Středa 8. května 2024, Den vítězství

Michálek pomohl porazit Boston

9:36
NEW YORK - Hokejisté San Jose předvedli skvělý obrat v úterním duelu dvou aktuálně nejlepších týmů NHL, když na ledě Bostonu čtyřmi góly v třetí třetině otočili skóre z 1:2 na konečných 5:2. Vítězný třetí gól vstřelil ve 48. minutě český útočník Milan Michálek, který si připsal svou patnáctou trefu v sezoně.

Šlágr NHL vyhrál San José (druhý zleva Milan Michálek), kapitán Bostonu Chára je zklamaný. foto: ČTK

Boston, s 85 body lídr Východní konference i celé NHL, až dosud vyhrál 26 z 28 zápasů, v nichž vedl po dvou třetinách. Náskok, který v první třetině dvěma góly zařídil Milan Lucic, však tentokrát v závěrečném dějství zcela promrhal.

"Hráli jsme jenom čtyřicet minut. V poslední dvacetiminutovce jsme úplně odešli a San Jose jsou příliš dobrým týmem na to, aby toho nevyužili," posteskl si útočník Bruins Marc Savard. "Na ten zápas jsme se ohromně těšili, od Vánoc jsme ho měli všichni zaškrtnutý v kalendáři. A takhle to dopadlo," dodal Savard.

Boston mimo jiné doplatil na chabou úspěšnost v přesilových hrách, v utkání totiž nevyužil ani jednu ze čtyř početních výhod, včetně 46 sekund trvající převahu pět na tři v úvodu druhé třetiny. Naopak Sharks svou jedinou přesilovku v zápase proměnili ve vyrovnávací gól na 1:1.

"Je to opravdu skvělý pocit otočit takový zápas proti takovému soupeři, navíc na jeho vlastním ledě," pochvaloval si trenér Todd McLellan, jehož tým s 81 body vládne tabulce Západní konference. "Na začátku na nás soupeř vlétl a my moc nevěděli jak odpovědět. Ale v druhé půlce zápasu se to otočilo. Byli jsme rychlí a důrazní," doplnil útočník Joe Thornton, bývalý kapitán Bostonu, který k výhře Žraloků přispěl gólem na 4:2.

BOSTON-SAN JOSE 2:5 ZDE:

Podobný obrat jako San Jose se povedl také hokejistům Floridy, kteří v duelu s Torontem prohrávali v průběhu třetí třetiny už 1:4, ale nakonec zvítězili 5:4 v prodloužení. Brankář Tomáš Vokoun pomohl k triumfu Panterů 35 úspěšnými zákroky, na dvě branky přihrál útočník Kamil Kreps. Naopak hokejisté Toronta musí zpytovat svědomí, poslední třetinu absolutně nezvládli. Možná i proto, že dohrávali zápas se 4 obránci.

Vyrovnávací čtvrtý gól a vítězný pátý vstřelil Richard Zedník. Slovenský kanonýr tak oslavil první výročí svého hrůzostrašného zranění, kdy mu přesně před rokem na ledě Buffala brusle spoluhráče Olliho Jokinena přeřízla krční tepnu a on málem vykrvácel.

Nového hrdinu v brance mají hokejisté Columbusu. Dan Lacosta nastoupil do utkání s Coloradem teprve podruhé v kariéře od začátku zápasu a díky jednatřiceti zákrokům vychytal vítězství 3:0 a zároveň své premiérové čisté konto v NHL. A to má zatím odchytáno v NHL po dnešku všehovšudy 108 minut! Druhým nejlepším hráčem utkání po Lacostovi byl vyhlášen český obránce Jan Hejda, který si připsal dvě asistence.

Ještě před týdnem Lacosta jen s malou nadějí čekal na šanci v NHL na farmě v Syracuse. Jenže pak Steve Mason, týmová jednička Columbusu, dostal mononukleózu a jeho náhradníka Wada Dubielewicze skolila chřipka. Lacosta byl tedy povolán do prvního týmu a v sobotu hned vychytal výhru 3:2 v prodloužení proti San Jose. Teď si připsal už druhé vítězství.

"Vůbec jsem si nedovedl představit, že bych se mohl letos dostat do NHL, natož abych dostal šanci ve dvou zápasech. A to, že se mi ještě ke všemu takhle daří, je opravdu fantastické," radoval se dvaadvacetiletý Lacosta. Brzy ho však zřejmě čeká návrat do nižší soutěže, Mason by totiž měl zřejmě již v pátek znovu chytat.

Zpět na vítězné vlně jsou naladěni hokejisté Detroitu. Po pěti lednových porážkách v řadě nyní mají na kontě sérii pěti výher, kterou prodloužili vítězstvím 5:3 v Nashvillu. Zasloužili se o něj především útočníci Henrik Zetterberg a Pavel Dacjuk, kteří oba vstřelili dva góly a na další přihráli. V dresu Predators si připsal gól a asistenci Radek Bonk. V první třetině vyslali hokejisté Detroitu na soupeřovu branku těžko uvěřitelných 27 střel.

NASHVILLE-DETROIT 3:5 ZDE:

Podobné obrození prožívají také Vancouver Canucks, kteří zapomněli na šňůru devíti proher a díky triumfu 6:4 v St. Louis zaznamenali třetí vítězství v řadě. Lví podíl na něm měl sedmatřicetiletý veterán Mats Sundin, který vstřelil dva góly.

Švédský útočník po svém lednovém návratu do NHL příliš nezářil, teď ale válí. V posledních třech zápasech vstřelil dohromady čtyři góly a přidal tři asistence. "Můj návrat, to je dlouhodobý proces, ale v uplynulých čtyřech pěti zápasech už jsem cítil, že mi nohy na ledě zase fungují," prohlásil Sundin. "Celkově vzato, necítím se ani lépe ani hůř, než jak jsem po deseti či jedenácti zápasech očekával."

VÝSLEDKY:
Boston - San Jose 2:5 (2:1, 0:0, 0:4)
Branky: 4. a 15. Lucic - 8. R. Blake, 44. Marleau, 48. M. Michálek, 50. J.  Thornton, 60. Grier (Plíhal). Střely na branku: 30:31. Diváci: 17.565.

NY Islanders - Los Angeles 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 5. Weight, 25. Jackman, 30. Hilbert - 3. Simmonds, 26. Kopitar, 47. Frolov, rozh. nájezd Johnson. Střely na branku: 25:39. Diváci: 12.330.

Columbus - Colorado 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)
Branky: 43. Murray (Hejda), 50. Jason Williams (Voráček), 53. Modin (Hejda). Střely na branku: 30:31. Diváci: 14.506.

St. Louis - Vancouver 4:6 (2:0, 1:2, 1:4)
Branky: 19. Wagner, 20. Boyes, 27. Tkachuk, 50. McDonald - 24. a 29. Sundin, 48. Kesler, 52. Burrows, 56. Hansen, 60. Demitra. Střely na branku: 28:30. Diváci: 16.431.

Florida - Toronto 5:4 v prodl. (0:1, 1:2, 3:1 - 1:0)
Branky: 55. a 62. Zedník (na první Kreps), 24. McLean (Kreps), 49. Norton, 51. Peltonen - 11. a 39. Hagman, 37. Mayers (Kubina), 48. Antropov. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 39 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,7 procenta. Střely na branku: 38:39. Diváci: 13.764.

Nashville - Detroit 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)
Branky: 32. a 51. Ward (na první Bonk), 26. Bonk - 6. a 44. Zetterberg, 11. a 60. Dacjuk, 25. Marián Hossa (Hudler). Střely na branku: 21:51. Diváci: 15.077.

Tampa Bay - Atlanta 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 2. Roberts - 10. Stuart, 23. Vjačeslav Kozlov, 60. Kovalčuk. Střely na branku: 41:24. Diváci: 13.490.