Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kladenský hokej se neúprosně blíží zániku

Sport

  8:00
PRAHA - Až doteď se o tom jen spekulovalo, jenže nyní se rýsuje krutá realita. Vzkaz všem zájemcům o hokejovou extraligu: licence Kladna možná bude brzy k mání. Zatímco v Třinci ještě neskončily mistrovské oslavy, někdejší město uhlí a oceli řeší v tuhle dobu jiný problém – existenční.

Plzeň - Kladno. foto: ČTK

KLADNO PRODÁ SVOJI LICENCI

KLADNO PRODÁ SVOJI LICENCI
Pravděpodobnost podle LN: 55 %:
Vzhledem k nejasné finanční situaci je to dost pravděpodobné. Prezident klubu Jaromír Jágr starší už je celou věcí otrávený, navíc s organizací ukončil spolupráci hlavní partner Vagnerplast a vedení je rozhádané také s městem. O nejvyšší soutěž přitom vážně stojí dva prvoligové kluby Chomutov a Ústí nad Labem. Hlavně první má finanční potenciál.

KLADNO ZACHRÁNÍ JÁGR MLADŠÍ
Pravděpodobnost podle LN: 40 %:
Klub se z finanční krize nakonec dostane a dost pravděpodobně jen s pomocí Jaromíra Jágra mladšího. Ten zvažuje, zda má letos po svém otci klub převzít, i když Jágr starší mu to bude možná rozmlouvat. Oba do zdejšího hokeje přitom spoustu peněz už nalili. Číslo 68 každopádně chce hrát ještě hokej v zahraničí a až časem ukončit kariéru v extralize.

KLADNO JAKO KLUB ZKRACHUJE
Pravděpodobnost podle LN: 5 %:
Klub se bude v existenčních potížích topit dál a finanční trable se naopak ještě prohloubí. Kladno zjistí, že není schopné splnit podmínky licenčního řízení, a extraligovou licenci tak už nestihne zájemcům prodat. Dopadne podobně jako kdysi slavný Vsetín, který při podobném případě v roce 2007 zbankrotoval, spadl do nejnižší soutěže a začínal téměř od nuly.

S kladenským hokejem ukončil spolupráci jeho hlavní partner Vagnerplast a klubový prezident Jaromír Jágr starší LN přiznal: "Současná situace je pro nás likvidační." Uvnitř organizace se tak prohlubují ještě více finanční potíže. Jsou už tak velké, že v Kladně vážně hrozí strmý pád dolů.

V tom Kladně, které je považováno za líheň velkých talentů. V tom Kladně, které s šesti mistrovskými tituly patří mezi nejslavnější české kluby – a kde se třeba naučil hrát hokej i Jaromír Jágr.

Mimochodem, právě číslo 68 letos mělo po svém otci převzít klub. "Byla by to nejspíše jediná možná záchrana za minutu dvanáct," tvrdí internacionál Milan Nový, jedna ze známých kladenských ikon.

Kladno totiž míří do záhuby také kvůli sporům s městem, od něhož dostane dotaci 22 milionů místo třiceti z loňska. Mezi exprimátorem Milanem Volfem, který je v klubu výkonným ředitelem, a politickým vedením přetrvávají špatné vztahy. Jágrovi staršímu navíc došla trpělivost a se sponzorováním z vlastních příjmů chce skončit.

Se synem přitom naléval do klubu desítky milionů. O sedm až osm milionů za sezonu přijde nyní klub ukončením spolupráce se společností Vagnerplast. A Jágr starší včera připustil, že je v nejbližší době připraven jednat o prodeji extraligové licence.

Hráči prý bývají přepláceni

O tu vážně stojí dva ambiciózní kluby v první lize. Chomutov neuspěl ve finále a Ústí nad Labem ještě bojuje v baráži, kde v pátek odvrací druhý mečbol Mladé Boleslavi. Pokud by se Ústečtí do elitní soutěže nedostali přes sportovní cestu, jednání s Kladnem se nebrání. "To určitě ne, momentálně se však soustředíme na baráž," potvrdil z marketingové sekce Přemysl Zeman.

Kladenské ikony

HRAJÍCÍ V SOUČASNOST
Jaromír Jágr
- Jeden z nejlepších hráčů hokejové historie a také nejslavnější český sportovec. Byl u triumfu na olympiádě v Naganu, získal dva tituly mistra světa, v zámoří dobyl NHL. I v 38 letech je stále velkým hráčem.

Tomáš Vokoun - Je považován za jednoho z nejlepších brankářů současnosti. Národnímu týmu pomohl ke dvěma zlatým medailím na mistrovství světa. Během let v NHL si získal kredit, je tam velmi uznávaný.

Pavel Patera - Útočník dnes dohrává svou kariéru za Kladno, ale má za sebou řadu úspěchů. Kromě toho, že okusil NHL, vyhrával především v reprezentaci. Je členem zlaté generace – vyhrál Nagano i čtyři tituly mistra světa.

Tomáš a František Kaberleové - První je v NHL uznávaným obráncem a pyšní se jedním zlatem z MS. Druhý v NHL už skončil, má však Stanley Cup a pět titulů z MS k tomu. Klan doplňuje také otec František, který má ze své doby dvě světová zlata.

HRAJÍCÍ V MINULOSTI
Milan Nový
- Nejlepší střelec české historie, dvojnásobný světový šampion.

František Pospíšil - Dlouholetý kapitán reprezentace a trojnásobný světový šampion.

Eduard Novák - Dvakrát vyhrál světový šampionát, zahrál si i na dvou olympiádách.

Jenže ve hře o licenci by měl vítěz první ligy těžkého soupeře. Chomutov má silné ekonomické zázemí a opravdu vysoké ambice. V nejbližších týdnech navíc plánuje otevřít svou novou multifunkční arénu a i pro příští sezonu udržel kádr s extraligovými hráči.

I generální manažer Jaroslav Veverka říká: "Pokud nabídka z Kladna přijde, jsme připraveni okamžitě jednat. Myslím, že bychom peníze na licenci byli schopni sehnat."

Vedení kladenského klubu se nadále snaží shánět peníze na příští sezonu, aby alespoň udrželo rozpočet 70 milionů. Proti však hraje blízká lokalita za Prahou či nevýrazné výsledky několika posledních let.

Letos a třeba i loni hráli Středočeši do posledních zápasů o udržení v lize. Podle Nového si za současnou situaci může ale vedení klubu z určité části samo.

"Klobouk dolů před panem Jágrem, kolik peněz už do klubu dal. Je to ale příliš hodný člověk, který neumí říct ne. A někteří hráči toho hodně zneužívají."

Povídá se, že zkušení hráči jsou v Kladně skutečně přepláceni a jejich výkony neodpovídají stanoveným platům. Například v Litvínově či pražské Slavii prý berou hokejisté stejné úrovně výrazně méně.

"Ale Jarda nemá rád přeplacené hráče, on by hrál s levnými," věří Nový. "Kdyby se obklopil týmem svých lidí jako Martin Straka v Plzni, je to cesta, jak ligu udržet." Právě na slavné hvězdě stojí klíčové rozhodnutí. A čas utíká...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat