Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejdřív olympiáda, pak zpět na Harvard. Těžký život hokejisty Donata

Sport

  8:00
Pchjongčchang - Sedl do letadla a vytáhl z tašky domácí úkol z psychologie, který odkládal celou olympiádu. Americký hokejista Ryan Donato se po skončení her musel vrátit zpět do reality života vysokoškoláka.

Americký útočník Ryan Donato slaví gól na olympijských hrách v Pchjongčchangu foto: Reuters

Na olympiádu pro angažmá: Po hokejových hvězdách z Pchjongčchangu sahá NHL

Donato, student Harvardu, přijížděl do Pchjongčchangu jako neznámý hráč a odjíždí jako vycházející hvězda amerického hokeje. Reprezentace země hvězd a pruhů i však přes jeho výkon podlehla ve čtvrtfinále turnaje na nájezdy Čechům.

Na minulých olympiádách by bylo pro Američany povinností postoupit alespoň do semifinále a vypadnutí mezi nejlepšími osmi by bylo obrovským zklamáním. Místo toho se v den semifinále už parta neznámých hokejistů hrajících po celém světě rozjížděla do svých domovů. Nikdo z nich nemířil do NHL.

O tom, že na jihokorejskou olympiádu nepojedou hráči z NHL, se rozhodlo už před více než rokem. Po pěti olympiádách v řadě rozhodlo vedení NHL, že nepřeruší svou soutěž a výrazně tak snížili prestiž i úroveň kdysi nejcennějšího hokejového turnaje.

Americký hokejista Ryan Donato v dresu univerzity Harvard poslouchá rady trenéra a otce v jedné osobě Teda Donata

Hlavní trenér Spojených Států Tony Granato tak musel vyrazit prakticky na cestu kolem světa, aby shlédl všechny hráče, které chtěl potenciálně vzít do týmu. Za jednou z hvězd turnaje ale nemusel daleko.

Jedenadvacetiletý Donato je jedním z největších vysokoškolských talentů, i tak ale zvládá na jedné z nejlepších škol světa, patřící do prestižní skupiny univerzit Ivy League, studovat sociologii imigrace a sociální psychologii.

„Díky bohu, že mi nevyšly do olympiády žádné zkoušky. Moc jsem se toho tady nenaučil,“ říkal Donato novinářům ještě v základní skupině.

Na podzim už může hrát v NHL, do které ho už v roce 2014 draftoval Boston, teď se však plně soustředí na studium.

„Po trénincích bývám hodně unavený, ale vím, že se musím učit. Nemůžu spoléhat jen na hokej,“ pokračuje.

Přitom Donato má hokej v krvi. Na Harvardu ho trénuje jeho otec Ted, který hrál v NHL i za národní týmu USA. Právě on ale vštěpuje svému synovi, jak je důležité vzdělání.

Americký hokejista Ryan Donato v dresu univerzity Harvard

„Jsem na něj stejně přísný jako na všechny ostatní hráče, ale někdy musím přestat být trenérem a být také na chvíli otcem. Do školy ho tlačit nemusím, ví, že je to důležité a když mi řekl, že se dostal na olympiádu, byl jsem v sedmém nebi. Řekl jsem mu jen ať si to užije, protože si dobře vzpomínám na svou olympiádu, což byl jeden z nejlepších zážitků mého života,“ usmívá se Donato starší, který byl na olympiádě 1992 ve francouzském Albertville.

Jeho syn Ryan navíc na hrách zářil, když s pěti góly získal titul nejlepšího střelce, přestože odehrál o zápas méně než Rusové Kovalčuk s Kaprizovem, kteří se mu střelecky vyrovnali. Minimálně půl roku musí ještě být studentem, pak se možná stane hokejovou hvězdou.

Autor:

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...