Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Josef Straka: Rusové si pořád myslí, že jsou nejlepší na světě

Sport

  11:54
PRAHA/ČEREPOVEC - Josef Straka začíná v Rusku čtvrtou sezonu, v nichž hájí barvy Čerepovce. Minulý ročník se mu povedl na výbornou. V základní části posbíral třiačtyřicet kanadských bodů a stal se čtvrtým nejproduktivnějším Čechem v KHL. I přes tyto výborné statistiky se ale kupodivu nedostal na mistrovství světa v Německu.

Hokejista Josef Straka foto: Reprofoto

V loňské sezoně v KHL jste byl čtvrtý nejproduktivnější Čech, o bod jste předskočil i Jaromíra Jágra. V tomto ohledu asi spokojenost.
Určitě. Sezona byla parádní, všechno vycházelo už od samotného začátku, tak ve mně převládala spokojenost.

Nezkazilo vám dojem to, že i přes vysoký počet omluvenek jste se nakonec nedostal na mistrovství světa?
S tím jsem ani nepočítal. Během celé sezony, když se mi v Rusku dařilo, nepřišla ani jedna pozvánka. Na mistrovství světa jsem ani nepomyslel.

Jak jste vnímal to, že podceňovaný národní tým získal zlaté medaile?
Byl to velký úspěch. Nikdo s tím nepočítal po těch rozpačitých zápasech ve skupině. Bylo to velké překvapení.

Jaké byly ohlasy v Rusku po finále?
Všichni to tu nesli nelibě. Rusové si pořád myslí, že jsou nejlepší na světě a že na ně nikdo nemá, navíc do Německa přivezli tým plný hvězd. Druhé místo je dost zaskočilo.

V Rusku načínáte čtvrtou sezonu, byl jste i u přeměny Superligy v KHL. Jak se hokej na východě vyvíjí?
Už vznikla hráčská asociace, jsou dány nějaké zákony a pravidla, takže to není jako dřív. Teď už to trošku má hlavu a patu, ale je to pořád Rusko.

A jak je to se zázemím klubů?
Už když jsem přišel do Superligy, tak jsme v Čerepovci měli vše na úrovni, byla tu nová hala. Když se podívám na ostatní mužstva, tak za tu chvíli, co jsem v Rusku, postavily nové stadiony.

Hrajete v Čerepovci, jenž leží přibližně 400 kilometrů severně od Moskvy. Jak se vám libí?
Není to krásné město, je průmyslové. Hlavní dominantou je fabrika, která je jedna z největších v Evropě. Díky této továrně je tu i hokej.

Jak moc tamní obyvatelé žijí hokejem? Jsou vyprodané vaše domácí zápasy?
Máme halu pro šest tisíc diváků a na utkání chodí v průměru čtyři tisíce. Je znát, že lidé si zápasy vybírají. Je tady chudší region a když hrajeme třeba čtvrtý nebo pátý zápas za sebou, tak lidi většinou nechodí na všechny. Vybírají si podle soupeře.

A vás konkrétně lidé poznávají na ulici?
Někdy se stane, že v obchodu nebo na ulici mě lidé požádají o podpis, ale není to přehnané.

V létě přestoupil do Čerepovce obránce Ondřej Němec, krajana jste v Rusku asi uvítal.
S Ondrou jsem byl ve spojení ještě, než podepsal smlouvu. Hodně jsem mu o Čerepovci říkal a lákal jsem ho sem. Do týmu zapadl úplně bez problémů, tady byla vždy dobrá parta.

Jak se vám hraje proti Čechovu, který je pověstný svou agresivitou?
Z pohledu Čerepovce se nám proti nim nedaří. Hodně kluků se bojí hrát a je to takové zvláštní. Oni nehrají nějak zákeřně, od toho tam mají jen pár hráčů.

Už jste delší dobu v zahraničí, kdy plánujete návrat do České republiky?
Rád bych zůstal v zahraničí co nejdéle, uvidíme, jak se to podaří. Bude záležet na výkonnosti a na zdravotním stavu.

Josef Straka ve Spartě.

V Čechách jste oblékl dresy Litvínova, Plzně, Sparty a Znojma, kam byste se chtěl vrátit?
Doufám, že návrat není ještě tak aktuální. Ale zázemí mám v Praze, kde mám byt. Má práva má stále Sparta, takže jako první bych jednal s ní.

V sezoně 2006/07 jste hrál ve Finsku za Lukko Rauma, kde se vám bezesporu dařilo. Nelákal by vás ještě návrat do Skandinávie?
Ten rok byl parádní, jednoznačně mi pomohl i k angažmá v Rusku, ve Finsku se mi dařilo. Byl jsem tam s Jirkou Hunkesem a celkově v týmu panovala výborná atmosféra. Angažmá to bylo povedené a kdyby přišla nějaká nabídka, asi bych o tom uvažoval.

Hodně českých hráčů tvrdí, že je na ně v KHL vytvářen enormní tlak. Jak je to v Čerepovci?
Tlak je všude a v Rusku dvojnásob. My ale nejsme top tým, máme za cíl se dostat do play off, a pak se uvidí. Ve vyřazovacích bojích je každý postup úspěch. Čerepovec dlouho v play off nebyl, tak se letos musí postoupit. Navíc přišla řada nových hráčů.

Chování některých majitelů klubů je nevyzpytatelné. Například Zbyněk Irgl měl problémy s prodloužením smlouvy a nakonec se musel stěhovat. Nemáte z tohoto chování obavy?
Je to pořád Rusko. Člověk nemůže nikomu věřit na 100 procent, ale já v Čerepovci mám jenom kladné zkušenosti. Co jsme si slovně slíbili, tak vždycky platilo.

Před letošním ročníkem byla určitá šance, ze by si KHL zahrál Lev Hradec Králové. Sledoval jste tuto kauzu?
Sledoval jsem to. Nejprve jsem tomu moc nevěřil, ale když jednání začala být konkrétnější, tak jsem byl optimista. Ale ruská strana toužila po čtyřiadvaceti týmech a Hradec Králové v Popradu už byla spíše komedie.

Kdo je podle vás největším favoritem soutěže na zisk Gagarinova poháru?
Podle soupisky je to určitě Petrohrad. Ale těch hvězd je tam na můj vkus až moc. Všichni chtějí hrát hokej a nikdo nechce dělat černou práci a to není dobře. Velký výsledek také může udělat Omsk.

Petrohradu vstup do soutěže nevyšel podle představ. Je kritizovaný v médiích?

Ruské noviny moc nečtu, ale je jasné, že Petrohrad musí vyhrávat. Majitel Medvěděv, který je i mimochodem prezidentem KHL, chce vyhrávat za každou cenu. Když Petrohrad prohraje, je problém.

Na dresu nejčastěji nosíte číslo 78, má to nějaký důvod?
Je to rok narození. Dřív jsem hrával s devatenáctkou, ale když jsem přestoupil do Sparty, tak nebyla volná.