Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Hokej

Lev z KHL převážně z Čechů? Spíše ne, jsou totiž drazí

Lev Praha - Jekatěrinburg. Eric Christensen (vpravo) a Niclas Danielsson z týmu Lev Praha se radují z prvního gólu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lev Praha - Jekatěrinburg. Eric Christensen (vpravo) a Niclas Danielsson z týmu Lev Praha se radují z prvního gólu | foto: ČTK

PRAHA Historicky první a dosud jediný český zástupce v KHL usiluje o účast v play off. Před sezonou plánoval, že jeho cíle budou plnit převážně Češi. Po téměř pěti hracích měsících to ale není tak úplně pravda.

Jiří Novotný, Jakub Klepiš, Ondřej Němec, Tomáš Pöpperle a další. Vedení Lva v létě ulovilo několik reprezentantů a plánovalo, jak tým hrdě popluje pod vlajkou Česka v ruském moři KHL.

Lev nadále zůstane v Praze, jeho kádr však už v závěru premiérového ročníku připomíná mezinárodní výběr. Na devětadvacetičlenné soupisce je čtrnáct Čechů a zbytek doplňují cizinci. Pět z posledních šesti posil je právě ze zahraničí.

Národností zastoupení ve Lvu Praha

  • Česko: 14
  • Slovensko: 6
  • Švédsko: 3
  • Lotyšsko: 2
  • Kanada: 2
  • Finsko: 1
  • Rusko: 1

Je pravdou, že hra Lva stojí hlavně na českých hráčích, ale například Švéd Nicklas Danielsson, který v deseti zápasech posbíral devět kanadských bodů, si v dresu Lva vysloužil i pozvánku do národního týmu na únorové Oddset Hockey Games v Malmö. A stejně jako finský bek Sami Lepistö je jednou z klíčových postav v boji o play off.

Malý příliv českých hokejistů má důvod prostý: rozhodují finance. Lev za takové hráče musí jejich mateřským klubům platit tabulkové hodnoty, což u cizinců neplatí. "Jsou to opravdu velké peníze," připustil v rozhovoru pro klubovou televizi generální manažer Normund Sejejs. Dalším faktorem je podle šéfa klubu i malá nabídka hráčů narozených v Česku.

Někteří se učí i česky

Podle generálního sekretáře Českého svazu ledního hokeje Martina Urbana už Lev extraligovým klubům zaplatil přibližně 25 milionů korun. A zrušení tabulkových hodnot svaz v blízké budoucnosti neplánuje. "Nemáme důvod na tom nic měnit," řekl LN Urban.

Tento vstřícný krok před sezonou prý dokonce nabídl i samotný šéf KHL Alexander Medveděv. Když Lev vstupoval na české hokejové území, tyto podmínky přijal.

Větší počet cizinců ovšem neznamená, že by šatně pražského Lva čeština nedominovala. A ti, co ji neovládají, si pomáhají angličtinou a národnostní skupinky se tak netvoří. "Máme tak zkušené mužstvo, hráči už prošli tolika kluby, že v tom není vůbec problém a všichni se baví mezi sebou," popsal atmosféru uvnitř týmu tiskový mluvčí Jan Rachota. A někteří cizinci se učí i česká slovíčka. "Například Lotyš Cipulis, jenž měl už nějaké základy ze Slovenska, se snaží komunikovat téměř jen česky," dodal Rachota.

Anketa

Probojuje se pražský Lev do play off KHL?

Ano 670
Ne 803

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Šéf Slavia Jaroslav Tvrdík věří, že čtvrtek bude brzo zapomenut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Šéf Slavia Jaroslav Tvrdík věří, že čtvrtek bude brzo zapomenut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Šéf Slavia Jaroslav Tvrdík věří, že čtvrtek bude brzo zapomenut. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...