Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kladno bylo první, teď se na Rangers těší Sparta

Sport

  11:00
PRAHA - Hokejový svátek se blíží. Už ve čtvrtek změří v Praze své síly jeden z nejslavnějších klubů světa a pražská Sparta. Člen originální šestky NHL New York Rangers zavítá do Prahy v rámci přípravy na nový ročník.

Radost hokejistů NY Rangers. foto: Reuters

Pro český hokej to bude zajímavé srovnání, které zažil jen Liberec, když se loni střetl s Bostonem. Jeden klub už ale zápas s Rangers zažil. To když se koncem roku 1977 vydaly za moře dva týmy z tehdejšího Československa -Kladno a Pardubice.

„Byli jsme dobří, tak nás holt pozvali. My jsme za to samozřejmě byli velmi rádi,“ usmívá se legendární kanonýr Kladna a reprezentace Milan Nový.

Po evropském a zejména československém hokeji byla v té době v zámoří poptávka. Když se konal v roce 1976 Canada Cup a novináři se zeptali kouče Kanady Scottyho Bowmana na Československo, prohlásil, že mají hezké dresy.

Pak jen užasle sledoval, a s ním celá Kanada, jak „vyslanci z Východu“ vyhráli gólem Nového 1:0. Proto se pak zámořské kluby toužily poměřit s těmi československými. „Svaz rozhodl, že vyrazí dvě úspěšná mužstva posilněná o reprezentanty,“ vypráví obránce František Kaberle starší.

Dres s paní Poldi tak oblékli českobudějovičtí Miroslav Dvořák s Jaroslavem Pouzarem, slovenští bratři Marián a Peter Šťastní a plzeňský Bohuslav Ebermann. „Malinko jsme byli posílení, protože rozdíl mezi Kladnem a týmy NHL přece jen existoval. Za posily jsme byli rádi, navíc jsme kluky znali z národního mužstva. Ale nějaké zápisné museli dát,“ říká Nový.

Milan Nový střílel góly za reprezentaci i Kladno.

Krátce po Vánocích 1977 se tak kladenský tým vydal za oceán. Čekaly ho zápasy v New Yorku, Chicagu, Torontu a Clevelandu, který v té době také hrál NHL.

Premiéru obstaral právě duel s Rangers 26. prosince. Kladno v té době v lize pořád vítězilo, v jeho dresu se proháněla řada reprezentantů. „Takže jsme měli zkušenosti z akcí národního týmu, byli jsme na zámořský styl hokeje vcelku připraveni,“ líčí Kaberle.
 To měli poznat i fanoušci NHL. Po dvou třetinách zápasu s Rangers vedenými slavným Philem Espositem svítilo na ukazateli překvapivé skóre: Kladno vedlo po dvou gólech Pouzara, Nového a Ebermanna 4:1.

Grafika - české hokejové kluby vs. NHL

„Nakonec to ale Rangers umlátili na remízu 4:4,“ říká Kaberle. „Moc mě potěšilo, že jsme jim nejen stačili, ale dokázali i vést. Vždyť jsme byli vesnické mužstvo kluků z Kladna,“ směje se. „Proč nám to tak šlo? Hráli jsme na 150 %, chtěli jsme se ukázat,“ říká obránce František Pospíšil.

Čechoslováci byli přitom uchváceni New Yorkem a slavnou Madison Square Garden. „Trochu jsme z ní byli vyprdlí,“ přiznává Pouzar. Návštěvy na ligu okolo dvaceti tisíc diváku totiž v Československu neznali. „Fanoušci v New Yorku byli navíc skvělí. Na tu dobu to také byla hodně moderní hala a moc se nám líbila,“ vzpomíná Pospíšil. Kaberlemu ale nejvíc utkvěl v paměti trénink, který v hale s Kladnem absolvovali. „Rangers trénovali před námi. Takže jsme stáli u mantinelu a koukali na ně. Vždycky když jel kolem nás Esposito, tak křikl: Fucking Czech! Objel stadion a zase řval. Novináři se ho pak ptali, proč to dělal. On jim odpověděl, že Čechoslováci trénují i přes léto a že to teď jejich kouč chce po nich taky,“ směje se.

Esposito podle Kladeňáků ale nebyl zrovna příjemný protihráč. „Byl to takový medvěd, dovedl si udělat prostor a uměl i dobře ochránit puk. Těžko se na něj dostávalo,“ popisuje Pospíšil.

Podle Pouzara se před ním Čechoslováci museli mít neustále na pozoru. „Byl to nepříjemný a zákeřný hráč. Velký a měl stabilitu, ale byl schopen vás hokejkou praštit do obličeje.“

Při své sérii Kladeňáci neměli moc šanci poznávat města, ve kterých hráli. Přesto si na krátký výlet v New Yorku našli čas. „Řekli nám, jakým ulicím se máme vyhýbat. Vzpomínám, že jsme v jednom parku chvíli poslouchali skupinu, která imitovala Beatles,“ loví Pouzar v paměti.

„Prošli jsme se, byli na Empire State Building, mezi mrakodrapy se nám líbilo,“ říká Nový. Zůstat v New Yorku však nikoho nenapadlo. Vždyť bychom tam zabloudili,“ směje se.
 Kladno se pak předvedlo ještě v lepším světle. Chicago porazilo 6:4 a Toronto 8:5. Jediná porážka přišla překvapivě od nejslabšího týmu - Cleveland Barons vyhráli 4:3. „S odstupem času si říkám, že to, co jsme dokázali, je neuvěřitelné. Hráli jsme proti polovině týmů Original Six NHL a dva z nich porazili a s jedním remizovali. Vždyť Liberec loni jednoznačně prohrál s Bostonem 1:7,“ přemítá Nový.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022
Víme, co se děje: Novinky v asistované reprodukci od ledna 2022

Od letošního roku platí nová pravidla ohledně asistované reprodukce. Prodlužuje se doba, kdy žena může podstoupit umělé oplodnění hrazené...