Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Karel Pilař se vrací do Sparty

Sport

  9:42
PRAHA - Hokejová Sparta získala obránce Karla Pilaře, který se rozhodl předčasně ukončit angažmá v Metallurgu Magnitogorsk a dohraje sezonu v pražském týmu. Mistr světa z roku 2001 by mohl nastoupit za třetí tým extraligové tabulky již dnes na ledě Liberce.

Souboj tvrďasů. Tuomo Ruutu (vlevo) s Karlem Pilařem. foto: ČTK

"Ještě to není jisté. Momentálně to řešíme, Karel tady zatím ani není, zdržel se někde na letišti," řekl sportovně technický ředitel klubu Miroslav Kuneš. Pilař oblékl dres Sparty naposledy v dubnu 2007, kdy týmu pomohl v posledním zápase finále play off k titulu. Poté znovu zkoušel štěstí v zámoří a loni v létě se rozhodl vrátit do Evropy.

V Magnitogorsku nebyl jednatřicetiletý hráč spokojený se svým malým vytížením. "Mohl jsem to dohrát v Magnitce, nikdo mě nevyhazoval, ale já se rozhodl odejít sám. Pro můj další rozvoj mi nepřipadalo dobrý vysedávat na střídačce nebo na tribuně. Chci hrát za nároďák, pokusit se o mistrovství světa a vrátit se do Ruska příští rok," řekl Pilař.

Když se rozhodl opustit přední tým Kontinentální ligy, který minulý týden postoupil do finále Ligy mistrů, dostal i jiné nabídky. Nakonec vyhrála Sparta. "Bavil jsem se s panem Charouzem (spoluvlastníkem klubu) a došlo mi, že Sparta pro mě bude nejlepší variantou. Znám to tam, budu na očích," vysvětlil.

Klíčovou roli v jeho rozhodování prý nehrály peníze, ale fakt, že se považuje za sparťana. "Tohle angažmá není o penězích. S panem Charouzem máme vzájemnou, dlouhodobou dohodu. Když jsem byl v minulosti nemocný, pomohl mi. Teď chci pomoci já Spartě," řekl Pilař, který za Metallurg odehrál v KHL 24 zápasů s bilancí jednoho gólu a pěti asistencí.

Finance podle něj naopak mohou z velké části za jeho odchod z Magnitogorsku. "Možná ze šedesáti procent může za můj odchod závist ruských hráčů. Někde se provalilo, kolik beru a hráči to asi neunesli," uvedl člen širšího reprezentačního kádru, který si také moc nepadl do oka s trenérem Bělousovem a postupně se propadal sestavou. "Vlastně po celou dobu mi nedal prostor, abych ho přesvědčil, že můžu hrát mnohem víc a že jsem platným hráčem. Nakonec jsem ze třetí dvojice spadl až do čtvrté, a když nedávno přišli další dva útočníci, zastavil jsem se až na tribuně," dodal Pilař.

Autor: