Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Juniorskou reprezentaci čeká boj s obry. A hokejistům nikdo nevěří

Sport

  15:36
BUFFALO/PRAHA - Bylo by poněkud nefér předčasně odepsat tenhle tým. Třebaže Slavomír Lener, šéfkouč české hokejové mládeže, přiznává: "Letos pro nás bude šampionát extrémně těžký."

Slavomír Lener, generální manažer hokejové reprezentace foto: ČTK

Čeští hokejisté do 20 let vstoupí dnešní noc do juniorského mistrovství světa, kde je čeká možná nejtěžší základní skupina, v které kdy hráli. Kanada, Švédsko, Rusko... jeden aspirant na titul vedle druhého.

I proto může být klíčový už první duel s papírově slabšími Nory. "Naší povinností je nad nimi vyhrát a pak zkusit porazit někoho ze silné světové elitní trojky," nabádá trenér Miroslav Přerost. Realizaci toho plánu v Česku téměř nikdo nevěří. I tak by mohl turnaj v americkém Buffalu nabídnout pár cenných poznatků...

Nepřehlédněte

Jaká je vlastně realita? Že českým mladíkům ujel ve světové špičce vlak, se už pár let ví. Teď je otázkou, jak až daleko je pryč. "Kdo se o mládež trochu zajímá, dobře tuší, jaká je realita," říká trenér Přerost. Kanada hraje devět let v řadě finále, Švédsko jí poslední roky herně konkuruje a Rusové mají dost výrazných talentů. Tohle je skutečný křest ohněm. A pravý test, v jak hluboké krizi mládežnický hokej je.

HOKEJOVÉ MS „20“

Program Čechů

Úterý 28. prosince
ČESKO - Norsko (Niagara Falls, 1.00 SEČ)
Kanada - ČESKO (Buffalo, 22.00 SEČ - ČT4 Sport)

Čtvrtek 30. prosince
Švédsko - ČESKO (Niagara Falls, 21.00 SEČ - ČT4 Sport)

Sobota 1. ledna
ČESKO - Rusko (Niagara Falls, 1.00 SEČ - ČT4 Sport)

Pozn.: V místě konání je o šest hodin méně než v Česku.

Kolik let se bude čekat? Šéftrenér Lener přišel v rámci hokejového obrození s koncepcí: teď pro mládež, která se mimochodem dostává do konfrontace se silnými zeměmi daleko častěji, připravuje programy ověřené v cizině. "Ale je to na dlouhé roky," připomíná. Zprvu mluvil o 10 letech. Třeba to jsou smělé plány, třeba přehnaný optimismus.

Umějí čerpat inspiraci? Alespoň trochu to v něčem připomíná květnový šampionát seniorů v Německu: tam Češi také byli dopředu na odpis a – pak získali zlato. Ne, vsadit si na juniorský titul by bylo čiré šílenství, avšak vzpomínka na vítězství srdce jim může být inspirací. Protože za to přece stojí bojovat. "A nás spíše než konečný výsledek opravdu zajímá převážně herní projev," varuje už dopředu Lener.

Vyhnou se alibismu? Přerost serveru Hokej.cz řekl: "Málokdo nám věří. Na druhou stranu být v lehčí skupině se Švýcary, Slováky, Finy, mohlo by pak vzniknout velké očekávání a efekt by mohl být opačný." Něco na tom je, avšak pozor – role outsidera se někdy též nemusí vyplatit. Ta lehkovážnost nevyzrálých jedinců může mnohdy svádět k tomu, že je vše dopředu ztracené.

Najdou v týmu lídra? Dmitrij Jaškin jím možná mohl být – přestože mu je jen 17 let, v přípravě s ruskými juniory vsítil hattrick. Jenže zranění ho do zámoří nepustilo. Výběr nemá vyloženě lídra a malý počet draftovaných hráčů v posledních letech to jen potvrzuje. Jenže o schopnostech Tomáše Rolinka v "áčku" přece ještě loni také nikdo netušil.

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat