Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kaberle opět čeká, co bude. Teď už mě asi vymění, tuší

Sport

  6:00
PRAHA - Ty dohady okolo přestupu slyší každé léto, ale dnes je to v něčem přece trochu odlišné. „Tentokrát cítím, že mě odchod z Toronta opravdu čeká,“ sám přiznává i Tomáš Kaberle (32). Už ve čtvrtek se v hokejové NHL otevírá přestupový trh a právě český obránce je tím, o němž se mluví nejčastěji. Také jeho celek už obdržel několik nabídek z konkurenčních klubů. „Na to jsem si ale už dávno zvykl,“ říká.

Tomáš Kaberle foto: Ryan RemiorzČTK

Jak tohle období prožíváte?
Pět let je to pořád stejné, vždycky v létě slyším, jak někam odejdu. Letos to ale vypadá, že se tak možná opravdu stane. Ale neřeším to. Musel bych z toho zešílet.

Takže nečekáte každý den na telefonu?
Snažím se hlavně připravovat na novou sezonu. Protože ať to dopadne jakkoliv, ať zůstanu v Torontu, nebo půjdu pryč, hlavně musím být v plné kondici a připraven podávat dobré výkony.

Co na přestup v klubu

Nabídky už přišly
Toronto nedávno obdrželo čtyři konkrétní nabídky na výměnu Tomáše Kaberleho. Ani jedna ale neuspokojila požadavky. "Je to jako rybaření. Jsou to chvíle, kdy musíte být trpělivý, jen sledovat vodu a čekat," pronesl generální manažer Brian Burke. Příští rok končí hráči pětiletý kontrakt, který mu na sezonu 2010/11 zaručuje 4,25 milionu dolarů. Klauzule, že nemůže být vyměněn bez svého souhlasu, neplatí od draftu NHL do 15. srpna v sezoně, kdy se tým neprobojuje do play off.

Co když opravdu přestoupíte? Chce se vám vůbec? V Torontu už působíte jedenáct let.
Víte, já Toronto pořád miluju, ale jestli mě vymění, tak se kvůli tomu nezblázním. Takový je zkrátka život... Jediné, co bych si přál, aby to bylo do týmu, který má šanci vyhrát Stanley Cup. Chci konečně zase hrát s týmem na špici.

To se vašemu týmu nedaří už několik let. Čím si vysvětlujete, že se stále nemůžete probojovat alespoň do play off?
To bych taky rád věděl. Myslím si, že bychom se měli víc zamyslet nad první půlkou sezony. Konec základní části nám vychází, jenže to už je pak pozdě. Sezona se kolikrát rozhoduje na začátku, zvlášť ta poslední. Měli jsme v ní deset zápasů s jediným vítězstvím, což bylo dost špatné.

Myslíte si, že vedení klubu střílí každé léto vedle, co se týče nových posil?
Těžko říct, hlavně je to věc vedení. My hráči jsme tu od toho, abychom hráli. No a když se pak nedaří, tak holt k výměnám dojít musí. U nás jich byla už spousta.

Teď se můžete stát její součástí i vy. Kladete si podmínky, kam byste chtěl?
Ne, žádné si nedávám.

A co je pravdy na tom, že byste mohl odejít do Anaheimu, kde nedávno ukončil kariéru zkušený Scott Niedermayer?
Já v posledních dvou třech týdnech slyšel asi o patnácti týmech... Říkat se toho může hodně, ale realita bývá taky jiná. Nechám to na našem generálním manažerovi, který mi po sezoně řekl své.

Co vám pověděl?
Že když to pomůže týmu, tak mě vymění, i když je se mnou spokojený. Ale jestli prý nedostane výbornou nabídku, tak to neudělá. Kolikrát už tohle prohlásil, že?

Chcete do klubu, který může vítězit. Co si tak představujete?
Nic, jen to, abych měl někde šanci uspět. Ale vím, jak je to obtížné, v NHL je třicet týmů a každý chce vyhrát. Když Stanley Cup získala Tampa Bay nebo Carolina, taky to nikdo nečekal. Takže je vlastně těžké říct, co je nejlepší.

Přiznejte se – v kterém roce vás ty špatné výsledky Toronta přestaly už bavit?
Ale mě to tam baví pořád, já tam jsem opravdu spokojený. Jen je to těžší, když tam posledních několik let děláte jen neúspěch. Na druhou stranu v Torontu je hokej sportem číslo jedna, tak kde bych měl být raději, když to tam všichni lidé okolo tak prožívají?

Přál byste si přinejmenším čekat alespoň do konkrétního termínu? Taky můžete žít v nejistotě celou sezonu...
Já v žádné nejistotě nejsem, musíte s tím počítat. Kolikrát změníte angažmá a dostanete do hokeje novou chuť a energii. Jestli se to stane, má to tak být. Ale neřeším to.