Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lubinu ze Slavie vyhánějí fanoušci. Snad se protesty vytratí, doufá kouč

Sport

  14:55
PRAHA - Kdyby na to místo přišel kdokoliv, měl by to složité. Vladimíra Růžičku v pozici hlavní kouče hokejové Slavie však nahradil Ladislav Lubina, který už jako hráč nebýval mezi fanoušky příliš oblíbený. V minulosti navíc způsobil smrtelnou dopravní nehodu a slávističí příznivci proti němu teď protestují. „Byl bych blázen, kdybych říkal, že jsem to nečekal. Samozřejmě jsem to čekal,“ tvrdí Lubina.

Kouč Komety Ladislav Lubina. foto: ČTK

Začalo to bouřlivými reakcemi na internetu už v březnu, kdy slávistické vedení Lubinův příchod oznámilo. Situaci pak neurovnal ani začátek letní přípravy, v prvních zápasech se na tribunách dokonce objevil transparent, na němž stál jasný vzkaz novému trenérovi: „Lubina ven!“

„Doufám, že každý rozumný fanoušek pochopí, že tyhle věci budou nejvíc ovlivňovat výkon celého mužstva a věřím, že se to časem vytratí,“ říká sedmačtyřicetiletý slávistický kouč v obsáhlém rozhovoru pro iDNES.cz.

Zkoušel jste si celou záležitost s fanklubem vyříkat?
Já jsem tu snahu měl už na začátku letní přípravy, ale nesetkalo se to s pozitivní odezvou, takže...

Jednou jste prohlásil, že už jako hráč jste nebyl mezi fanoušky oblíbený kvůli stylu hry a komunikaci s nimi, ale že vás to bavilo a hecovalo. Vnímáte to stejně i v roli trenéra?
Určitě to je nějaký způsob motivace. Měl jsem rád komunikaci se soupeřovými fanoušky, která nikdy nebyla pozitivní. I tahle historie mi může v trenérské práci na začátku uškodit, ale myslím, že k tomu patří. Motivuje mě to k práci.

Je podle vás hlavní příčinou nenávisti fanoušků tragická událost z roku 2008, kdy jste zavinil smrtelnou dopravní nehodu, nebo je tam víc důvodů?
Tohle byla taková věc navíc... Ale stalo se to, teď se s tím bohužel nedá nic dělat. Musím s tím žít.

Myslíte, že vám může ve vztahu s veřejností pomoct, když bude mít Slavia výsledky?
Tohle není jenom o výsledcích, je to o spoustě dalších věcech. Budu rád, když se ty protesty vytratí a hráče budou lidi povzbuzovat a stát za týmem. Může se stát, že budeme prohrávat, ale pokud divák uvidí, že hráči na ledě nechají všechno, tak pochopí, že jsem prohráli s lepším. To bych chtěl, aby byla moje vizitka.

Jaké je vlastně pracovat jako Růžičkův nástupce? Asi i tohle je další věc, která slávisty trochu dráždí, že zmizela jejich klubová ikona.
Myslím, že je potřeba to nevnímat, protože jinak by mě to mohlo rozptylovat. A to je zbytečné. Samozřejmě si uvědomuju, že všichni v okolí vnímají, co tady bylo dřív. Teď začíná něco jiného a já pevně věřím, že se nám bude dařit podobně, jak se dařilo v předcházející éře.

Na testech ve Slavii uspěl hokejista z Maďarska

Když vznikal tento rozhovor s Ladislavem Lubinou, nechtěl ještě slávistický kouč prozradit, kdo z testované skupinky hráčů ve Slavii uspěl a vybojoval si smlouvu.

„Měli by se to dozvědět jako první. Ale nemám rád ty momenty, kdy musím říct hráčům, že končí,“ tvrdil kouč Lubina.

Večer oznámil, že na turnaj do Švýcarska nepojedou útočníci Jan Heřman, Petr Stloukal, Lotyš Elvijs Biezais ani Slovák Richard Lelkeš. Roční smlouvu naopak podepsali jejich kolegové Erik Weissmann a János Vas. „Oba jsou zkušení centři, které jsme potřebovali. Věříme, že budou pro náš tým přínosem,“ řekl pak Lubina pro klubový web.

Třicetiletý Vas bude prvním maďarským hokejistou v české extralize, o šest let starší Slovák Weissmann přichází z Nových Zámků, v Česku už dřív působil a hrál třeba i v Itálii.

Vypadá to, že tenhle pohyb ve slávistickém kádru by mohl být definitivní. „Je třeba zvážit reálné možnosti klubu a v současné době si budeme muset vystačit s tím, co tady máme,“ řekl Lubina k dalším možným posilám.

A co kdyby se chtěl vrátit Vladimír Růžička mladší, který neprošel testy v Rize? „Absolutně nevím, jestli je to reálné. Ani mě teď nenapadlo nad tím přemýšlet, protože mám v hlavě jiné věci,“ odpověděl slávistický trenér.

Se současným reprezentačním koučem Růžičkou se v Edenu potkáváte?
Ano, pobavíme se o hokeji. Není tam žádný problém.

Radí vám v něčem?
Spíš mluvíme o obecných věcech, ale chystám se s ním pohovořit o jednotlivých hráčích, čeho jsou schopní a jak se chovají v určitých situacích. Vždycky je dobrýpohled v dané chvíli nezainteresovaného člověka, který tomu rozumí a v tomhle případě hráče velmi dobře zná.

A jak funguje vaše spolupráce s asistentem Josefem Beránkem, další slávistickou legendou?
Spolupráce je bezproblémová, jsem zastáncem dělby práce, ale jak budeme fungovat na střídačce, se bude vyvíjet během přípravy. Věřím, že najdeme optimální model koučingu.

Je pro vás Beránek jakýmsi prostředníkem mezi trenérským týmem a kabinou?
Já jsem zastáncem toho, že i hlavní trenér by měl vycházet s hráči. V komunikaci nevidím žádný problém, i když zatím nepřišlo žádné stresové období. Ve stresu a problémech se každý chová trochu jinak. Ale myslím, že se s klukama vzájemně respektujeme. Když to tak bude probíhat dál, bude to super.

V prvním přípravném zápase jste sledoval utkání z tribuny, mužstvo na střídačce vedl asistent Beránek. Plánujete tenhle model využít také v extraligové sezoně?
Ne, to bylo jen tím, že jsme měli spoustu hráčů na zkoušku. Z vyšších pater mám daleko větší přehled o hře. Na střídačce je ten pohled trochu zkreslený, na tribuně má člověk větší klid.

Výsledky v přípravě vám musejí dělat radost, že? Slavia všechny čtyři zápasy vyhrála.
Nechceme to v každém případě přeceňovat. Nejsou podstatné výsledky, spíš si cením způsobu hry v pátečním utkání proti Medveščaku Záhřeb. Pro mě bylo pozitivní, že jsou hráči schopní a ochotní hrát to, co bychom si představovali.

Ve zmiňovaném pátečním zápase jste vyhráli pět nula a výrazně k tomu přispěli i dva veteráni v útoku - Jaroslav Bednář a Tomáš Vlasák. Co na to říkáte?
Byl to jenom první zápas, ale samozřejmě bych byl rád, kdyby to tak pokračovalo. I když bych byl možná radši, kdyby si teď dali přestávku a začali zase až v září. Přiznám se, že jsem předtím moc nepředpokládal, že by hráli spolu, ale tohle byla předzvěst něčeho. Je to k zamyšlení. Jestli chceme udělat nejstarší útok v extralize, tak budou muset hrát spolu.

A jak vás těší výkony brankářů? Dominik Furch vychytal dvě čistá konta za sebou, teď dostal pozvánku do reprezentace.
Myslím, že brankářská dvojice ani nestojí za hodnocení, oba jsou výborní kluci do party, vycházejí spolu. Nevidím tam žádný problém.

Kdo bude po obránci Petru Kadlecovi, který odešel  do Plzně, slávistickým kapitánem?
To je věc, kterou jako trenér vůbec neřeším, je lepší, když si to kluci v kabině řeknou sami. Já to určitě budu respektovat. Tady je to navíc celkem jasné. Myslím, že kapitán bude Tomba (Marek Tomica). Ale nechám se překvapit.

Už víte, s jakými cíli vstoupí Slavia do sezony?
Nemá cenu nad tím teď přemýšlet. Záleží, do jaké pohody se tým dostane ze začátku. Pro nás bude vstup do soutěže velmi těžký. Jsem však přesvědčený o tom, že ho zvládneme. Byl bych rád, kdybychom si v poklidu zajistili předkolo play-off. Každý z nás už se těší na ten adrenalin... Už aby to začalo!

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...