Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

HVĚZDA POD LUPOU: S bídou se svezl i bývalý kapitán. Zůstane s Jágrem?

Sport

  6:00
PRAHA - I před dvěma lety, když dělal národnímu týmu na mistrovství světa kapitána, hrával většinou až ve třetím či čtvrtém útoku. Nekončícím hledáním ideálních parťáků pro Jaromíra Jágra se ale Jiří Novotný pro zápas se Švýcarskem posunul do pozice druhého centra.

Útočník Jiří Novotný. foto:  Michal Šula, MAFRA

Trenér Růžička zkusil tento tah už ve třetí třetině nedělního utkání s Německem. „Jaryn asi potřeboval trochu pomoct,“ žertoval pak Novotný. 

Novotný proti Švýcarsku

 • body: 0
 • střel na bránu: 1
 • plus/minus: 0
 • čas na ledě: 15:49
 • počet střídání: 23
 • průměrná délka: 0:41

Jestli bude spolupráce dvou bývalých reprezentačních šéfů fungovat si ale budeme muset počkat až do čtvrtfinále - tedy pokud kouč po nepřesvědčivém výkonu znovu nepřekope složení formací - Jágr totiž v úterý z dosud nespecifikovaných zdravotních důvodů brzy odstoupil.

Růžička byl po předposledním duelu v základní skupině stále nespokojen s propadáváním v útočné třetině. Chtěl i po útočnících zodpovědnější práci směrem dozadu.

Defenzivní specialista Novotný měl v tomto ohledu vyztužit právě Jágrův útok, kde vystřídal tvořivého Jana Kováře.

Tipovačka MS v hokeji

Novotný hrál do té doby na pozici třetího centra, kde se mu, podobně jako v ostatních lajnách, měnila křídla jak na běžícím pásu. „Nedá se nic dělat, mají to tak skoro všichni,“ otrousil Novotný po upachtěné výhře se Švýcarskem na nájezdy 2:1. „Jestli už jsme našli ideální složení útoků? Nevím. Klidně to takhle budeme točit až do posledního zápasu,“ prohlásil nespokojený Růžička.

31letý bývalý tahoun Lva Praha, který po jeho loňském zániku zamířil do Jaroslavle, na poslední rošádě vydělal posunem sestavou vzhůru. Ale že by to byl z pohledu jeho výkonů dosud zrovna povedený turnaj... Právě na Novotného hru se nejvíce hrnula kritika ve vzkazovníku čtenářů Lidovky.cz.

Nikoliv za body - tři asistence v sedmi utkáních sice nejsou úchvatné statistiky, ale jeho role v týmu je primárně jiná. Mezi útočníky je to pes obranář, specialista na oslabení. Jenže právě ta nebyla na turnaji českou doménou. Dlouho byli domácí vůbec nejhorší ze všech 16 účastníků, před play off poskočili alespoň na 11. místo.

Čeští hokejisté oslavují vítězství v utkání nad Švýcarskem.
NÁJEZDY. Romain Loeffel ze Švýcarska českého brankáře nepřekonal.

Novotný byl u řady inkasovaných gólů, nevyvaroval se pokažených rozehrávek ve vlastním pásmu, chyběl mu klid na konstruktivní myšlenky, které minulá léta v jeho arsenalu figurovaly.

„Co by to jako mělo udělat s naší psychikou? Porazili jsme silného soupeře, tak já myslím, že dobrý, ne?“

Jiří Novotný po utkání se Švýcarskem

Jeden z mazáků českého týmu patří k nejvěrnějším pilířům kabiny. Na světových šampionátech chyběl od roku 2007 pouze jedinkrát - v roce 2009. Vešel se i do hvězdného výběru pro olympiádu v Soči. 

Jenže málo platné, vrchol kariéry už má důrazný bojovník zřejmě za sebou a před pražským publikem zatím svými obvyklými zbraněmi šetří. Snad je ukáže, až půjde opravdu do tuhého. Třeba už ve čtvrtečním čtvrtfinále proti Finsku.

Na závěr je ale nutno podotknout důležitou (polehčující) okolnost. Novotný měl z osobního hlediska „smůlu“, že byl pro tuto analýzu vybrán právě pro zápas se Švýcarskem, v němž Češi nabídli dosud nejhorší výkon na turnaji. A kromě brankáře Pavelce v něm předvedli matný výkon téměř všichni hráči na ledě. „Bylo vidět, že už máme jisté čtvrtfinále,“ potvrdil Růžička.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat