Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Měl chytat v NHL, následně ruského brankáře zadrželi. Nyní jej převezli do nemocnice, mluví se o otravě

Ruský hokejový brankář Ivan Fedotov (28) po druhé inkasované v brance v olympijském finále foto: AP

Zadrželi ho vojáci a v současnosti nelze s jistotou říct, kde se nachází. Brankář Ivan Fedotov si měl po převozu do náborové kanceláře vyžádat lékařskou pomoc. „Stěžoval si na bolesti žaludku a možnou otravu,“ uvedl reportér z MatchTV Oleg Aleksašin. Ruské bezpečnostní složky ho mají v plánu poslat na ostrov v Severním ledovém oceánu.
  11:49

Ruský reprezentant Fedotov se po úspěšné sezoně chystal do zámoří, kde podepsal smlouvu s Philadelphií. Vláda ovšem s jeho plány nesouhlasila a zadržela ho kvůli tomu, že se údajně vyhýbal vojenské službě.

Tu musí po dobu jednoho roku absolvovat každý ruský muž - až na pár výjimek - a zpráva o možném odchodu Fedotova do zámoří zřejmě ruské ministerstvo obrany rozčílila natolik, že se rozhodlo zakročit. Teď mu hrozí až dva roky vězení.

Vítěz Gagarinova poháru s CSKA Moskva a držitel stříbrné medaile z poslední zimní olympiády v Pekingu byl v pátek odveden z hokejového stadionu. Příslušníci armády jej odvezli do vojenské kanceláře v Petrohradě, kde se mu udělalo nevolno.

„Necítí se moc dobře. Říká, že dostal nějaké injekce, které nezná. Prý mu bylo řečeno, že je předepsal lékař. Ivan nevypadá moc dobře,“ uvedl hráčův právní zástupce Aleksej Ponomarev.

„V tuto chvíli nemůžeme přesně říct, jak se věci mají. Byl v nemocnici, ale z nějakého důvodu nebyl zapsán jako další pacienti. Já ani jeho rodiče jsme ho nesměli vidět,“ nastínil další okolnosti případu.

Ruská média shodně informovala o tom, že byl brankář transportován na infekční oddělení nemocnice, kde mu lékaři provedli řadu vyšetření a následně přišli s jasnou příčinou problémů.

„Fedotovovi byl diagnostikován zánět žaludku. Zdálo se, že Ivan zůstane v nemocnici přes noc, protože se jeho zdravotní stav nelepšil,“ informoval ruský web MatchTV.

Ruský hokejový brankář Ivan Fedotov si po prohraném olympijském finále přebírá stříbrnou medaili. (21. února 2022)

Nastaly ovšem komplikace s poskytováním lékařské péče a pětadvacetiletého Rusa v neděli ráno opět přesunuli.

Švédský novinář serveru HockeyNews.se Karl Månsson, který celou situaci podrobně sleduje, na svém twitterovém účtu zveřejnil fotografii z druhého převozu.

Ke svému příspěvku napsal: „Toto je poslední obrázek Fedotova, který máme. Z vojenské náborové kanceláře ho odvezli do vojenské nemocnice. Cítil se špatně, možná byl otráven. Jeho současný pobyt není znám.“

„A pokud se u Fedotova skutečně jednalo o otravu, bylo by to v souladu s Putinovým režimem,“ dodal Månsson.

Stejný zdroj později informoval, že armádní vozidlo přemístilo hráče do uzavřeného města Severomorsk v severozápadní části Ruska, kde se nachází administrativní základna ruské severní flotily. Přibližně 1350 kilometrů daleko od Petrohradu.

Jenže ani Severomorsk by neměla být cílová destinace pro transport Fedotova. Ruského brankáře totiž čeká služba za polárním kruhem. Podle agentury TASS bude kvůli vyhýbání se nástupu do armády poslán na vojenskou základnu na souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu. Od Severomorsku tedy ještě o několik stovek kilometrů dál na severovýchod země.

Olympijský turnaj mužů v ledním hokeji. Úvodní zápas Rusů proti Švýcarsku. Brankář Ivan Fedotov (CSKA Moskva). (9. února 2022)

Philadelphia, do které měl Fedotov namířeno, je ve složité pozici. „Víme o jeho zadržení v Petrohradě a situaci prověřujeme. Teď ji neumíme víc komentovat,“ uvedl generální manažer amerického klubu Chuck Fletcher.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat