29. března 2010 18:22 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kouč překvapivě vyřazené Plzně Marian Jelínek: Orchestr se nám rozladil

Zklamaný plzeňský trenér Marian Jelínek se loučí s diváky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný plzeňský trenér Marian Jelínek se loučí s diváky. | foto: Radek Petrášek, ČTK

PRAHA/PLZEŇ Spanilou jízdu hokejistů Plzně sezonou zastavil již ve čtvrtfinále play off Liberec. Kouč Západočechů Marian Jelínek (46) připouští, že toužil po medaili a že ho vyřazení bude ještě nějaký čas nejspíš budit ze spaní.

Kdy jste si poprvé připustil, že vám Liberec ukončí sezonu?
Když jsme v posledním šestém zápase snížili na 2:3, tak jsem pořád věřil, že můžeme vyhrát, třeba i v prodloužení. Tlak jsme měli, šance taky, doufal se, že se to po třech porážkách po sobě zase otočí. Když jsme ale dostali branku na 2:5, už jsem věděl, že je to špatné...

Když jste měli přebrat coby vítězové základní části Prezidentský pohár, nikdo z hráčů se ho z pověry nechtěl dotknout. Nemáte snad informaci o tom, že si na pohár někdo přece jen tajně sáhl...?
(směje se) Tohle jsou jen pověry, s naším vyřazením tyhle věci nemají co dělat.

Nevšiml jste si třeba, že za stavu 2:0 na zápasy v duelu s Libercem v týmu zavládlo uspokojení? Že si všichni hráči říkali, je to v pohodě, pokračujeme na vítězné vlně?
První dva zápasy nám vyšly, ale jen výsledkově. Hodně nás v nich podržel hlavně brankář Pöpperle. Náš orchestr, který během základní části fungoval skvěle, se nám bohužel rozladil. Neviním z toho hráče, ale spíše sebe. Nepovedlo se mi udržet po delší pauze před play off ve formě hlavně klíčové hráče. Hrát umí lépe třeba Vampola, Bomersback, Modrý, Benda i a Pöpperle umí zachytat lépe, než jak se prezentoval od třetího zápasu.

Plzeňský brankář Tomáš Pöpperle.

V jakém zdravotním stavu nastupoval v play off kapitán týmu Martin Straka?
Hrál nedoléčený, nebyl fit. Bylo to na jeho hře samozřejmě trochu vidět, ale přesto nám pomohl. I při přesilovkách, byl z námi u toho. Problémy jsme měli i s obránci. zranění, nemoci, k tomu se vyfauloval Jeřábek. Všechno se to sešlo dohromady a naše hra se trochu sesypala. Zároveň ale musím uznat, že Liberec hrál fantasticky.

Jeřábek, o němž jste mluvil, byl potrestaný na pět zápasů. Překvapil vás tak poměrně vysoký trest?
Ten trest uznávám, i když mi na celé věci vadí to, že stejní lidé, kteří hodnotili zákrok Bartoviče na Tůmu, nyní trestali podle jiného metru zákrok Jeřábka. Chápu, že chtěli začít s čistým stolem, ale změnit styl posuzování zákroků během play off mi nepřijde správné. Kdyby se rozhodli pro změnu od nové sezony, nemám s tím problém. Takhle si ale myslím, že Liberci pomohli, zatímco nás a České Budějovice disciplinárka poškodila. Tahle věc nám ale sérii neprohrála, na ni se nechci vymlouvat.

Ještě ke Strakovi. Slyšel jste, že vzal vyřazení na sebe a zároveň pochválil vaši práci v průběhu celé sezony?
Přiznám se, že to od vás slyším poprvé. Slov Martina si moc vážím. Je to pro mě samozřejmě příjemnější, než kdyby mě kritizoval... Ve svém nitru ale přesto cítím nespokojenost. Vypadli jsme ve čtvrtfinále, což je moje zodpovědnost. Mrzí mě to i kvůli lidem; vnímal jsem velmi intenzivně, že v Plzni vládla hokejová euforie. Roli favorita jsme ale bohužel neustáli.

Zklamaný Martin Straka.

Zmínil jste se také o dlouhé pauze před play off, o niž se postarala zimní olympiáda ve Vancouveru i čas, kdy si to čtyři týmy z dolních pater extraligové tabulky rozdaly v předkole. Vzala vám formu snad právě tahle přestávka?
Pauza nám určitě nepomohla. Na druhé straně jsme ale o ní dopředu věděli. Skutečně těžko říct, jaký na nás měla vliv. Každopádně ale mužstva, která prošla předkolem, se najednou ocitla na vlně vítězství. Do zápasů šla bez skrupulí, neměla co ztratit. Hrálo se jim lépe, uvolněněji, navíc v psychické pohodě.

V Plzni jste měl smlouvu na rok s opcí. Dá se tedy předpokládat, že bezpochyby budete ve své práci v Plzni pokračovat.
O mém dalším působení v klubu jsme se již bavili, s Martinem Strakou už krátce po zápase v Liberci. V pondělí jsme se skutečně všichni dohodli, že pokračovat budu.

Berete vyřazení i jako případnou zkušenost do budoucna? Pokud budete  pokračovat.
Určitě je to velká zkušenost. Jak se psalo v médiích, byla to má první štace v pozici hlavního kouče a z tohoto pohledu mi to dalo opravdu hodně. Co se týče mého dalšího působení v Plzni, smlouvu jsem měl na rok s opcí, protože jsem vždycky tvrdil, že když jsou obě strany spokojené, není problém smlouvu vždycky o další rok prodloužit.

A panuje oboustranná spokojenost?
Z mé strany určitě. Po posledním zápase v Liberci jsme si sedli s Martinem Strakou a bavili jsme se o mém dalším působení v klubu. Smlouvu už mám dva týdny doma a dneska jsme se domluvili, že budu v Plzni pokračovat i v příští sezoně.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Tipsport extraliga - 52. kolo

4.3. Jihlava 3 : 0 Olomouc
4.3. Pardubice 1 : 3 Mountfield HK
4.3. Kometa Brno 4 : 0 Litvínov
4.3. Plzeň 3 : 2 Zlín
4.3. Mladá Boleslav 3 : 2np Třinec
4.3. Chomutov 4 : 2 Sparta Praha
4.3. Vítkovice 3 : 2pp Liberec

Tipsport extraliga

Tým Z V VP. PP. P S B
1. HC Škoda Plzeň 52 28 0 0 8 172:123 107
2. Mountfield HK 52 26 0 0 12 146:101 99
3. HC Oceláři Třinec 52 24 0 0 14 143:122 92
4. HC Vítkovice Ridera 52 26 0 0 16 157:119 92
5. HC Kometa Brno 52 23 0 0 14 148:121 90
6. HC Dynamo Pardubice 52 20 0 0 21 128:139 76

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?