Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav

Kanada udolala Slovensko. Po velkém boji a těsně 3:2

13:48aktualizováno  22:03
HELSINKY - Hokejisté Kanady zdolali na úvod světového šampionátu ve Švédsku a Finsku v základní skupině v Helsinkách Slovensko 3:2. O porážce svěřenců českého kouče Vladimíra Vůjtka rozhodl gól z 36. minuty, jímž Andrew Ladd zvýšil na 3:1. V úvodu třetí části snížil Milan Bartovič, na víc však už Slováci nedosáhli.

Brankář Peter Hamerlík inkasoval branku foto: Reuters

Ve velmi slušně hraném duelu, v němž se vylučovalo pouze třikrát, zahrozil jako první Sersen, gólman Ward si však dokázal poradit. Ani jeho protějšek Hamerlík se ale nenechal zahanbit a na začátku 14. minuty vychytal jednu z hlavních hvězd kanadského týmu Tavarese. Chvilku poté však Slováci zaváhali, když skrze celou jejich pětici vykombinovali Kanaďané šanci pro Benna a ten s přehledem otevřel skóre.

Vyrovnat mohl ještě do přestávky Hudáček, ale co se nepodařilo jemu, napravil v nástupu do druhého dějství Tatar, jenž dělovkou propálil Warda. Kanadu vyrovnání nabudilo: Tavares orazítkoval tyč, Nugent-Hopkins břevno, další příležitosti měli Eberle a Burrows, Hamerlík však se štěstím držel vyrovnané skóre.

Ovšem jen do 33. minuty, kdy procedil puk za jeho záda Eberle. O necelé tři minuty později Slováci znovu osudově zaváhali v zadních řadách, čehož využil Ladd a zvýšil na 3:1.

Třetí třetina přinesla nejprve šance na obou stranách, v nichž Skinner ztroskotal na Hamerlíkovi a Bližňák trefil horní tyč, ale Vůjtkův výběr se přesto brzy dočkal oživení naděje na bodový zisk, když v 43. minutě snížil na rozdíl jediného gólu Bartovič.

Kanada se poté strachovala o výsledek, zejména při Šatanově dorážce muselo být Wardovi horko, ale kýžené vyrovnání nepřinesla Slovákům ani závěrečná minutová power play.

Mistrovství světa v ledním hokeji:

Skupina A (Helsinky):

USA - Francie 7:2 (1:1, 3:1, 3:0)
Branky a nahrávky
: 17. Okposo (Goligoski, Faulk), 24. Johnson (Lasch, Faulk), 30. Ryan (Pacioretty, P. Stastny), 40. Pacioretty (P. Stastny, Goligoski), 46. Slater (Palmieri), 51. Okposo (Fowler, Faulk), 58. Petry (Pacioretty, P. Stastny) - 13. Besch (Meunier, Auvitu), 34. Bellemare (S. Treille).
Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Blümel (všichni ČR), Schrader (Něm.). Vyloučení: 3:6. Využití: 2:0. Diváci: 8402.

Kanada - Slovensko 3:2 (1:0, 2:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. Benn (Getzlaf, Keith), 33. Eberle (E. Kane), 36. Ladd (O'Reilly, Purcell) - 22. Tatar (Mikúš), 43. Bartovič (Bližňák, Haščák).
Rozhodčí: Brüggeman, Jablukow (oba Něm.) - Dahmen (Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 1:2. Bez využití. Diváci: 6400.

Bělorusko - Finsko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky
: 20. Niskala (M. Koivu, Mikael Granlund).
Rozhodčí: Johansson, Lärking (oba Švéd.) - Schulz (Něm.), Wilmot (oba Kan.). Vyloučení: 7:4. Bez využití. Diváci: 12.354.

Skupina B (Stockholm):

Německo - Itálie 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
: 17. Schubert (Ullmann), 23. Reimer (Ullmann, Gogulla), 46. Fischer (Gogulla, Ullmann).
Rozhodčí: Kurmann (Švýc.), Patafie (USA) - Dehaen (Fr.), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 1033.

Švédsko - Norsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
: 17. Silfverberg (Karlsson, Järnkrok), 23. Krüger (Hjalmarsson, Alfredsson), 45. Eriksson (Zetterberg, Alfredsson) - 21. Hansen (Skröder).
Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Baluška - Valach (oba SR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 9:8. Využití: 2:0. Diváci: 7700.