca 420 milionů korun).

Fanynka SKA Petrohrad, nejbohatšího klubu KHL, který jako jeden z mála rozhodně finanční problémy nemá. foto: Facebook, SKA Sisters

Situace v KHL je vážná. To ostatně přiznal i šéf KHL Dmitrij Černyšenko. Ten měl v minulém týdnu sezení se svými spolupracovníky, na kterém připravovali sedmiletý plán soutěže, kterou čeká v příští sezoně jubilejní desátý ročník.

„Musíme více dbát na to, aby byly kluby co se týče financí stabilnější. Nastalou situaci intenzivně řešíme. Kluby musí do poloviny června splnit veškeré své závazky, jinak jim hrozí vyloučení z ligy,“ pohrozil před pár dny.

To by ale aktuálního stavu znamenalo konec skoro pro polovinu KHL. Dluhy vůči hráčům totiž eviduje celkem dvanáct klubů z devětadvaceti z poslední sezony. Mezi ně dle všeho patří také jediný slovenský zástupce – Slovan Bratislava.

Ten má ostatně finanční problémy během celého svého dosavadního působení v soutěži. „Nechápu, jak jim to může vedení soutěže neustále tolerovat,“ řekl novinářům u našich východních sousedů slovenský reprezentační útočník Michel Miklík.

Do příští sezony se již nepřihlásí Novokuzněck a chorvatský Záhřeb, který se po čtyřech letech vrací do EBEL ligy. Podle Černyšenka je ideálem 24 týmů v soutěži. K tomuto počtu by se měla KHL dostat od sezony 2018-19.

Vedení ligy pak musí na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina zapracovat také na změně financování. Pouze 14 procent příjmů klubů jde do kas z jejich obchodní činnosti. Zbytek pokrývají sponzoři a stát. Ten pak v globálu pokrývá 52 procent rozpočtu všech týmů KHL.

A to je hodně. Stejně jako 1000 hráčů, kteří do minulého ročníku, což je 130 nových tváří oproti tomu předchozímu. „V NHL chodí na zápasy v průměru přes 19 tisíc diváků, na naši soutěž kolem osmi tisíc. Musíme jich do hlediště dostat více, ovšem ne za cenu zvýšení vstupného. Zatímco průměrný Američan může za sport utratit měsíčně 260 dolarů, Rus jen 34. To je fakt,“ dodal Černyšenko.

Zdá se, že ho nečeká vůbec snadná práce. Dokáže zabránit zhroucení megalomanského projektu, který před deseti lety chtěl konkurovat zámořské NHL, nebo nakonec zůstanou v KHL jen ty finančně nejsilnější celky v čele s Petrohradem a liga se opět stane jen čistě ruskou nejvyšší soutěží?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!