Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hvězda Dynama Ovečkin si v Praze vytyčil cíl: vyhrát

Sport

  11:30
PRAHA - Ruský snajpr přijel dobýt i Prahu. Alexandr Ovečkin se dnes poprvé představí v hlavním městě Česka, v rámci Kontinentální hokejový ligy nastoupí za Dynamo Moskva proti domácímu Lvu.

Marii Kirilenkovou povzbuzoval i hokejista Alexandr Ovečkin foto: Reuters

A na včerejším setkání s novináři sršel optimismem. "Jsem rád, že jsem tady. Jsme tu proto, abychom uspěli. Chci teď svému mateřskému týmu splatit dluh z minulosti," řekl na úvod. Kapitán Washingtonu výsledky českého nováčka nestudoval, ale ze soubojů, které ho čekají s urostlým Zdenem Chárou, nadšený moc nebyl.

"Je velký, na ledě se nedá přehlédnout," pousmál se. Záleží mu hlavně na úspěšném začátku sezony obhájce Gagarinova poháru. "Je důležité posbírat co nejvíc bodů. Časem pak může přijít krize a je dobré se na ni připravit." Jeho přítomnost si pochvaloval i trenér Oleg Znarok. "Hraje pro tým, ovšem nejde jen o zápasy, jeho zapálení vnímají ostatní hráči i během tréninku."

Kluziště v KHL ale nebrázdí se svým tradičním číslem osm. V Dynamu Moskva je obsazené, a tak se vrátil ke 32, kterou měl před odchodem za oceán. Navíc osmičku v minulosti na dresu nosila i jeho matka, olympijská vítězka z Montrealu 1976 v basketbalu.

O tom, že je Ovečkin oslnivě zářící hvězdou, není sporu. Koneckonců to ovlivnilo i tiskovou konferenci, která skončila na popud klubu předčasně – přibližně po dvaceti minutách. "Zklamalo nás to, protože se sportovním ředitelem Dynama jsme byli domluveni na dvakrát delším časovém úseku," řekl LN Jaroslav Zídek ze společnosti Sportmade, která setkání zorganizovala.

Malkina si nikdo nesměl fotit ani natáčet

Speciální požadavky mají další osobnosti, na které Lev narazil. Třeba tréninky Metallurgu Magnitogorsk, kde během výluky NHL působí Jevgenij Malkin, si nikdo nesmí fotit ani natáčet na kameru. Rozhovory podává nejproduktivnější hráč loňské sezony NHL jen po utkání a v ruštině. I po pěti letech v zámoří totiž má jen základní znalosti anglického jazyka. Jeho projev na ledě však není ničím omezen a září i v Evropě. Přesvědčil se o tom tým Josefa Jandače.

"Je dobré, že mám možnost si proti němu zachytat. Máme zkušené hráče, nemám obavy, že by to byla nějaká ostuda," pravil ještě před vzájemným střetnutím brankář Tomáš Pöpperle. Nakonec Lev padl vysoko 1:6, k čemuž útočník Pittsburghu přispěl gólem a dvěma asistencemi. "Trenéři nás na něj připravovali, nechtěli jsme ho do ničeho pustit. Proti nám potvrdil, že je to skvělý hráč. Vidíte to na každém jeho pohybu," dodal švédský bek Mathias Porseland.

Lev body nevytěžil ani ze sobotního duelu s Petrohradem, kde je čerstvým kapitánem Ilja Kovalčuk, někdejší lídr i ruské sborné. On aspol. slavili výhru 4:3 a střelec New Jersey přihrál na jednu branku. Po zápase ale bez ostychu zkritizoval české prostředí. "Čekal jsem trochu víc lidí, bylo tady docela mrtvo. Navíc led byl strašný."

Jak spokojený bude Ovečkin?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!