30. prosince 2011 13:50 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Máme šanci, burcují junioři před utkáním s USA

U20 Česko: Mrázek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U20 Česko: Mrázek. | foto: Reuters

EDMONTON Bilance českých hokejistů na juniorském mistrovství světa zatím čítá vysoké vítězství 7:0 nad Dánskem a porážku od domácí Kanady 0:5. Ve zbývajících dvou zápasech skupiny B musejí svěřenci trenéra Miroslava Přerosta alespoň jednou zvítězit, aby si zachovali šanci na postup do čtvrtfinále. Na Silvestra čeká české mladíky souboj s Finskem, dnes od 21:30 SEČ se utkají se Spojenými státy americkými.

Český výběr touží vysoce favorizované Američany zaskočit, musí se ale oklepat z lekce, kterou mu udělila Kanada. "Mistrovství světa nekončí jedním prohraným zápasem. Jedeme dál, musíme zápas s Kanadou hodit za hlavu," řekl útočník Jakub Culek. K tomu měl posloužit i den volna. "Bude dobré si trochu pročistit hlavu," doplnil s třemi body nejproduktivnější český hráč.

Papírové prognózy před turnajem naznačovaly, že cesta českého celku do čtvrtfinále by mohla vést přes Finsko. To ovšem porazilo USA 4:1 a zamotalo dění ve skupině. "To je pro nás dobře," tvrdí Přerost. "Kanada jako jediná odskočila, jinak ostatní týmy mají vyrovnanou bilanci. Rozhodovat se bude mezi námi, Amerikou a Finskem," doplnil.

Trenér Přerost: Musíme být agresivnější

A hned dnešní souboj s výběrem USA může o osudu českého týmu na turnaji mnohé naznačit. "Musíme být agresivnější, rychlejší v přechodu do útočného pásma, sebevědomější a především disciplinovanější. Děláme spoustu zbytečných faulů. Je třeba, aby si hráči uvědomili, že bez osobní disciplíny žádných úspěchů nedosáhneme," nastínil Přerost, v čem se jeho svěřenci musejí nejvíce zlepšit.

Právě velké množství zbytečných faulů sráží výkon českého týmu. Trenéři to hráčům před zápasy opakují, ale na ledě je pak realita jiná. "Jako trenéři hráče na určité věci upozorňujeme, ale disciplína přichází od hráče. Je to o charakteru hokejisty. Pokud máte 40 hráčů na stejné úrovni, tak budete vybírat podle charakteru. My nemáme takovou možnost výběru, takže musíme na charakter hráčů působit a budeme věřit, že se to odrazí v příštím zápase," řekl Přerost.

Česko junioři (Petr Mrázek)

Gólman Petr Mrázek, který je velkou oporou týmu, doufá, že český výběr předvede hokej jako v první polovině zápasu proti domácímu celku. "Amerika bude hrát podobně tvrdě jako Kanada, takže se na to musíme opět připravit. Když budeme hrát tak, jako jsme začali proti Kanadě, tak zápas zvládneme," poznamenal Mrázek.

Spojené státy mají stejnou bilanci jako český tým, tedy výhru nad Dánskem a jednu prohru. Systém mistrovství světa juniorů zajišťuje vítězům skupin přímý postup do semifinále, druhé a třetí týmy se pak ve čtvrtfinále utkají o další dvě semifinálová místa.

"Rozhodující utkání bude s Amerikou, pak nás ještě čeká Finsko. Musíme získat co nejvíc bodů. Pořád máme šanci, vše je otevřené," připomněl Mrázek.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.