Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nemám žádný důvod končit. Možná doženu i Gretzkého, vtipkuje Jágr

Sport

  13:00
SUNRISE/PRAHA - Všichni diváci v hale povstali a aplaudovali, na střídačce (dokonce i soupeře) zase hokejisté uznale klepali hokejkami o mantinel. Jaromíru Jágrovi tleská celý hokejový svět. Český útočník se stal třetím nejlepším střelcem historie NHL.

Jaromír Jágr se raduje ze svého prvního gólu foto: ČTK/AP

Jágr dal Winnipegu dva góly a je třetím nejlepším střelcem NHL všech dob

Jágr v nočním zápase proti Winnipegu dvěma góly zařídil vítězství Floridy nad Winnipegem 3:1, pro 44letého Čecha to byly trefy s čísly 741 a 742. Jágr tak zase zahýbal historickými statistikami zámořské soutěže.

Na třetím místě mezi nejlepšími kanonýry všech dob překonal Bretta Hulla. Sobotní večer v Sunrise patřil kladenskému odchovanci.

Jaromír Jágr kyne fanouškům po svém druhém zásahu
Jaromír Jágr se snaží překonat Michaela Hutchinsona.

Jágr jako hrdina utkání oblékl modrou mikinu s fotkou herce Kevina Spaceyho. „Jo, skvělá, sluší mi,“ přikývl na dotaz jednoho z novinářů.

V šatně si téměř neodpočinul, spoluhráči mu gratulovali. Společná fotografie se hned objevila v pozadí oficiálního twitterového účtu klubu. Další hráči Panthers tam přidávali snímky s legendární „68“ a jeho pukem „742“. Gratulovali mu i lidé z vedení klubu.

„Jágr po ledě lítal. Je skvělé, že můžu být součástí něčeho takového,“ řekl gólman Roberto Luongo. „Je to úžasné. Myslím si, že to byl jeden z jeho nejlepších zápasů v sezoně.“

Jágr: Není to o věku, ale o pocitu. Pil jsem deset kafí denně a teď žádné

Český hokejista se všemi ochotně pózoval a pak odpovídal na dotazy reportérů. Nejdřív nahodil svůj typický široký úsměv, pak zase zvážněl. Jágr byl pánem i mimo led.

„Je to skvělé. Ale moc jsem na to nemyslel, abych byl upřímný. Předtím jsem v pár zápasech nehrál moc dobře, chtěl jsem se ujistit, že mi to půjde líp,“ řekl veterán o pocitech z dalšího překonaného milníku.

„Musíte mít skvělé spoluhráče, kteří vám přihrají. Což udělali. Takže mám dvacet gólů ve věku 44 let, ale to je hlavně díky skvělým spoluhráčům. Takže díky, chlapi!,“ zvolal Jágr, aby to slyšeli i jeho parťáci v místnosti.

Radost mu kazilo snad jen zranění Jonathana Huberdeaua.

Podívejte se na Jágrovu oslavu druhého gólu

Ale to by snad nebyl ani Jágr, kdyby nezavtipkoval: „Když jsem dostal narozeninový dort, člověk si něco přeje. Já jsem si řekl, že si přeju, aby ze mě byl střelec. Zatím to funguje, možná doženu i Gordieho (Howa) a Waynea Gretzkého!“

Jágr ztrací 59 gólů na druhé místo a 152 branek na první příčku. Alespoň dvacet branek v sezoně dal už podevatenácté (podruhé po návratu z Ruska).

Jágr slaví svůj 740. gól v NHL. Je čtvrtým hráčem bodujícím ve 44 letech

Na překonání Howa by tak „stačilo“ hrát ještě další tři ročníky. Gretzkého dožene jen těžko. Nebo ne?

Slavného Kanaďana, který nastoupil v NHL i po padesátce, ovšem Jágr pravděpodobně už brzo trumfne počtem bodů.

Howe na třetím místě posbíral 1 850 bodů, Jágr tak potřebuje pouze pět zápisů. Mark Messier je druhý se ziskem 1 887 bodů, to je taky reálná výzva pro českého hráče.

„Nemám žádný důvod končit, miluju tohle hru, milion lidí by chtělo být v mé pozici. Když můžu hrát v NHL, tak proč nepokračovat?“