8. prosince 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Byl hvězdou, měl smlouvu na 35 milionů. Líného Rusa Sjomina teď nikdo nechce

Alexandr Sjomin v dresu Washingtonu Capitals. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Sjomin v dresu Washingtonu Capitals. | foto: www.wikipedia.org

PRAHA Vedle Alexandra Ovečkina, Jevgenije Malkina a Ilji Kovalčuka byl nejzářivější ruskou hvězdou v NHL posledních let. S prvně jmenovaným vytvořili ve Washingtonu Capitals smrtící útočnou dvojici, na krk si pověsil dvě zlata z mistrovství světa. Přesto je nyní hokejista Alexandr Sjomin nechtěným zbožím a hrozí mu velká ostuda.

„Jen ať táhne!“ reagují fanoušci na sociálních sítích na to, že Montreal umístil Sjomina na seznam tzv. waivers. Zde figurují hokejisté, které už jejich klub nechce a nabízí je ostatním, v případě nezájmu žádného z klubů NHL pak hráč poputuje na farmu. Čím si to Sjomin, který dokázal v sezoně opakovaně nasbírat přes 80 bodů, zasloužil?

Nyní jednatřicetiletý hráč byl po svém příchodu do NHL v sezoně 2002/2003 považován za nesmírně talentovaného útočníka, v prvním roce si jako devatenáctiletý připsal 22 kanadských bodů. Následoval návrat do Ruska, kde nastupoval za Ladu Togliatti a Atlant Mytišči a kde také musel absolvovat dvouletou vojenskou službu.

Až v roce 2006 se prosadil v dresu Washingtonu. Po boku klubové ikony Alexandra Ovečkina, s kterým byl stále častěji nasazován na přesilovky a později do první formace, nastřílel 38 branek, k tomu přidal 35 asistencí. Právem si vysloužil přezdívku „Druhý Alex“. I v dalších sezonách sbíral spousty bodů, jeho maximem je 40 branek a 44 asistencí ze sezony 2008/2009, přesto čím dál častěji slýchával kritiku za nepříkladné chování.

„Nejlínější a nejméně motivovaný hráč všech dob,“ řekl o Sjominovi bývalý hráč Buffala a nynější televizní expert Matthew Barnaby. O jeho devastujícím účinku na kabinu, když se mu nedařilo nebo postrádal chuť do hry, byly napsány desítky článků, komentátoři z televize TSN jej označili za typ naprosto nevhodný pro sport - povahový opak „vítěze“. Když měl svůj den, jeho finty s pukem a odvážné úniky všichni obdivovali, pokud ale neměl náladu, zápas vypustil. Bez boje.

Na pranýři se ocitl v play off 2010, kde sice v sérii Washingtonu proti Montrealu vyslal na slovenského brankáře Haláka úctyhodných 44 střel, ale neprosadil se ani jednou. Washington vedl 3:1 na zápasy, nakonec však sérii nezvládl a padl 3:4. Byly to přesně ty zápasy, kde hvězda měla dřít za tým, jenže Sjominovi se nechtělo.

Body nejsou všechno

Nadále si držel úctyhodná čísla. Ještě v ročníku 2011/2012 nasbíral nadprůměrných 54 bodů (21+33), po sezoně mu však Washington nabídl už jen roční smlouvu v hodnotě 6,7 milionů. Po jejím vypršení a výluce NHL v roce 2012 se jej ujala Carolina Hurricanes. Nejprve mu nabídla opět jen roční smlouvu za 7 milionů, 44 body si však Sjomin řekl o prodloužení kontraktu až do roku 2017. Vydělat si měl 35 milionů dolarů, jenže v loňské sezoně zapsal pouze 19 bodů (6+13). Za ty peníze nestojí, řekla si Carolina a Sjomin byl letos v červnu předčasně vyplacen ze smlouvy jako nechtěný hráč.

Ruský hokejista Alexandr Sjomin.

Ruský hokejista Alexandr Sjomin.

Poslední šanci se rozhodl dát mu Montreal, v předtuše problémů však Sjominovi nabídl pouze roční kontrakt na 1,1 milionu. A jak se zdá, nejhorší obavy příznivců nejtradičnějšího klubu v NHL se naplnily. Po 15 zápasech nové sezony svítí vedle Sjominova jména číslo 4 za 1 gól a 3 asistence a vedení Montrealu řeklo dost. Zdá se, že pro jednatřicetiletého Rusa už v NHL není místo.

Pokud po Sjominovi žádný z 29 zbývajících klubů NHL nesáhne po dobu 24 hodin, což by vzhledem k hokejistově pověsti nebylo překvapením, půjde ruský hráč automaticky na farmu do klubu St. John’s Ice Caps. „A tam zůstane do konce kariéry,“ myslí si, nebo snad doufá jeden z příznivců Montrealu Canadiens. Mnohem pravděpodobnější se však zdá Sjominův odchod do Ruska. V jednom z velkoklubů z KHL bude konec kariéry bývalé hvězdy přece jen důstojnější.

Najdete na Lidovky.cz