6. listopadu 2012 16:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jandač: Nakopnout Spartu nebude vůbec jednoduché

Trenér hokejistů Sparty Josef Jandač | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér hokejistů Sparty Josef Jandač | foto: ČTK

PRAHA Na jaře dovedl Spartu až k Prezidentské trofeji pro vítěze základní části, teď ji má odlepit z posledního místa. Trenér Josef Jandač se po pár měsících na lavičce pražského Lva v KHL vrací do české hokejové extraligy.

Měl jste nějaké jiné nabídky?
Ano, ale nechci je komentovat.

Co rozhodlo pro Spartu?
Nabídka dál v organizaci fungovat byla férová, a pak rozhodla i smluvní vazba směrem k příštímu roku.

Přebíráte poslední tým tabulky. Je to pro vás nejtěžší výzva v kariéře?
Takhle jsem nad tím nepřemýšlel. Vím, že situace není vůbec jednoduchá a bude nás stát hodně úsilí a nervů, abychom se posunuli výš. Na druhou stranu mě to i baví.

Petr Ton

Nejproduktivnější sparťan posledních třech sezon

Sparta (Petr Ton)

"Myslím, že příchod Josefa Jandače by nám mol pomoct. Nikde ale není nepsáno, že se změny nedotknou i hráčů a nakonec v týmu nemusím zůstat ani já. I když to třeba není vidět, tak pro zlepšení dělám všechno pod jakýmkoliv trenérem.

Největší problém Sparty je, že jsme nezachytili začátek, ve kterém byla velká očekávání po té minulo sezoně. To se odráží i do naší psychiky a pak často chybujeme. Sebevědomí není takové a špatně vyhodnocujeme situace. Hokej hraju ale dost dlouho, abych se s tím vypořádal a neházel vinu na někoho jiného. Člověk sám ví, co zlepšit, aby byl týmu prospěšný.

Pořád ale věřím, že kolektiv vnitřní sílu má, nemáme rozepře a všichni víme, že se nezvedneme jako jednotlivci ale jako tým.

Trenérská výměna mě překvapila už ta první, kdy skončil Richard Žemlička. Je to můj osobní názor, ale někdy jsou tyto změny předčasné. Na druhou stranu na Spartě mě už asi nic nepřekvapí - počet trenérů za deset sezon bude totiž hodně vysoký. Vedení se prostě takto rozhodlo a my jako hráči budeme věřit, že se zvedneme."

Je pro vás pozitivní, že jste v podstatě zůstal ve stejné organizaci?
Ve Spartě jsem předtím pracoval pouze rok, takže nejde o žádný super návrat. Možná kdybych tady pracoval déle, tak by to mohlo být jiné. Teď je situace ve Spartě dost krizová a bude hodně záležet na tom, jak si to oba kluby uchopí, aby se Sparta z problémů, které nejsou jednoduché, dostala.

Sledoval jste výkony Sparty?
Ano, sleduji ale všechny soutěže a tu českou samozřejmě nejvíce. Když jsem ale byl těch pár dní v KHL tak pochopitelně méně.

Generální manažer Normund Sejejs tvrdil, že přestupy hráčů mezi Lvem a Spartou jsou komplikované. Lze to změnit, aby výměny byly snadnější?
Myslím, že letos se už to nikam neposune. V tomto ohledu je legislativa v plenkách. Jednou věcí je český klub v KHL, který musí plnit reglement soutěže, na druhou stranu Sparta má status extraligového týmu a musí se v lize chovat stejně jako ostatní. Nemám ale na mysli, aby se Sparta zvýhodňovala před dalšími kluby, jde o to, aby podmínky pro všechny byly stejné. Proto ty výměny nejsou tak jednoduché. Další věcí je, že hráči Lva spíš hledají další angažmá v zahraničí a už nemyslí na extraligu.

Lev se poslední měsíc výsledkově trápí, Sparta je dokonce poslední. Co jí chybí?
Nemyslím si, že by Lev byl na tom podobně jako Sparta. Lev je na hraně play off, kde se asi má pohybovat. Je to otázka dvou zápasů a může si v tabulce polepšit. Problém je spíš v rozdílném výkonnostním období. První část se rozjela ve velkém stylu, pobraly se body, které se teď nezískávaly. Kdyby to bylo rozdělené rovnoměrně výhra-prohra..., tak by to bylo asi jiné. Sparta je teď poslední a je důležité, ji vytáhnout nahoru. Vím, že to nebude vůbec jednoduché.

Už jste si v hlavě rýsoval nějaké změny, které byste chtěl udělat?
Ani na to nebyl čas. V týmu je plno kluků, které jsem vedl loni, takže vím, co od nich můžu očekávat. Jen tehdy byli v jiném rozpoložení. Je jasné, že v současné chvíli jim hlava, ruce a nohy fungují jinak. Musí se prostě urvat nějaké body, aby se Sparta dostala do klidu. Hráčské přesuny jsou teď předčasné. Je to i jinak postavené než dřív - o sportovní stránce nyní totiž rozhoduje Normund Sejejs, takže bude hodně záležet na něm, jakým způsobem se k tomu postaví.

Takže nebude pomáhat managementu třeba při hledání případných posil?
Ne. Teď jsem trenér a to je má jediná funkce ve Spartě. Ohledně hráčských přesunů budu třeba jen dávat podněty, rozhodující fázi ale bude muset dotáhnout generální manažer.

Soupiska se oproti minulé sezoně, ve které Sparta ovládla základní část, příliš nezměnila. Je tedy problém hlavně v psychice?
Každý tým, který je poslední, to má v hlavě. To nevyženete. Nechci ale moc příčiny, když jsem ještě ani nebyl v kabině.

Pokusíte se oslovit třeba Patrika Eliáše, který projevil částečný zájem, pokud Sparta nebude poslední?
To jsem ani nesledoval. Vím jen, že nějaký zájem o Patrika byl a pochopitelně, kdyby přišel takový hráč, tak by nám to pomohlo. Sám ale nevím, jak se vše bude vyvíjet: situace ohledně výluky NHL, postoj hráče a finanční možnosti klubu.

Více zde

Pomohlo by vám jako trenéru Sparty, kdyby výluka v NHL skončila a soupeři by tak oslabili?
Tak to neberu. Liga je hodně pestrá a zajímavá. Navíc lidé na stadiony chodí, když vidí dobré hráči odvádějící parádní výkony. Rozhodují zápasy a rozdávají hokejovou radost. I ostatní hokejisté se od nich mohou učit, což je pro kvalitu soutěže jedině dobře. Kdyby ale výluka měla pokračovat dál, tak by nebylo špatné, kdyby i Sparta přivedla další posily.

Tři roky po sobě nejproduktivnější hráč Petr Ton se rovněž trápí, jednou se dokonce nevešel ani do sestavy. Bude pro vás důležité, aby i on se dostal do pohody?
Toňák je hráč, který góly vždycky dával. Má plno zkušeností a myslím, že v jeho věku by se měl nakopnout sám, aby tým táhnul. To, že nehrál, bylo spíš příliš nafouknuté. Nechci to moc komentovat, protože jsem u toho nebyl, ale taková situace může potkat každého.

Z odvolání ze Lva jste byl hodně zklamaný. Za jak dlouho vás to přebolelo?
Každé odvolání je nepříjemné a každý se s tím vyrovnává jinak. Já jsem měl k práci, kterou jsem odvedl, svědomí čisté, takže to pro mě bylo jednoduší.

Konec v českém klubu KHL byl komentován jako unáhlený. Potěšilo vás alespoň to?
To ne. Prostě taková byla volba vedení a já k tomu ani nemám co říct. Pocity si nechám pro sebe.

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Advantage Consulting, s.r.o.
HELP DESK SPECIALIST WITH DUTCH

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč