Čtvrtek 16. září 2021, svátek má Ludmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kapitán nároďáku Rolinek: Omluvenky bez pádných důvodů nechápu

Sport

  16:11
STOCKHOLM/PRAHA - Současnému kapitánovi české hokejové reprezentace Tomáši Rolinkovi se nelíbí omluvenky z národního týmu bez pádných důvodů. Třicetiletý účastník čtyř světových šampionátů i únorových olympijských her ve Vancouveru sám bere možnost reprezentovat za obrovskou čest a pro hráče, který se omluví například kvůli únavě, nemá pochopení.

Josef Vašíček a Tomáš Rolinek. foto: ČTK

Sám se přitom před čtyřmi roky díky podobné situaci dostal na mistrovství světa v Rize. "Naskočil jsem jako nováček, takže jsem byl strašně rád, že ti hráči odmítají. Díky nim jsem se dostal do národního týmu, jel na mistrovství světa a udělali jsme stříbro. Teď po čtyřech letech, když se na to podívám, tak to člověka mrzí. Když budu mluvit za sebe, tak bych jel za každý situace, i když je po tý sezoně každej dobitej," řekl Rolinek v dějišti Švédský her.

Chápe, že třeba v NHL mají hráči ještě nabitější program, než měl on s Magnitogorskem. Hodně to prý probírá s bývalým spoluhráčem z Pardubic Petrem Čáslavou, který také nevynechá jedinou akci reprezentace.

"Mrzí nás to, stoprocentně se nám to nelíbí, probíráme to horem dolem. Říkáme si, že ti hráči by mohli jet, že únava není žádné hledisko, proč by mohl člověk odmítnout nároďák. Když jsou tam rodinné důvody nebo osobní, tak to jo. Ale když jsou hráči, kteří si řeknou: 'Na co já bych jel reprezentovat, když můžu odpočívat, jet za teplem na Floridu, můžu se válet a připravím se na další sezonu', s tím opravdu nesouhlasím," prohlásil Rolinek.

Rolinek střílí gól.

Ví však, že s tím těžko něco nadělá. "Nemůžete někoho přemlouvat, když nechce hrát. Každý si to musí srovnat v hlavě. Buď někdo přijede reprezentovat a dá do toho všechno na sto procent, nebo nechce a nebude tady," doplnil Rolinek. Váží si reprezentace o to víc, že ví, jak dlouhá cesta mu do ní vedla.

"Třeba s Petrem Čáslavou jsme neměli extra nastartovanou kariéru. Protloukali jsme se, jak to šlo. Před pěti lety jsem se dostal do nároďáku, vážím si každého startu, počítám si utkání, chtěl bych jich mít co nejvíc, když to půjde. Vážím si reprezentace strašně moc." Mezi omluvenými je i jeho kamarád Petr Průcha z Phoenixu, u něhož trenér Vladimír Růžička před olympiádou prohlásil, že o něj nemá zájem, když odmítl start na šampionátu ve Švýcarsku.

Teď přeci jen dostal pozvánku a Průcha ji nepřijal. "Nevím, jestli Průchič nejel vyloženě, že byl zahořklej, že ho trenér nevzal na mistrovství, nebo se urazil kvůli olympiádě. Já si s ním promluvím, určitě se po sezoně potkáme. Ale prostě se mi to nelíbí, kvůli nějakým takovým důvodům nereprezentovat," stojí si za svým Rolinek. Prý celkově cítí, že s novou generací se vztah k národnímu týmu mění.

"Celkově v hokeji se mladší hráči otrkávají, víc se to generačně mění. Před deseti roky, když jsem přišel do áčka, tak jsem byl vykulenej ze všeho a bál jsem se pomalu něco na tréninku udělat. Nebo poslat staršího hráče někam, to neexistovalo. Nešlo to, byla obrovská úcta ke starším hráčům. Všechno vymizelo," všiml si Rolinek. "Nebo právě taky to, že se mladým hráčům na reprezentaci nechce, vyprdnou se na to a raději si dělají místo v klubu," dodal.

Tomáš Rolinek, Jiří Vašíček a Jakub Štěpánek (zleva) míří směr olympiáda.

Rolinek má zkušenosti se soustředěními od začátku přípravy na mistrovství světa z doby, kdy nepostoupil s Pardubicemi do play off. Chápe, že to člověka svým způsobem nebaví. "Je to dlouhé a mohl by to jaro prožívat s rodinou, chodit na procházky, jet si užívat na dovolenou a vyprdnout se na hokej. Ale my jsme s Petrem vlastenci a pojedeme za každé situace, když nás trenéři pozvou, a je jedno, jestli jsme unavení, dobití nebo hlava není psychicky odpočinutá," řekl rozhodně Rolinek.

Stoprocentní přístup a bojovnost nejen v zápasech, ale i v každém tréninku vynesly Rolinkovi i céčko na dresu. "Strašně si toho vážím. Nehledám v tom rozdíl, jestli jede silný tým nebo slabší bez zkušeností. Dostal jsem céčko na dres, pověsím si ho pak na zeď a budu si do konce života užívat toho, že jsem vedl národní tým jako kapitán," prohlásil Rolinek.

Existuje také velká pravděpodobnost, že bude kapitánem i na mistrovství světa. Zatím o tom ale nepřemýšlel. Ale když se podívám do minulosti, jací kapitáni vedli tým na mistrovství světa, tak klobouk dolů před nimi, protože to všechno byly osobnosti. Ale uvidíme, ještě tam kapitána nedělám. Po zápase s Běloruskem se o tom možná budu moct bavit," dodal Rolinek.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Pronájem bytu 1+1 35 m2 Klášterec nad Ohří ul. 17. listopadu
Pronájem bytu 1+1 35 m2 Klášterec nad Ohří ul. 17. listopadu

17. listopadu, Klášterec nad Ohří - Miřetice u Klášterce nad Ohří, okres Chomutov
9 500 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat