Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KHL řeší skandál opilého Anisina. Chce hráčům zpřísnit tresty

Sport

  8:30
MOSKVA/PRAHA - O víkendu se Michail Anisin z ukrajinského Donbassu Doněck v Ufě opil v nočním klubu a pak se popral. Prý se mlátil i se spoluhráčem Sergejem Varlamovem. Vedení Kontinentální hokejové ligy proto řeší, jak podobným skandálům předejít. Problémovým hráčům chce nabídnout léčení a žádá vyšší tresty v nové kolektivní smlouvě.

Utkání Kontinentální hokejové ligy Lev Praha - Dynamo Moskva. Michail Anisin z Dynamo Moskva (vpředu) a Michal Sersen z Lev Praha foto: ČTK

Hrozí KHL taky výluka?

Kvůli podobě kolektivní smlouvy mezi vedením soutěže a hráčskou asociací v minulé sezoně postihla NHL několikaměsíční výluka. V Kontinentální lize kontrakt vyprší po této sezoně, hrozí tedy něco podobného? Nejspíš ne. Obě strany se zatím na většině bodů včetně rozšíření soutěže o finský Jokerit Helsinki shodují, ale spor se vede o počet cizinců.

Vedení KHL chce limit zvýšit z pěti až na osm. Hráčské odbory jsou proti. "K cizincům v Rusku se chovám přátelsky, objektivně a profesionálně. Ale manažeři klubů by měli zůstat vlastenci a státníky. Když najmete do týmu víc cizích hokejistů, bude to kontraproduktivní. Budou vytvářet skupinky, což může ovlivnit týmový duch mužstva," tvrdí Kovalenko.

V televizní reportáži z nemocnice, kam oba hráči putovali, je vidět, jak se pak Anisin s výrazným monoklem sápe po doktorech a novinářích a do kamery sprostě nadává. Rusové většinou opilecké výstřelky nepouštějí na veřejnost, ale tohle ututlat prostě nešlo.  Anisin byl okamžitě vyřazen z kádru, Varlamova zřejmě potká stejný osud. "Michail u nás neskončil jen proto, že se opil a bil se. Bez vysvětlení opustil tým, což není možné akceptovat," řekl médiím trenér Andrej Nazarov.

K dalším sankcím se odmítl vyjádřit. "Přeji mu brzké uzdravení," dodal pouze. Anisin, syn slavného otce, trojnásobného mistra svět Vjačeslava, odjel do Moskvy, odkud se už omluvil fanouškům. "Byl jsem v šoku, jen jsem se bránil v boji. Doufám, že budu mít šanci se vrátit k velkému hokeji," vzkázal pětadvacetiletý ruský útočník. S návratem to však nebude mít Anisin lehké. Navíc se může dostat do finanční tísně. Podle pravidel KHL musí zaplatit klubu náhradu ve výši dvou třetin platu za období, které mu zbývá do konce smlouvy.

Anisin podle šéfů KHL poškodil jméno celé soutěže

To dělá zhruba 25 milionů rublů, což je v přepočtu přes 15 milionů korun. Ale ani tohle šéfům KHL nestačí. Anisin podle nich poškodil jméno celé soutěže a v nové kolektivní smlouvě, o níž se bude jednat po sezoně, chtějí pro hokejisty-opilce vyšší tresty.  "Nemyslím si, že musíme zavádět brutální opatření. Měli bychom takovým hráčům nabídnout léčbu a pomoct jim z těžké situace," řekl agenutře ITAR-TASS Valerij Kamenskij, vedoucí sportovní disciplinární komise.

Podobně se vyjadřoval už v létě šéf KHL Alexander Medveděv, který reagoval na Alexeje Žerděva, za jehož podivným odchodem ze Lva Praha mohly být také problémy s alkoholem. Vedení ruské soutěže se chce inspirovat zámořskou NHL, kde jsou v takových případech vyšší tresty, hrozí až vyloučení z ligy. Hráči navíc mají možnost jít k psychologovi a na důkaz kajícnosti se pak účastní charitativních projektů. Andrej Kovalenko, šéf hráčské asociace KHL, navrhuje pro Anisina a spol. netradiční trest: "Ať si vezme koště a uklízí na stadionu!"

Autoři: ,