11. prosince 2012 12:00, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Neprodělat, přeje si hokejový svaz před pořádáním MS

15757 diváků sledovalo výhru Slavie nad Jágrovým Kladnem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 15757 diváků sledovalo výhru Slavie nad Jágrovým Kladnem. | foto: ČTK

PRAHA Slovensko chtělo společné mistrovství světa s Prahou. Jenže myšlenku v pondělí definitivně zavrhl Český svaz ledního hokeje. Plán byl takový: v roce 2015 by šampionát hostila Praha s Bratislavou, o čtyři až pět let později by se společné pořadatelství zopakovalo v opačném gardu. Nakonec se nejlepší hokejové země za necelé tři roky sejdou v hlavním městě ČR a Ostravě.

Rozhodujícím faktorem pro šéfa českého hokeje Tomáše Krále a spol. ale nebylo jen finanční hledisko. "Chtěli jsme se zachovat i fér vůči ostravskému regionu. V ČEZ Aréně jsou už podnikány určité kroky směrem k šampionátu, které nejde vrátit," vysvětlil LN generální sekretář svazu Martin Urban.

Ostravští radní už koncem listopadu, kdy o pořadatelství MS nebylo rozhodnuto, schválili memorandum o vzájemné spolupráci mezi městem, Moravskoslezským krajem a Českým svazem ledního hokeje. V něm se zavazovali k finanční podpoře ve výši 60 milionů korun.

Češi si hokejové MS 2015 uspořádají sami

I to bylo klíčové. A turnaje spolupořádané ve dvou zemích nejsou podle Urbana o tolik výhodnější. V Česku se uskutečnilo mistrovství světa naposledy v roce 2004. A bylo úspěšné. Dosud drží počtem 552 tisíc návštěvníků divácký rekord, svaz dokonce vydělal přibližně 60 milionů korun. Tyto prostředky podle Urbana zůstaly v hokeji. Na druhou stranu kvůli hokejovému šampionátu postavená O2 arena znamenala pro český sport obecně i obří zátěž. Přispěla k pádu Aleše Hušáka z čela Sazky, ale také odčerpávala peníze sportovcům.

Svaz potřebuje půl miliardy korun

Nyní je svaz s vyhlídkami na rok 2015 mnohem obezřetnější. "Za těch osm let se leccos změnilo. Nyní je pořádání šampionátu ekonomicky mnohem náročnější. Celkově budeme mít starost, abychom ho ufinancovali. Potřebujeme přibližně půl miliardy korun," přiznal Urban. "Do určité míry se musíme opřít i o veřejné prostředky. Zadlužit svaz si nemůžeme dovolit."

Hlavním pilířem příjmů jsou částky ze vstupného. Proto nyní předvídat konečný ekonomický výsledek turnaje je předčasné.

Anketa

Je to správný krok, že hokejový šampionát 2015 uspořádá jen Česko bez Slovenska?

Ano 521
Ne 108

Lístky v roce 2004 stály od 300 korun výš. Na finále se vyšplhaly až na šest tisíc. Obecně řečeno: předražené však nebyly. Podpora šesti desítek milionů, která se získala v Ostravě, může ceny vstupenek zlevnit. "Tím umožníme více lidem zhlédnout tak velkou akci," potěšilo Urbana.

Vytyčeným cílem svazu je překonat návštěvnický rekord, nebo se mu alespoň přiblížit.

Urban připouští, že to bude složité. "Kolem našeho mistrovství jsou dvě velké akce a faktor nové O2 areny, který tehdy fungoval, také není."

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!