Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Mezin byl hvězdou, Čechy už ale neohrozí. Opřel se do svazu

Sport

  7:00
Vždy byl hrdinou běloruského reprezentačního týmu. Tím nejdůležitějším hráčem. Hokejový brankář Andrej Mezin se ale proměnil v přísného kritika. "Hráči nemají chuť reprezentovat," opřel se do národního výběru před startem světového šampionátu.

USA - Bělorusko (Mezin) foto: Reuters

Bělorusko, první soupeř českého týmu v základní skupině, čeká na mistrovství těžká dřina. Loni mužstvo vybouchlo: šestkrát prohrálo a s bídou v zádech těsně zdolalo slaboučký Kazachstán, za rok přitom pořádá vlastní šampionát v Minsku, kde chce zazářit.

Nyní se proto musí ve Stockholmu předvést a vylepšit zkaženou reputaci. Už jen kvůli tomu, že si to přeje autoritářský samovládce a velký hokejový fanda Alexandr Lukašenko. Jenomže trable v běloruské sborné se před startem turnaje kupí a kupí...

Vše o hokejovém MS 2013

Někdejší členové širší špičky světového hokeje a senzační semifinalisté olympijského turnaje v Salt Lake City v únoru nepostoupili z kvalifikace na další olympiádu v Soči, když je z postupové pozice vystrčil hokejový trpaslík ze Slovinska.

To byla pro Bělorusko citelná rána.

Další úder mu zasadily nejblyštivější hvězdy mužstva, které nepřijedou do Stockholmu. Michail Grabovskij kvůli povinnostem v zámoří, Segrej Kosticyn je údajně zraněný. A další dva známí hokejisté neposílí tým kvůli sporům s reprezentačním vedením.

Andrej Kosticyn byl v únoru suspendován, protože během olympijské kvalifikace bez omluvy nedorazil na plánovaný sraz. Andrej Mezin zase opustil tým rovnou během loňského mistrovství. Ale to už je známá historka...

Co se psalo o Mezinovi...

Salt Lake 2002: Hlavním strůjcem senzačního běloruského vítězství byl brankář Andrej Mezin, který si připsal celkem 44 úspěšných zákroků. Za jeho zády skončily pouze tři švédské střely. "Překročili jsme svůj stín," radoval se gólman po čtvrtfinálovém triumfu. 

Vídeň 2005: První představení hvězdného slovenského mužstva  málem skončilo šokem. Tým, který se pyšní snad největší ofenzívní silou na turnaji, dlouho deptal běloruský gólman Andrej Mezin. Slováci nakonec byli rádi, že vydřeli výhru 2:1. "Měl svůj den. Chytal i nemožné," pravil uznale Marian Hossa.

Riga 2006: Ačkoliv slovenští hokejisté soupeře z Běloruska přestříleli v poměru 36:15, puk do branky, již hájil výborný gólman Andrej Mezin, dostali jenom jednou a zapsali si šokující porážku 1:2. 

Kloten 2009: Proti Finsku předvedl 44 úspěšných zákroků, k tomu vychytal nájezdy Hagmana a Nummelina. Famózní brankář běloruských hokejistů Andrej Mezin pomohl vyřadit Slováky už v osmifinálové skupině mistrovství světa.

"Proč jsem odjel?" vrátil se Mezin k propírané aféře v nedávném rozhovoru pro stanici Belarus 2 "Zčásti na protest. Na protest tomu, co se děje obecně v běloruském hokeji."

Loni přitom jeho agent vzkazoval, že je oblíbený brankář psychicky na dně a potřebuje si odpočinout. Za uplynulý rok ovšem osmatřicetiletý hokejista svou výpověď mírně pootočil a pustil se do ostrého útoku proti hokejovému svazu.

"Nevidím žádnou dlouhodobou strategii. Jedni to dělají tak, druzí jinak. Já si myslím, že mužstvem číslo jedna musí být národní tým a všichni musí pracovat na tom, aby se mu dařilo. Jenže u nás se každý zabývá jenom sám s sebou," hořekuje Mezin.

A beze strachu se naváží do reprezentačních šéfů včetně svého dlouholetého spoluhráče a současného trenéra Andreje Skabelky.

"Letos se hráči do národního týmu netěší. Dřív nebylo potřeba ani nikoho zvát a hokejisté se hlásili sami, teď šampionát nikoho netáhne. To svědčí o jejich postoji," tvrdí hokejista, který získal titul nejlepšího brankáře mistrovství světa v roce 2009 a pomohl k největším úspěchům bývalé sovětské země.

Mezin byl tahounem jedné generace běloruských hokejistů, která si v mezinárodním prostředí vydobyla respekt. Ta však pomalu opouští řady národního týmu a přepouští místo mladším hráčům, často z domácí soutěže, která trpí nevalnou pověstí.

Pohledy na přestavbu týmu se tak pochopitelně různí a je otázkou, jakým směrem se teď nesourodý běloruský tým vydá. Blíž k pohádce ze Salt Lake City, nebo ukrajinskému pádu do hokejového zapomnění?

Prvním vodítkem může být páteční utkání proti České republice.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...