16. listopadu 2012 12:31 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kanaďané z Liberce "utekli". I kvůli rasismu, říká agent

Chris Stewart a Wayne Simmonds | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chris Stewart a Wayne Simmonds | foto: ČTK

LIBEREC/PRAHA Hvězdné posily z NHL se s Libercem rozloučily nečekaně rychle. Hokejoví útočníci Wayne Simmonds a Chris Stewart opustili Bílé Tygry po krátkém angažmá i kvůli rasistickému útoku, což připustil i agent obou hráčů.

Simmonds se Stewartem zmizeli z Liberce v době, kdy byl tým včetně vedení na zápase European Trophy ve Švýcarsku. Ani jeden z nich do té doby nedal vůbec najevo, že něco podobného chystá...

Je přitom zřejmé, že oba dopředu věděli, co mají za lubem. Zvlášť když si od vedení vyžádali, aby do Švýcarska nemuseli s týmem odcestovat. King nestandardní jednání vysvětluje po svém.

Smekám před Čechy, jak se postavili k rasismu

Na jedné straně udává rasismus jako jeden z důvodů, proč jeho klienti utekli z Liberce. Na té druhé však oceňuje, jak se Češi k tomuto problému postavili. "Věřím, že chování lidí v budoucnu můžete ovlivnit tím, jak se k rasismu postaví klub, liga a město. Tedy že všichni okolo takové chování odsoudí," říká hráčský agent Eustace King.

Chomutov se proti pokřikům části svých fanoušků ostře ohradil a dokonce jim chce zamezit vstup na stadion. Skupina osmi diváků, kteří během duelu na Simmondse hanlivě pokřikovali, už také stanula před soudem a hrozí jim až tři roky vězení.

"Myslím, že Češi se s tímhle problémem vypořádali parádně," oceňuje King. "Chomutov byl opravdu naštvaný, jak byli jejich fanoušci vykreslení. Že teď mají špatnou pověst. Smekám před nimi, jak celou záležitost vyřešili."

"Představitelé klubu byli naštvaní, protože cítili, že neměli šanci s klukama o všem promluvit. Pokud jde ale o mě: důležité je jenom to, aby oba hráči působili v prostředí, kde se cítí dobře," řekl deníku USA Today.

Podle dosavadních informací nebyl Stewart spokojený se svým herní vytížením, Simmonds svůj odchod zdůvodnil rodinnými problémy. King ovšem podává podrobnější vysvětlení.

"Nechci říct, že to nemělo nic společného s rasovými posměšky," poznamenal na úvod v narážce na incident, který se odehrál při zápase Liberce v Chomutově (VÍCE ZDE). Několik domácích fanoušků tehdy na Simmondse pokřikovala xenofobní hesla.

"Ve skutečnosti svou roli sehrálo několik věcí dohromady, které se k tomu rasismu přidaly. Ať už to byl ten incident, změna trenéra v Liberci, jazyková bariéra... Bylo to několik věcí, které oba hráče nakonec přiměly k tomu, že by bylo lepší odejít."

Kanaďané Simmonds a Stewart jsou blízcí kamarádi, před krátkým angažmá na severu Čech spolu působili v německém Crimitschau. Do Liberce se vydali, protože si chtěli zahrát hokej na vyšší úrovni.

V týmu prý byly problémy

"Bylo to vyvrcholení všeho. Kluci si mysleli, že Liberec je organizace první třídy. Vypadal jako takový malý klub z NHL, všechno tam bylo na vysoké úrovni. Ale tým procházel zvláštní přeměnou. Byly tam vnitřní problémy a oni se je snažili vyřešit výměnou trenéra. K tomu si připočtěte jazykovou bariéru, takže těch důvodů bylo opravdu velké množství," tvrdí hráčský agent.

Ten také řekl, že Stewartovi jednoduše víc sedělo angažmá v Německu, kam se nyní také vrátil. A zdůrazňuje, že Simmonds se o odchodu z Liberce rozhodl nezávisle na svém krajanovi, který je zároveň jeho blízkým kamarádem.

"Cítili jsme, že to takhle bude nejlepší pro oba dva. Chris může jít do prostředí, kde bude moct dělat, co potřebuje a Wayne musel odejít z osobních důvodů. To by udělal bez ohledu na Chrise."

Jaroslav Tomas, vrb

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.