13. srpna 2010 12:24 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jan Marek: Dým byl úplně všude. My jsme v něm i trénovali

Jan Marek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Marek. | foto: www.getphoto.cz / Robin Drahoňovský

LIEPAJA/PRAHA Loni přišel o první dva měsíce ročníku kvůli kuriózní nehodě. Hokejový útočník Jan Marek (30) zakopl o tašku a poranil si nohu. Do formy se pak snažil dostat celou sezonu. Marně. Chuť si spravil až na mistrovství světa, kde proměněnými góly z nájezdů pomohl Česku ke zlatu. V květnu přestoupil z Magnitogorsku do CSKA Moskva a doufal v klidnou letní přípravu. Opět marně. Klub z ruské metropole se stal jednou z „obětí“ požárů, které zemi nyní sužují.

Kdy jste se přidal k CSKA?
Do Ruska jsme odletěli 20. července. Dva dny nato jsme odcestovali na soustředění do Finska. Do Moskvy jsme se vrátili 4. srpna a nestačili jsme se divit.

Vy jste nevěděli, že v okolí města zuří požáry?
Spoluhráči o něčem mluvili, ale nevěnoval jsem tomu pozornost. Vždyť se jednalo o oblast za Moskvou. Myslel jsem, že se nás to netýká. Když jsme se pak vraceli z Finska vlakem, probudil mě smrad.

Jak vypadala situace přímo ve městě?
Bylo to něco hrozného. Nevadilo mi ani tak horko, ale spíše dým. Ten byl úplně všude. Na ulicích, v hotelové klimatizaci, na zimáku. A my jsme v tom trénovali. Běhali jsme v kouři, z kterého bolely oči. Podle mě už to hraničilo s nějakým zdravotním problémem. Proto jsem moc rád, že se vedení rozhodlo opustit Moskvu.

Kam jste zamířili?
Jsme od středy v lotyšské Liepaji. Fotbalová Sparta tu před pár týdny hrála předkolo Ligy mistrů.

Už víte, za jak dlouho se do Moskvy vrátíte?
Jsme v Liepaji asi jen na šest dnů.

Nemáte z návratu obavy? Odborníci varují před radioaktivním spadem, neboť hoří i lesy zasažené v roce 1986 černobylskou katastrofou a může se z nich uvolňovat do vzduchu cesium...
To mi ani neříkejte. Nevzal jsem si do Lotyšska notebook, takže si ani nemůžu přečíst novinky. Kdyby něco podobného ale nastalo, tak bych přemýšlel, zda se do Moskvy vůbec vracet. Zdraví mám přece jenom jedno a nemíním si ho zničit.

Manželka je ještě v Česku?
Lucka je naštěstí doma. Má přijet až začátkem září.

Loni se vám sezona moc nepovedla. Těšíte se tedy na nový ročník KHL?
Těším. Snažím se co nejvíce trénovat, abych CSKA nezklamal.

V klubu jsou i další Češi - Karel Pilař, Petr Čáslava a ruskou premiéru zažívá Tomáš Netík. Pomáháte mu?
Samozřejmě. Každý, kdo tu začíná, je z Ruska trochu vykulenej. A Tomáš není výjimkou.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz