Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Krajně nesportovní, Kanaďan schválně šlápl soupeři bruslí na kotník. Snad ho IIHF potrestá, doufá oběť

Joe Veleno ve slovní přestřelce s Nino Niederreiterem. foto: AP

Běžná skrumáž u mantinelu, kde je puk několik vteřin nehybně zatarasen nohama hokejistů. Jenže kanadský útočník Joe Veleno nepochopitelně zvedl brusli a dupl na kotník Nina Niederreitera. Rozhodčí si zákroku nevšimli, navíc vyloučili jen Švýcara za následné oplácení.
  10:30

„Hororový faul, který vyvolává hrůzu,“ píše německý portál Sport1.

Přestože letošní šampionát nabídl už několik ostrých zákroků, žádný z nich nebyl tak ostrý jako brusle kanadského útočníka Velena. Nepochopitelně a zcela úmyslně šlápl na kotník švýcarskému kapitánovi.

„Jsem si jistý, že to udělal s úmyslem zlomit mi kotník,“ domnívá se Niederreiter.

Podívejte se na ošklivý zákrok Joe Velena:

„Hokej je gentlemanský sport, ve kterém se sice hraje tvrdě, ale tak daleko se zkrátka zajít nedá. Jsem člověk, který je málokdy opravdu agresivní. Ale když se mi někdo snaží ublížit, je to pro mě těžké. To do sportu prostě nepatří,“ řekl Švýcar po zápase novinářům.

Zákrok okamžitě spustil lavinu komentářů na sociálních sítích. Fanoušci volají po sankci jak od Mezinárodní hokejové federace (IIHF), tak i Velenova zaměstnavatele Detroit Red Wings.

MS v hokeji 2023

servis iDNES.cz

Od rozhodčích se v zápase však potrestání nedočkal. A to ani přesto, že se zákrok odehrál přímo vedle kotouče. Žádný ze čtyř sudí si prohřešku nevšiml.

„Opravdu doufám, že s tím IIHF něco udělá. Tohle do našeho sportu nepatří,“ měl Niederreiter jasno.

Po incidentu se Veleno a Niederreiter několik vteřin pošťuchovali, zápletka skončila lehčím úderem loktem do obličeje kanadského reprezentanta. Za ten se švýcarský kapitán pakoval na trestnou lavici, vyfasoval dvouminutový trest za hrubost.

A v poskytnuté přesilovce Kanaďané otevřeli skóre, když se přesně k tyči trefil Tyler Toffoli. Švýcaři pak ale skóre otočili brankami Hischiera, Simiona a Ambühla na 3:1, soupeř kontroval už jen jediným gólem tři a půl minuty před závěrečnou sirénou.

Ta sice ukončila zápas, o zákroku Velena se však mluví i hodiny po posledním hvizdu. Není divu, byl skutečně nebezpečný. Nůž totiž mohl sjet přesně mezi brusli a holenní chránič, kde hráči nemají žádnou ochranu.

„Pak se mi omluvil,“ přiznal Niederreiter.

Za podobný zkrat obdržel v roce 2007 útočník New York Islanders Chris Simon trest na třicet zápasů.

Tolik jich na letošním šampionátu Kanada odehrát nestihne, IIHF by však měla reagovat.

A přestože se Veleno za svůj blikanec omluvil, na osvobození od následků by to stačit nemělo.

Autor:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...