Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

‚Já že jsem rasista?‘ Manažera z NHL prošetřují, ten zatím vůbec nechápe, oč běží

Dale Tallon nechápe, proč ho NHL vyšetřuje foto: AP PhotoČTK

Dlouholetý hokejový manažer Dale Tallon si na konci minulého týdne užíval golfu, když jej zastihla nepříjemná zpráva - NHL ho vyšetřuje pro nařčení z užívání rasistického slovníku. 69letý funkcionář, jenž naposledy působil na Floridě, se měl nevhodně vyjádřit k proslovu černošského hokejisty Matta Dumby. Jenže taková obvinění Tallon důrazně odmítá.
  20:36

„Nejsem žádný rasista, v žádném případě,“ cituje hájícího se Tallona server FloridaHockeyNow.com. Právě on přišel jako první s informací, že NHL prošetřuje údajné nevhodné chování zkušeného činovníka. Ten však jednoznačně odmítá, že by něco podobného vypustil z úst.

„Nikdy jsem neřekl nic rasistického, ani nic podobného. Naopak plně podporuji současné snahy ligy o rovnoprávnost, fandím i té alianci a všemu, co se snaží prosadit,“ pokračuje Tallon, který po vypadnutí Floridy z play off skončil coby generální manažer klubu.

Tallon naráží na činnost Aliance pro různorodost v hokeji (Hockey Diversity Alliance, zkráceně HDA), kterou na jaře rozběhlo devět černošských hokejistů ve snaze vymýtit rasovou diskriminaci v hokeji. Spolek pronikl do popředí minulý týden, kdy se na jeho popud NHL zapojila do protestních akcí a odložila dva hrací dny play off.

Aliance následně přišla s dalšími nápady na podporu boje s rasismem, jako je třeba krátkodobé zavedení černých dresů při rozbruslení nebo přebarvení modrých čar na černé. Kromě šíření osvěty chce přimět NHL i ke zvýšení počtu zaměstnanců tmavé barvy pleti.

Jedním z devíti hokejistů z HDA je také Matt Dumba, obránce Minnesota Wild. Právě jeho proslov před utkáním na začátku srpna měl být tím, na co Tallon ještě jako generální manažer Floridy reagoval nemístnými poznámkami.

„Rasismus je všude a my s ním musíme bojovat. Hokej je krásný sport, ale mohl by být ještě krásnější. Všechno je to o nás,“ řekl tehdy například Dumba.

Tallon však odmítá, že by se jakkoliv nevhodně vyjadřoval na adresu Dumby či jeho slov. „Vždyť jsem ten proslov ani nesledoval. Nerozumím tomu, netuším, co se stalo. Na Dumbu jsem navíc nikdy nepohlížel jako na černocha, ale jako na hokejistu. To je vše, co k tomu můžu říct. Rád bych věděl, o co tady vlastně jde,“ nechápe Tallon.

Zámořský server TMZ Sports později přišel se zjištěním, že vyšetřování NHL se má týkat nejen srpnového incidentu, ale i Tallonova vyjadřování v posledních několika letech.

„Vůbec nechápu, oč tu běží,“ zopakoval Tallon.

Florida vypadla v kvalifikačním kole s NY Islanders 1:3 na zápasy, Tallonovi v tu chvíli s koncem sezony vypršela smlouva. Klub se s ním po deseti letech rozhodl spolupráci neprodloužit. Předtím působil Tallon jako generální manažer Chicaga a položil základy úspěšné dynastie Blackhawks, která mezi lety 2010-2015 třikrát vyhrála Stanley Cup.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat