Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Marek Sýkora: Malkinovi jsem pomohl ke kariéře

Sport

  12:00
PRAHA - Česko čeká na mistrovství světa velice silný soupeř - hokejisté Ruska. V jejich čele je nejproduktivnější hráč uplynulé sezony NHL Jevgenij Malkin, který se v pátek blýskl pěti body, čímž přispěl k obratu v utkání se Švédskem. S hřejivým pocitem výkony hvězdného útočníka sleduje český trenér Marek Sýkora, který v roce 2003 tehdy sedmnáctiletému Malkinovi dal poprvé šanci v seniorském hokeji v Metallurgu Magnitogorsk v ruské Superlize.

Rusko - Dánsko (Malkin) foto: Reuters

Kdy jste si Malkina všiml?
To bylo v závěru sezony, po které jsem do Magnitogorsku nastoupil. Přijel jsem jen podepsat smlouvu a jejich mládežnický reprezentační výběr hrál nějaký turnaj. V televizi jsem viděl pár záběrů a zaregistroval jsem útočníka, který působil v přesilovce na postu obránce a zahrál výborně, během pár minut mě zaujal. Až poté mi tamní lidé řekli, že je to Malkin z Magnitogorsku.

Dal jste mu prostor hned v první sezoně?
Všichni v klubu mi říkali, že má čas na to, aby hrál mezi dospělými. On na mě pak velmi zapůsobil během letní přípravy, dařilo se mu vše, na co sáhl. Byl to vysoký a šlachovitý kluk, který zářil i v ostatních sportech: fotbal, basketbal... Talent z něj úplně sálal. Poté s námi sezonu nezačal, ale v jejím průběhu se pak připojil. V následujícím ročníku už hrál v áčku pravidelně. S jeho nasazováním jsem se nemohl zmýlit.

Český trenér Marek Sýkora vedl Malkina v Magnitogorsku.

Jste na sebe pyšný, že jste mu dal příležitost?
Jsem. Vytáhl jsem ho dřív, než si přáli ostatní lidé v klubu a dá se říct, že jsem jeho růst urychlil. Cítím, že jsem mu pomohl ke kariéře. Nechci ale odhadovat, jak moc jsem se pod něj podepsal. Teď je z něj světový hráč.

Napadlo vás tehdy, že by jednou mohl vyhrát Stanley Cup a získat trofeje pro nejproduktivnějšího hráče play off a základní části v NHL?
To samozřejmě ne. Nicméně hned jsem věděl, že je to jeden z nejtalentovanějších hráčů, kterého jsem kdy vedl. To bylo jednoznačné. Rusové si to nemysleli, já jsem ohledně Malkina určitou prozřetelnost měl.

Všimlo si ho celé Rusko?
To ne. Byl velmi talentovaný, ale je třeba si uvědomit, že v Magnitogorsku bylo výstavní mužstvo s hvězdnými hráči. Až ve své druhé sezoně, kdy byla výluka NHL, na sebe víc upozornil. To se prosadil i ve velmi silné konkurenci. Nebyl však jako Jágr v extralize, že hned od začátku zářil, ruská liga byla velmi kvalitní soutěž.

Jak ho přijali zkušení spoluhráči?
Velcí hráči mají cit pro to, aby poznali nadějného kluka. Devadesát devět procent z nich vidělo, že má kariéru před sebou a tím to měl lehčí.

Měl nějaká negativa ve svém vývoji?
To ne. Neměl ani žádné hvězdné manýry. Někdy jsem ho pustil do mládežnické soutěže, on se ale vrátil trošku rozhozený, to jsem možná udělal chybu. Kdybych mu měl ale přesto něco vytknout, tak to bylo zakončení. Nestřílel včas a neproměňoval gólové příležitosti. V Americe se ale v tomto směru ohromně zlepšil, že jsem to ani nečekal.

Jaký byl povahově?
Nekomunikativní a věčně se mračil. Co vím, tak s rodinou žil ve velmi špatných podmínkách. Časem se to ale samozřejmě změnilo.

Byl pilný a pracovitý?
Byl to spíš hravý typ. Neflákal se, ovšem ani to nebyl neúnavný snaživec.

Měl jste s ním někdy konflikt?
Několikrát jsem s ním mluvil o tom jeho zakončení, ale konfliktní typ to rozhodně nebyl.

Na ledě působí jako sólista, je to týmový hráč?
Myslím, že nebyl a nikdy nebude v plném slova smyslu týmový hráč. Pořád u něj bude individualita na prvním místě, ale to se nedá nic dělat.

Malkin a Crosby dovedli v roce 2009 Pittsburgh ke Stanley Cupu.

Kolem Malkina byla velká aféra, když odešel do NHL. On totiž doslova utekl, neboť měl v Magnitogorsku platnou smlouvu. Spolu s agentem ale tvrdili, že ji podepsal pod nátlakem. Mohlo podle vás tomu tak být?
Už to nebylo za mého působení, ale řekl bych, že to není vyloučené a nedivil bych se tomu. V Rusku se mohou používat všechny praktiky, které existují. Je to ale spekulativní a nevím, jak to ve skutečnosti bylo.

Sledujete ho i nyní?
Vždycky mě zajímá, jak Malkin hraje a jak si vede Pittsburgh. Je to hráč, se kterým jsem pracoval a je mi milé se na něj dívat.

Má za sebou náročnou sezonu a po brzkém vyřazení Pittsburghu byl velmi zklamaný, přesto účast na MS neodmítl. Co tomu říkáte?
Rusům světové šampionáty dělají dobře, to lze vidět i třeba na Iljovi Kovalčukovi. U nich vlastenectví hraje velkou roli a není to nic nuceného.

Jak byste Malkina definoval nyní z hokejového pohledu?
Je silný, vysoký a mimořádně individuálně vybavený hokejista. Jeho bruslení a technické dovednosti nemají chybu, navíc udělal obrovský pokrok v zakončení. Někdy ale hraje až příliš na sebe, to k němu ovšem patří.

Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč
Vyhrajte jednu ze 3 stavebnic LEGO DUPLO Divoká zvířata světa v hodnotě 3 299 Kč

Připravili jsme si pro vás 3 krásné obří stavebnice LEGO DUPLO Divoká zvířata světa. Ty přenesou vaše nejmenší na cestu kolem světa, na které...

Mohlo by vás zajímat