Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejprve šok. Potom hokejové šílenství

Sport

  3:00
BRATISLAVA - Nebýt snad minuty ticha pro Japonce postižené tsunami, ta hala by spadla... I když její rekonstrukce drží sotva pár měsíců. Bratislava včerejším zápasem se Slovinci zažila hokejový karneval, který na mistrovství světa oslavoval debut slovenských hokejistů.

Slovenští fanoušci. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

"A my z toho byli dost nervózní," přiznal bek Dominik Graňák. Divíte se?

Před arénou modrobílé hloučky fandů čekaly už tři hodiny před samotným duelem. Při úvodním ceremoniálu se na ledě v krojích tancovaly lidové tance – a když René Fasel, šéf IIHF, zdravil slovenské fanoušky "Dobrý večer, Bratislavo!", vypuklo hotové šílenství.

Takhle oslavuje hokejová země své historicky první pořadatelství šampionátu. Turnaje, v němž Slováci tolik touží po medaili.

Stadion se včera otřásal v základech ještě více, jakmile domácí hráči vyjeli na led. Celým prstencem hlediště rázem začala kolovat obří slovenská vlajka. A lidé se bavili.

Za brankou nápadně svítil transparent "Spojili sme sa pre MS". Při vstřeleném gólu byl pak jásot slyšet snad až do starého centra.

Slovenští fanoušci.

Byl to pro Slováky svátek – a co na tom, že s papírově slabším soupeřem měl jejich výběr až nečekané potíže. Vyhrál těsně 3:1, poslední trefu přidal v power play.

Pořád dopadli lépe než hvězdami nabité Rusko, které se stalo obětí první ohromné senzace. Hlavní favorit šampionátu utrpěl v zahajovacím utkání vůbec první porážku od Němců, když podlehl 0:2.

Jenže Rusové si včera zkrátka nezasloužili vyhrát. Působili malátně a jejich hra připomínala spíš křeč.

Však většina hráčů potom v mixzóně pro rozhovory jen prošla okolo. Do řeči jim příliš nebylo.

"Aspoň jsme dostali facku hned na začátku," ucedil útočník Ilja Kovalčuk. "Ještě možná nejsme v úplné kondici. Zvedneme se." Z jeho výrazu byl patrný vztek. A z tváří Slováků zase úleva.

Pod domácím tlakem zvládli první zkoušku, i když s obtížemi. "Tohle na silnější týmy stačit nebude," varuje střelec gólu Miroslav Šatan.

I tak Bratislava slaví. První test mají její miláčci konečně za sebou.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...