6. července 2011 20:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kaberle v Carolině: výzva nebo úkryt?

Tomáš Kaberle se Stanley Cupem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kaberle se Stanley Cupem. | foto: Reuters

PRAHA Ve třiatřiceti letech si Tomáš Kaberle mohl vyzkoušet trh s volnými hráči. Vítěz Stanley Cupu s Bostonem, kam zamířil letos v březnu po dvanácti letech v Torontu, nakonec zvolil jako své nové působiště Carolinu Hurricanes. A mnohým fanouškům vyvstane na mysl otázka, která je dráždila poslední roky, kdy Kaberle utápěl svůj talent v podprůměrném Torontu: Jak je to s jeho ambicemi?

Je mu 33 let. V zámoří si vydobil pozici jednoho z nejlepších ofenzivních beků ligy. Přesto nikdy nebyl byť jen nominován na Norris Trophy pro nejlepšího beka ligy. Jako obránce nasbíral za 12 sezon v 902 zápasech úctyhodných 529 bodů. Málokdo si to ale všimne. Stejně jako faktu, že za posledních sedm let celkem třikrát překonal padesátibodou hranici, jednou se k ní přiblížil na jediný bodík.

Kaberle působil až do letošního března v Torontu. V mizerném kanadském klubu s ještě horším vedením vyčníval. Přesto vytrvale odmítal nabídky na přestup. Přestože v nich mohl plavat. Přestože poslední dva roky hrál pod neoblíbeným koučem Ronem Wilsonem. Přestože se rozváděl. Přestože jej klub několikrát žádal, aby se vzdal no-trade klauzule. "Jsem v Torontu spokojený, město i klub miluji," tvrdil dokola.

Tomáš Kaberle.

Rozhoupal se až letos. Odešel do Bostonu a s "Medvědy" slavně vyhrál Stanley Cup i přes tvrdou kritiku zámořských médií, že hraje pod svou úroveň. Kouč Claude Julien ho ale několikrát podržel a klub mu nabídnul další pokračování spolupráce. Kaberle ji ale odmítnul. Raději si nechal předložit po 1. červenci coby volný hráč další nabídky. A nakonec sáhnul po té z Caroliny.

Proč bek elitního celku ligy, který bude mít také v další sezoně ty nejvyšší ambice zamířil zpět do suterénu soutěže? Vždyť Carolina hrála od zisku Stanley Cupu v roce 2006 (tehdy jej vítězným gólem v sedmým gólem vystřelil "Hurikánům" starší Kaberleho bratr František) v play off pouze jednou před třemi lety. Někomu se může jevit, že Kaberle miluje výzvy.

Spíše to ale vypadá, že mu na ambicích a týmovém úspěchu až tolik nezáleží. Že si žije ve svém vlastním světě, ve kterém mu stačí klidný rodinný krb, slušný plat a jistota, že bude mít v zápasech vysoký ice-time. V Bostonu tomu tak nebylo. V zajeté organizaci se mezi elitní dva beky týmu prosadit za 4 měsíce svého působení nedokázal.

Kaberle do Caroliny.

Místo toho, aby o tuto pozici zabojoval v nové sezoně a s novou smlouvou v kapse, raději zvolil klid a jistotu v Carolině. Ta má jediného špičkového beka - Joni Pitkanena a klub vede jistý Paul Maurice. Že vám to jméno nic neříká? Tak vězte, že je to bývalý kouč Toronta v letech 2006 až 2008, tedy ve třech nejúspěšnějších sezonách Kaberleho v kanadském celku.

Škoda pro Kaberleho i pro český hokej. Bylo by zajímavé, jak by se Kaberle zachoval, kdyby Boston letos Stanley Cup nezískal a skvělý obránce si tak nevyplnil svou dětskou touhu a sen. Podle všeho ale ten jediný, který měl...

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?